Sanal Korsanlardan Bir Saldırı Daha

İnternettki korsanlar ve telif yasalarını muhafaza etmek isteyen şirketler arasındaki mücadele kolay kolay sonuçlanmayacak gibi gözüküyor. Daha evvelden MPAA’nın resmi web sayfasına ve davayla ilgilenen hukuk bürosunun web sitesine saldırı düzenleyen korsan fanatikler bu kezde listelerine yeni bir sayfayı eklediler.

Kısa adı MPAA olan Amerika Sinema Filmleri Birliği’nin DVD ve Blu-ray CDlerdeki telif haklarını ihlal eden siteleri afişe ettiği web sayfası olan copyprocted.com, korsan fanatiklerin yeni eylemlerini gerçekleştirdikleri site oldu.

Web sayfasının bulunduğu IP adreslerini bir şekilde öğrenen hacker’lar, daha sonra bir internet sunucusundan faydalanarak sitede kendi hazırladıkları index sayfasını koydular. Bu olayı gerçekleştiren internet sunucusunun ise WareNET olduğu tespit edildi. Çeşitli güvenlik firmalarına göre, bu hadise meydana gelirken WareNET sitesine de bir DDOS atağı gerçekleştirip onlarda meşgul edilmiş olabilir.

Yeni Tasarımıyla Rapidshare

Uzun zamandır tasarımı hep aynı kalan ve kişilerin artık soğuk bir tavır aldığı Rapidshare, kendini kolayca dikkat çeken upload bölümü, yüklediğiniz dosyaları kolayca düzenleyebilmeniz için oluşturulan file mananger, Java Script ve Ajax destekleriyle birlikte kolayca işinizi halledebileceğiniz bir düzene geçmiş.

Bunun yanı sıra Rapidshare, masaüstü uygulaması olan “Rapidshare Manager” programını da değiştirmiş. Bu uygulama, dünyada en çok tercih edilen işletim sistemlerinden Windows, Mac ve Linux için hazır bir durumda.

Yenilenen Rapidshare’da bundan böyle yüklemiş olduğunuz dosyalarınızı panelinizde kategorilere ayırmakta bir hayli rahat.

Aynı zaman dosya barındırma devi dün sevenlerinin karşısına, eski tasarımının son günü olması dolayısıyla ücretsiz “premium account” oluşturma olanağı sunmuştu.

Korsan Kullananlar Tehlikede

Son günlerde İngiltere’de yapılan çeşitli konferanslar Avrupa Birliği ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan olayları destekler nitelikte. Yakın bir zaman içerisinde karşılığında herhangi bir maddi gelir olmadanda olsa korsan bir şekilde dosya paylaşanlara hapis cezası gelebilir.

Resmi olarak pek önemsenmeyen ve gizli olarak yürütülen bazı kararlar ACTA isimli anlaşmayla birlikte çok büyük ağır cezalara gebe. Korsan olarak dosya paylaşımı yapanlar ACTA ile beraber hafif bir suçlamadan ağır bir hapis cezasına dönüşebilir.

Sadece dosya paylaşımının yanı sıra korsanı herhangi bir şekilde yazılı veya sözlü olarak destekleyici sözler söylemek bile karşılığında ağır cezalar almanıza neden olabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse çok yakın bir gelecekte korsanların ve onu destekleyenlerin başı ağır derecede yanabilir.

Oyunların Fiziksel Ya da Dijital Kopyası

Bir programı internetten ücretsiz olarak indirmek ya da cd satan yerlerden edinmek ? Siz bunlardan hangisini tercih ediyorsunuz ?

Eski, kutusundan kullanma klavuzundan tutun promosyon ürünlere kadar birçok şey çıkan oyunlardan vazgeçemiyorsanız ve internet üzerinden satın aldığınız dijital oyunlarda o heyecanı bulamıyorsanız, merak etmeyin bu konuda kesinlikle tek başınıza değilsiniz. Ipsos MediaCT isimli bir istatistik kurumu yaklaşık 1000 kişi üzerinde uyguladığı ankete göre, katılımcıların yaklaşık %60ı fiziksel kopyayı dijital kopyaya oranla daha çok kullanıyor.

Bu oranın yanı sıra %60lık kesim aynı zamanda gazetelerini ellerine alıp okumayı tercih ediyorken %40lık ve %50lik kesim film ve müziklerinin fiziksel kopyalarını daha çok seviyorlar. Ipsos MediaCT CEO’su olan Ian Bramley konu hakkında şu açıklamada bulunuyor; “Oyunların fiziksel kopyalarının uzun ve düzenli bir geçmişi bulunmakta. Ve insanların bu konudaki düşüncelerinin değişmesi bir hayli zor ve zaman alıcak gibi. Bazı kullanıcılar için de, bir dükkanın içerisinde gezip teker teker oyunları inceleyip satın almanın çok büyük bir önemi bulunmakta.”