Seks ağlarının Facebook’ta ki son numarası !

 

Facebook üzerinden insanları dolandırmaya çalışan uluslararası seks şebekelerinin Facebook üzerinde başlattığı yeni bir uygulama bir çok kişinin bilgilerinin
güvenliğini tehlikeye soktu.

Sistem basitçe şu şekilde işliyor.

Örneğin oluşturulmak istenen sahte profil ‘Ahmet Adam’ üzerine düzenlenecek olsun.

Şebekenin geliştirdiği özel program bu isme sahip kişilerin bilgilerini topluyor. Örneğin Ahmet Adam isimli Trabzon’da yaşayan bir kişinin profil fotoğrafını, aynı
isimde Ankarada’da yaşayan bir başka kişinin üniversite bilgisini ve başka bir diğer kullanıcının yaşadığı şehri bilgi havuzunda topluyor.

Daha sonra bu havuzdan farklı ‘Ahmet Adam’ isimli kişilerin bilgilerinden karışık ve sahte bir profil oluşturuyor.

Bu profile şebekenin açtığı ve erotik resimler olan sahte kadın hesaplarını arkadaş olarak ekliyor.Bu şekilde cinsel içerikli hesapların arkadaş sayısını yükselterek
hem ilgi varmış gibi gösteriyor hem de bir anlamda daha fazla insanı çekiyor. Seks ağını bu kişilerin bilgilerini kullanarak kuruyor.

Seks ağların geliştirdiği bu yöntemi en çok şu sebeple tercih ediyor.

Bir kişinin profil resmini ve diğer bilgilerini direk kopyaladıkları takdirde Facebook güvenliğine daha kolay yakalanabiliyor ve hesaplar engellenebiliyordu. Bu
şekilde bir tür güvenlik atlaması sağlıyorlar. Aynı isimde ki kişilerden oluşturulan hesaplar ise birbirine yakın bilgileri toplayacağı için sahte olduğu kullanıcılar
tarafından da ilk etapta anlaşılmıyor.

Fakat sonuçta sizin bilgileriniz hatta bazen fotoğrafınız ile açılmış bir hesap oluşabiliyor. Bu hesapta pornografik sayılabilecek hesaplar da ekli durumda oluyor.

Bu sebeple en kısa sürede aşağıda ki işlemi yapmanız sizin açınızdan önemli.

İsminizi aratın ve Kişiler kısmını seçerek ‘Daha fazla sonuç gör’ butonu ile 5-10 sayfa ilerleyin.

Fotoğrafınızı kullanan bir hesap gördüğünüz takdirde Şikayet Et/Engelle bölümünden kişinin sizin bilgilerinizi kullandığını belirterek şikayet edin. Ardından bu durumu
profilinizde paylaşarak arkadaşlarınızdan hesabı şikayet etmesini isteyin. Hesap bir süre sonra kapanacaktır.

Siber Güç Olmanın İlk Adımı: Sosyal Medya

Dünyaca ünlü gazeteci Seymour Hersh’in bir Türk gazetesine Türkiye’nin siber güç olduğunu söylemesinin üstünden yaklaşık bir buçuk yıl geçti. Pulitzer ödüllü gazeteci Hersh ‘Siber Güç’ olarak tanımladığı konunun daha çok güvenlik üzerine olduğunu belirtmiş ve Türkiye’nin genç nüfusuna vurgu yapmıştı.

Geçen süreç içinde sosyal medya güç kazandı. Sosyal medya devrimleri olarak nitelendirilen vakalar yaşandı. Dolayısı ile ‘Siber Güç’ kavramında da bir dönüşüm söz konusu oldu.

Peki, nedir bu siber güç?

Siber güç bir kaç unsurun bir araya gelerek tamamladığı bir kavramdır. Her ne kadar gündelik kullanımıyla bilgisayar korsanlarının saldırıları ve devlet belgelerinin ‘Wikileaks’ tarzı vakalar ile el değiştirmesi gibi anlaşılsa da kavramın derinliği bunun çok daha ötesindedir.

Siber gücün unsurları, internet servis sağlayıcılarının altyapısının geliştirmesi, internet erişiminin halk için daha ulaşılabilir hale gelmesi gibi teknik imkânları kapsar. Bunun yanında en hayati olan, bireyin bilincini internet ağları ile örülü bu yeni dünyaya entegre edebilmesidir.

Bahsi geçen diğer teknik unsurlar zaman içerisinde doğal olarak gelişmektedir. Fakat yeni medya düzenini algılayabilen sosyal bireylerin var olması ancak deney ve gözlemler ile sağlanabilecek bir inşa sürecidir.

Sivil toplum kuruluşlarından, sıradan bireylere kadar birçok kesimin yenidünyanın parametreleri üzerine getireceği eleştiriler ve çözüm önerileri bu inşa sürecinin argümanlarıdır.

Bu süreç öyle kritik bir süreçtir ki; bir internet platformunda ‘pufff…’ yazarak sıkıldığını belirten kullanıcı sayısı bile, yeni geliştirilecek çözümler için deneysel bir veri olarak ele alınabilir. Örneğin Meksika’da sıkıldığını dile getiren insanların verilerini takip eden Kanadalı bir kullanıcı, onların karşılarına bir proje ile çıkabilir. Bu proje sayesinde bahsi geçen kitlenin bakış açılarına yön verebilir.

Ülkemizin genç nüfusu ile internet kullanıcı pastasının en büyük dilimlerinden birine sahip olduğu düşünülürse, neden herhangi bir Kanadalıdan önce bir Türk bu hizmeti üretemesin?

Bahsi geçen örnek çok küçük bir hikaye. Bu örnekler geliştirilebilir. Zaten siber güç olmak bu bakış açılarını geliştirebilmek ve bunlar üzerine düşünebilen sosyal genç nüfusu var edebilmekten geçiyor.

Ancak siber güç ile Gaziantep’in Araban ilçesinde ki, bir lise öğrencisinin herhangi bir alanda oluşturduğu siber projesinin, hızla yol alarak birkaç saniye içerisinde Endonezya’nın Raba şehrinde bir evin salondaki sohbete yön verebilmesinden söz edebiliriz. Tabi bu tarz projeksiyonlar için bahsi geçen öğrenciye bunu başarabileceği bilinci verilmelidir.

Peki, sosyal medya bu planın neresindedir?

Dünyanın farklı iki yerinde yaşayan ve farklı kültür, yaşam şekillerine sahip olan iki kişiyi ele alalım. Platformların getirdiği fonksiyonlar ile bu iki kullanıcı bir süre sonra benzer bilinçaltlarına ve bakış açılarına sahip olabilmektedir. Benzer içeriklerle gülümseyip, üzülebilmekte ve en anlamlısı hayata dair görüşlerini örtüştürebilmektedir. Uzun vadede baktığımızda ise bu küçük hikâyeler büyük bir sürecin parçaları haline gelmektedir. Bu süreç, yüzyıllardır süre gelen kapalı toplum yapısı yerine yenidünyanın açık toplumunun oluşma sürecidir. Sosyal medya; bu planda her ülkeden, her yaştan insan için lokomotif görevi gören bir tasarımdır. Bu sebeple siber güç olmanın ilk adımı sosyal medyaya önem vermekten geçmektedir.

Sosyal medyada Türk kullanıcıların yerini özel kılan bazı parametreler vardır. Bunların başında daha duyguları ile hareket eden bir toplum olmamızın içerik üretimini olumlu etkilemesi gelmektedir.

Özellikle Facebook üzerinde oluşturulan toplulukların üye sıralamalarına baktığımızda global değerlerden sonra Türk kullanıcılar tarafından oluşturulmuş platformlar gelmektedir.

Şöyle bir geçmişe bakacak olursak; bahsi geçen içerik üretim kültürü sosyal medya siteleri popülerleşmeden önce Türk internetine ‘forum’ konseptleri olarak yansımıştı. Belirli bir düzen içinde yayın yapmayan bu forumların, arama motoru sonuçlarını bir tür forum çöplüğüne çevirmesinin ardından sosyal medyanın popülerleşmesi işin rengini değiştirdi. Sosyal medyanın ilk popülerleşme sürecinde benzer bir şekilde forum çöplüğünün yerini ‘topluluk ve platformlar çöplüğü’ aldı.

Bu bize gösteriyor ki yıllardır var olan ve doğru kanalize edilememiş bir siber enerji mevcuttur. Bu enerji şu an sosyal medya üzerinde yoğunlaşmıştır.
Bu bakış açısı yakalandığında siber gelecek üzerine stratejiler geliştirilecektir. Yenidünyanın algılarını keşfeden, tanımlayan, bu algılara yön veren; her alanda e-istihdam ve e-üretim politikaları oluşturarak sosyal toplumların taleplerine çözümler üretebilen bireyleri var edecek iklim oluşacaktır.

Seymour Hersh’in bahsettiği ‘Siber Güç’ olmanın yolu da sanırım buradan geçiyor.


Buğra AYAN
twitter.com/bugraayan
facebook.com/bugraayan