Bataryalar gelecekte tuz tanecikleri boyutuna inecek!

Kaliforniya Los Angeles Üniversitesi (UCLA) üzerinde çalışmakta olduğu bir proje ile lityum iyon bataryaların tuz zerrecikleri kadar küçük bir yapıda olmasını amaçlıyor.

Son zamanlarda oldukça geniş bir alana yayılan lityum iyon piller dizüstü bilgisayarlardan cep telefonlarına, taşınabilir müzik oynatıcılarına kadar ulaşabilmiş durumda. Şimdilik yapılan çalışmalar henüz erken safhada fakat günün birinde elektronik cihazları çok küçük parçalarla güçlendirmek mümkün olacak. Kullanılmakta olan bataryalarda Okumaya devam et Bataryalar gelecekte tuz tanecikleri boyutuna inecek!

Bataryaların Ömrü 10 Kata Kadar Uzayabilir

École Polytechnique Fédérale de Lausanne araştırma laboratuvarındaki İsviçreli bilim adamları yeni bir teknoloji hakkında araştırmalarını sürdürüyor.

Nanoteknolojiden faydalanılan bu projede gelişmiş nanotellerden yararlanılarak transistör teknolojisinin üzerine çalışılıyor. Laptopların ve hemen hemen bütün elektronik cihazların sorunu olan sızıntıların önüne geçecek bir teknoloji henüz tasarım evresinde.

Bu bahsettiğimiz teknoloji eğer hayata geçirildiğinde ve sızıntılar engellendiğinde, elektronik aletlerin bekleme modu olan standby evresinde tükettiği elektrik miktarı minumum seviveye gelecek. Bunun yanı sıra mobil cihazların da batarya ömrünün yaklaşık olarak 10 kat daha artması bekleniyor.

Microsoft’tan WP7’ye İlk Güncelleme

Windows Phone 7 işletim sisteminden faydalanan cep telefonlarının piyasaya çıkması çok yakın. Mobil işletim sistemi hakkında internet üzerinde çeşitli fısıltılar dolaşadursun, sistemin negatif yönleri artık biliniyor.

Bunlardan en çarpıcı olanı da kesinlike Windows Phone 7 işletim sisteminde, kes, kopyala ve yapıştır işlevlerinin bulunmamasıydı.

Microsoft firması, Windows Phone 7 henüz tam olarak şekillenmeden ilk yapılacak olan güncellemenin zamanını açıkladı. Güncelleme 2011 senesinin ilk aylarında yayınlacak ve işletim sisteminde bulunmayan kes, kopyala ve yapıştır özelliklerini de kapsıyor.

Güncellemenin hangi versiyon numarası altında gerçekleşeceği henüz netlik kazanmamışken, birkaç ufak açığında kapatılacağı bildiriliyor.

Korsanlar Apple’dan Bir Adım Önde

Apple ile korsanlar arasındaki mücadele tam gaz devam ediyor ve her seferinde korsanlar galip çıkıyor.

iPad, iPhone4 ve iPod Touch 4 için olan ve cihazın kırımlasını sağlayan Jailbreak olayı internet üzerinde çok hızlı bir şekilde yayılıyor. p0sixninja takma ismini kullanan hacker tarafından bulunan açık, A4 işlemcinin bootrom bölümüne kendisini yerleştiriyor. Bu daha evveldende iPhone 3GS’in kırılmasında çok önemli bir rol almıştı.

Fakat p0sixninja bulduğu açığı internette yaygınlaştıramadan GeoHot ondan daha önce davrandı ve kendi bulduğu açıktan faydalanarak kendi özel Jailbreak sistemini yayınladı. GeoHOT ismi iPhone’u ilk kırabilen kişi olduğu için size çok yabancı gelmeyebilir.

Limera1n adlı Jailbreak ise, Apple’ın cihazda bulundurduğu tüm yazılımsal engellemeleri yok ediyor. iPhone 3GS, iPod Touch 3G, iPhone 4, iPod touch 4, iPad ve iOS 4.0, 4.1 kullanan ürünlerde çalışıyor.

Ping Tekrardan Dirilebilecek Mi ?

Apple firmasına ait olan sosyal medya ve müzik hizmeti veren Ping, eleştirmenlerden geçer not almış fakat birçok özelliğinin bulunmayışıyla oldukça da eksi puan almıştı. Fakat Ping’e eklenen bir takım yeni özellikler onun gerçek bir sosyal müzik servisi olmasına olanak sağlayacak gibi gözüküyor.

Ping’e eklenen yeni özelliklerle birlikte bundan böyle kullanıcılar dinledikleri müzikleri sosyal servise gönderebiliyorlar ve eş zamanlı olarak arkadaşlarının da dinlemekte olduğu şarkıları “beğenebiliyorlar.” Ping’i tekrardan ayağa kaldırmanın ilk basamağı olarak bu yenileme şimdilik sadece iTunes’da bulunan parçalar için çalışıyor.

Fakat Ping, Last.fm gibi dinlemekte olduğunuz parçaları direk olarak kişisel sayfanıza yansıtmıyor, bu işlem için ilk önce dinlediğiniz parçayı beğendiğiniz mi veya beğenmediniz mi diye soruyor ve sizden onay istiyor.

Rusya’dan Android’li Telefon Geliyor

Android dünyada popülerleşmeye devam ediyor, buna son olarak Rusya’da katıldı. Bir Rus firma, Android’ten yararlanarak yeni bir cep telefonu üretti.

YouTube video sitesinde telefonun reklamında cep telefonunun arka ve önde olmak üzere iki tane ekranı bulunmakta. Fakat videoya göre telefon henüz test aşamasında olduğu için arka ekranı henüz işlevsel değil.

Rusya’nın önde gelen haber portallarından biri olan NEwBCM’in ilk sayfadan duyurduğu habere göre, cep telefonu 4G olacak ve seri üretimi Tayvan’da gerçekleştirilecek. İki tane ekranlı bu cep telefonunun 2011 senesinin ilk çeyreğinde piyasada yerini alması hedefleniyor. Bunun yanı sıra cep telefonunun arka ekranında ne bulunacağı ve neyi göstereceği henüz netlik kazanmış değil.

Bu dört gözle beklenen cep telefonunun resimlerinde neden yukarıya doğru hafif bir bombe olduğuda kafalarda soru işareti.

Kıyafetimiz Cep Telefonu Oluyor

İngiltere’de aynı zamanda cep telefonu fonksiyonu bulunan siyah bir kıyafet üretildi.

M-Dress isimi konan kıyafeti giyenler, markanın logosu bulunan yere SIM kartlarını takarak cep telefonu görüşmelerini rahatlıkla gerçekleştirebiliyorlar.

Bu değişik kıyafet, harekete karşı hassas; kişi, elini yukarıya doğru kaldırdığı zaman ahizeyi kaldırmış gibi oluyor ve elini kulağının yakınlarına götürdüğü vakit karşıdakinin sesini rahatlıkla işitebiliyor.

Londra merkezli bir moda tasarım evi olan CuteCircuit firmasının tasarladığı “M-Dress”, standart bir cep telefonu görevi görüyor, hatta kişiselleştirilebilen zil tonu seçeneği bile mevcut.

Henüz fiyatı açıklanmayan kıyafetin siyah, sık işlemeli ve vücudun üzerine fit bir şekilde oturan ipek kumaştan üretileceği ve 2011 senesinde raflardaki yerini alması bekleniyor.

Blackberry Birkez Daha Sarsıldı

Blackberry’nin RIM modeliyle Amerika Birleşik Devletleri’nde satışlarda tepede gözükse de rightmobilephone.co.uk sitesinin yaptığı bir araştırmaya göre BlackBerry’nin geleceğinin çok umutlu olmadığı gözüküyor.

1000 kişinin cevaplarına göre hazırlanan raporda, yalnızca %37’lik bir kısım RIM teknolojisinin ismini biliyor durumda. Kişilerin yarısı ise yeni çıkan BlackBerry Torch modelini daha önce piyasa çıkartılan modellerden bir farkının olmadığını düşünürken, %70lik bir kitle ise telefonun hiçbir şekilde iPhone 4’le başedemeyeceğini düşünüyor.

Tablet PC dünyasında ise RIM yine verilere göre pek parlak gözükmüyor. Ankete katılan kişilerin %80lik gibi önemli bir oranı BlackPad’in kesinlikle iPad kadar başarılı olamayacağı konusunda hemfikir.

Nokia C7 Geliyor

Nokia firmasının çıkarmış olduğu ve daha çok orta kesimin ilgisini çeken 5800 Xpress Music’in yeni modeli yakında raflarda olmaya hazırlanıyor. Çıkarılacak telefon işletim sistemi olarak Symbian 3’ten faydalanacak ve 3.3 boyutunda dokunmatik ekranı bulunacak. Nokia bu telefona C7 ismini verecek ve C7 yine 5800 gibi orta kesimin ilgisini çekmeye çalışacak.

Kullanılan dokunmatik ekranın çözünürlüğü 640×360 ve 8 megapiksel kamerası mevcut. Ayrıyetten 720 piksel High Definition olarak video kaydedebilme özelliğiyle birlikte Nokia’nın daha önce çıkarmış olduğu N8’i andırıyor. Eğer özellikleri gerçekten belirtildiği gibi olucaksa, Nokia C7’yle birlikte orta kesimin ihtiyacını kolaylıkla sağlayabilecek gibi gözüküyor.

Henüz telefonun ne zaman piyasada bulunacağı ve kaç paradan satışa sunulacağı hakkında resmi bir açıklama bulunmuyor.

Blackberry’den Hayal Kırıklığı

Canalys firmasının yaptığı bir veri toplamasına göre, Blackberry kullanıcıları kullanıkları telefonlarından çok memnun değil ve başka modele geçmek istiyorlar. İstatistik sonuçlarından, iPhone ve Google Android için ortaya çıkan verilen tatmin edici fakat bu Blackberry için çok büyük bir tehdit unsuru oluyor.

İphone kullananların %89’u bir üst model iPhone, Android kullananların ise %71i yeni model Android çıkarsa alacaklarını söylerken, Blackberry kullananların sadece %42 gibi düşük bir kesimi telefonlarını değiştirdikleri taktirde seçimlerini Blackbery’den yöne kullanıcaklarını belirtti. Tekrardan Blackberry kullanmak istemeyenlerin de %30 u iPhone almak isterken %21’i ise Google’ın ürettiği Android telefon alacaklarını söyledi.

Blackberry zedelenen imajını tekrardan BlackBerry 6 modeliyle yerine getirebilecek mi büyük bir merak konusu.