Firefox 4 Beta 7 Sürümü Hazır

Mozilla 17 Eylül’ de hazır olacağını duyurduğu Firefox 4 sürümünü sürekli erteleyerek Firefox kullanıcılarını meraklı bir bekleyiş içine sokmuştu.

Nihayet Firefox’ un, Firefox 4 Beta 7 sürümünü indirilmeye sundu.Bu sürüm Firefox 4 ‘un kararlı sürümüne çok yakın bir sürüm ve tam sürümde sadece Beta 7’e ek olarak iyileştirmeler ve güncellemeler yer alacak.Beta 7 sürümünde göze çarpan en önemli özellik,en son Firefox Javascript motoru.Yeni JaegerMonkey eklentisini barındıran bu motor sayesinde Firefox diğer rakiplerini geride bırakmayı hedefliyor.

Firefox’un 4 sürümünde öne çıkan diğer bir göz alıcı özellik ise yenilenmiş donanım hızlandırma özelliği.Windows ve Apple Mac’in bütün sürümlerinde destekleniyor.

Firefox 4 Beta 7 sürümü yapılan testlerde, Firefox 3 sürümüne oranla oldukça hızlı bir şekilde sayfaları açabiliyor.Örneğin Firefox 3 te 1000 ms de açılan bir sayfa Firefox 4 Beta 7 de 400 ms gibi bir sürede açılıyor.Buda kullanıcılar için gözle görülür ve mükemmel bir hız demek.Türkçe desteğide bulunan Firefox 4 Beta 7 sürümünü indirebilir ve deneyebilirsiniz.Final sürümünün ise 2011 yılının başlarında yayınlanacağı  belirtildi.

Google, Chrome İle Yine İlklerin Peşinde

Google, Chrome adlı internet tarayıcısı ile kısa sürede çoğu bilgisayar kullanıcısının bilgisayarında yer almayı başarmıştı.Öyle ki yıllardır en hızlı internet tarayıcısı ünvanını elinde bulunduran Firefox’un bile hızını katlamış ve kısa sürede popüler bir internet tarayıcısı haline gelmişti.Tabii ki Google Chrome bunu, sade tasarımı,kullanışlı arayüzü ve Google’ a has servisleriyle başarmıştı.

Şimdi ise Google tarayıcı savaşlarında kendini daha ileriye götürmek ve lider tarayıcı olabilmek için farklı bir yönteme başvurmaya hazırlanıyor.Google, yeni sürümünü kısa süre önce duyurduğu Google Chrome’ un önceki sürümlerine göre 60 kat daha hızlı olacağını duyurmuştu.Tabii ki bunuda ön yükleme sayesinde yapacaktı.Ön yükleme özelliği yıllardır Opera’ nın kullandığı,sayfaların daha kullanıcıların sayfayı açmadan önce yüklenmesi prensibi üstüne kuruluydu.Ayrı bir sekmede açılacak sayfa yüklenmeden kullanıcı tarafından görülemeyecek ve arka planda fark edilemeyecek kadar hızlı bir hızda yüklenecekti ön yükleme sayesinde.

Bu yöntem tabii ki bazı sorunlarıda beraberinde getiriyor.Böyle hızlı açılacak sayfalar için arka planda bilgisayar performansının ne derece etkileneceği merak konusu.Zira Firefox ta bu yüzden sürekli donmalar ve kilitlenmeler oluyordu.

Beta sürümünü indirilebilir olarak  sunan Google, gerekli eksikleri ve sorunları çözüme ulaştırdıktan sonra Google Chrome 7 i Şubat ayında resmi olarak  yayınlacak.

Xmarks İflasın Eşiğinde

Kullandığınız internet tarayıcınızdaki yer imlerini, şifreleri bütünleştirmeye yarayan uygulama Xmarks, 10 Ocak 2011 tarihinde kapanacağını duyurmuştu. Fakat son günlerde ortaya çıkan bir gelişme Xmarks firmasına yeni bir şans yaratabilir.

Kapanma nedeninin para yetersizliği olduğunu belirten şirketin CEO’su James Joaguin, uygulamayı kullanan kişilerden aktif oldukları süre içerisinde hiçbir zaman maddi yükümlülük istemediklerini fakat web sitelerinde 7 dolarlık bir bağış seçeğini koydukları vakit sadece servisi kullananların %0.001’lik bir bölümünün bu bağışa destek verdiğini belirtiyor. Xmarks’ı geri getirebilmenin tek yolunun üye olan kişilerin uygulamayı kullanmak istedikleri zaman yıllık 10 dolar masraf almak olduğunu söyledi.

Bu haberden sonra uygulamayı kullanan 3.371 kişi yıllık ücret olayını kabul etmiş durumda fakat Xmarks’ın iflastan dönebilmesi için bu kişi sayısının 96.629 olması gerekiyor.

Internet Explorer 6’nın Çöküşü Kime Yaradı ?

Internet Explorer 6’yı kullanmayı tercih etmeyenler, hangi tarayıcıya geçiş yapıyor ? Internet Explorer 6’nın adeta koltuğuna göz koyan tarayıcı burada.

Bir Amerikan güvenlik yazılım şirketi olan Zscaler firmasının yapmış olduğu toplum yoklamasında, Internet Explorer 6’dan vazgeçen kullanıcılar Internet Explorer 8’i tercih ediyorlar.

Ortaya çıkan Internet Explorer 6’yla ilgili olan güvenlik sorunları oldukça yerinde. Microsoft firması, rakip tarayıcılarada olsa bile kullanıcılarının artık Internet Explorer 6’dan vazgeçmesini istiyor. Zamanında kullanışlı ve güvenilir bir tarayıcı olsada artık çok gündemde olmayan bu sürüm, günümüzün teknolojisinin güvenlik açıklarını kapatamıyor.

1 Milyon kişi arasında yapılan araştırma, özellikle birçok firmanın Internet Explorer 6’dan sonra alışkanlıklarını terketmediğini, güvenli ve kolay buldukları için Internet Explorer 8’le birlikte yollarına devam ettiklerini gösteriyor.

Buna rağmen piyasadaki tarayıcıların arasında Internet Explorer’ın toplam payı neredeyse yüzde 50 seviyelerine geriledi. Firmalarda ve şirketlerde Internet Explorer kullanma oranı ise yaklaşık yüzde 75 civarında. İş yerlerinde diğer tarayıcıların kullanım oranları ise sırasıyla Firefox yüzde 10, Chrome yüzde 1, Safari ise yüzde 0.8 olarak değişiyor.