Oyunların Fiziksel Ya da Dijital Kopyası

Bir programı internetten ücretsiz olarak indirmek ya da cd satan yerlerden edinmek ? Siz bunlardan hangisini tercih ediyorsunuz ?

Eski, kutusundan kullanma klavuzundan tutun promosyon ürünlere kadar birçok şey çıkan oyunlardan vazgeçemiyorsanız ve internet üzerinden satın aldığınız dijital oyunlarda o heyecanı bulamıyorsanız, merak etmeyin bu konuda kesinlikle tek başınıza değilsiniz. Ipsos MediaCT isimli bir istatistik kurumu yaklaşık 1000 kişi üzerinde uyguladığı ankete göre, katılımcıların yaklaşık %60ı fiziksel kopyayı dijital kopyaya oranla daha çok kullanıyor.

Bu oranın yanı sıra %60lık kesim aynı zamanda gazetelerini ellerine alıp okumayı tercih ediyorken %40lık ve %50lik kesim film ve müziklerinin fiziksel kopyalarını daha çok seviyorlar. Ipsos MediaCT CEO’su olan Ian Bramley konu hakkında şu açıklamada bulunuyor; “Oyunların fiziksel kopyalarının uzun ve düzenli bir geçmişi bulunmakta. Ve insanların bu konudaki düşüncelerinin değişmesi bir hayli zor ve zaman alıcak gibi. Bazı kullanıcılar için de, bir dükkanın içerisinde gezip teker teker oyunları inceleyip satın almanın çok büyük bir önemi bulunmakta.”

DVD’lerin Sonu Mu Geliyor ?

Zamanın eski devi günümüzün ihtiyaçlarına yanıt veremez oldu. İşte DVD teknolojisinde sona doğru yaklaşırken tüketicilerin değişen istekleri…

DVD olarak film satışları günden güne bir düşüş içerisinde, buna paralel olarakta ünlü firmaların DVD playerlarının da satışları tepetaklak olmuş durumda.

Yapılan bir araştırmaya göre DVD player satışlarının geçtiğimiz son yedi seneye göre en düşük seviyede olduğu belirlenmiş. Teknoloji piyasasını takip edenlere göre yakın bir zaman içerisinde DVD devri kapanıcak.

2007 senesinde DVD Player satışları patlama noktasında olduğu zaman İngiltere ülkesinde yalnızca 8 milyona yakın DVD Player ve yazıcı üretilmişti. Geçen sene ise bu rakam 6 milyona düştü. Bununla birlikte 2014 senesine kadar satışların yarı yarıya azalacağı yönünde tahminler mevcut.

Klasik DVD satın alıp onu izleyenlere karşın günümüzde en popüler olan teknik ise internetten indirilen filmlerin Ev Sinema PC’leri yani HTPC olarak televizyona bağlayarak bu indirilen filmleri izleyebilmek.

Artık günümüzde her LCD televizyonun üzerinde bir USB girişi mevcut. Bununla birlikte taşınabilir harddisklere film atıp direk harddisk üzerinden televizyona bağlayarak kolayca izleyebiliyorlar.