Honeycomb tabletlere Firefox tarayıcı

Mozilla tarayıcıları ile birçok kullanıcının gönlünde taht kurmuş bir tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor. Şirket masaüstü ve mobil tarayıcıların sonrasında tablet pazarına da girmeye hazırlanıyor. Okumaya devam et Honeycomb tabletlere Firefox tarayıcı

Firefox 6 Alpha mı?

Firefox 6 deyince gözleriniz birden yerinden açılıyor olabilir. Mozilla geliştiricilerinin bir an delirdi mi diye düşünebilirsiniz ya da “Yok Artı! Daha Neler!” diyebilirsiniz ama Firefox 6‘nın temmuz’da yayımlanacağı söylenmesine rağmen şimşek hızıyla Firefox 6 Alpha 1 sürümünü yayımladılar.

Bu yeni sürümde ilk başta gözümün içine batan en önemli özelliği resimden görebileceğiniz gibi yeni bir logo. Firefox altında tüm seçeneklerin artık bir home butonu altına yerleştireleceği tahmin ediliyor. Bu butonu Firefox 4’te Firefox butonu olarak görüyoruz. Artık muhtemelen tüm sürümlerde bunu göreceğiz.

Bu arada Firefox 4’te ki özellikle güvenlik açıkları başta olmak üzere diğer açıklarıda kapatan bir güncelleme mozilla tarafından Mayıs ayında yayımlanacak.

Mozilla Firefox 4ü Resmen Yayınladı

Mozilla Şirketi Firefox 4 Final sürümünü resmen yayınladı.

Daya yenilikçi ve basit bir ara yüze sahip olan Firefox 4, bünyesinde oldukça gelişmiş işlevler sunuyor. Birçok web teknolojisini bünyesinde barındıran Firefox 4, kullanıcılar tarafından uzun bir süredir bekleniyordu. Uzun zamandır beta sürümü kullanılan tarayıcının yeni versiyonu 22 mart itibariyle Mozilla tarafından duyuruldu ve yayınlandı.

Firefox 4’ün yeni ara yüzünde bulunan menü çubuğunda özel olarak yerleştirilen bir Fireox düğmesi yer alıyor. Tartışmalara neden olmuş bu buton, tarayıcıya ait birçok özelliği kendi altına konuşlandırmış. Ancak bu görüntüden hoşlanmayan kullanıcıların klasik görünüme dönme şansı bulunuyor. Tarayıcının diğer bir özelliği ise yeni sekme çubuğu. Bu sekme sayesinde ekran üzerinde daha geniş bir alana sahip olmak mümkün. WebGL ara yüzü de grafik hızlandırma desteği sunarken, web sayfalarının panoramik olarak ekranda yer almasını sağlıyor. Bunun yanında açılan sayfalar üzerinde sayfaları yüklemek ya da durdurmak için tek bir buton kullanılıyor.

Genel anlamda bakıldığında Firefox 4 oldukça gelişmiş özellikler ve başarılı bir ara yüz ile pazara sunulmuş durumda. Bakalım Firefox 4’ün ilk günkü indirme tirajı ne kadar olacak.

Firefox 4 indirmek için tıklayınız…

Firefox Beter Youtube Eklentisi

Eğer Firefox internet tarayıcısı kullanıyorsanız, Youtube’u daha verimli kullanabilir ve daha performanslı işlevler gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sadece Firefox internet tarayıcısının Better Youtube eklentisini kurmanız olmaktadır.

 

Peki, Better Youtube ile ne gibi avantajlar geliyor?

 

Eğer Firefox’unuza Better Youtube eklentisini kurarsanız, bu eklenti izlediğiniz videoların boyutunu maksimum kaliteye uyarlamaktadır. Bunun yanında bu eklenti sayesinde kullanıcı yorumlarını görmek zorunda kalmaz ve Youtube’un autoplay özelliğini kapatabilirsiniz.

 

Better Youtube eklentisini bilgisayarınıza kurduktan sonra Firefox internet tarayıcınızı yeniden başlatın. Bu sayede kurduğunuz Better Youtube eklentisi etkileşmiş olacak ve Youtube’u daha verimli koşullar altında kullanmaya başlayacaksınız. Ayrıca Better Youtube yazılımı lisanslı ve ücretsiz bir eklenti olmasıyla crack ya da serial gibi gereksinimler içermez. Better Youtube eklentisini kurun Youtube’da bir an önce daha etkileşimli hizmetlere ortak olun.

 

Firefox 4 Beta 7 Sürümü Hazır

Mozilla 17 Eylül’ de hazır olacağını duyurduğu Firefox 4 sürümünü sürekli erteleyerek Firefox kullanıcılarını meraklı bir bekleyiş içine sokmuştu.

Nihayet Firefox’ un, Firefox 4 Beta 7 sürümünü indirilmeye sundu.Bu sürüm Firefox 4 ‘un kararlı sürümüne çok yakın bir sürüm ve tam sürümde sadece Beta 7’e ek olarak iyileştirmeler ve güncellemeler yer alacak.Beta 7 sürümünde göze çarpan en önemli özellik,en son Firefox Javascript motoru.Yeni JaegerMonkey eklentisini barındıran bu motor sayesinde Firefox diğer rakiplerini geride bırakmayı hedefliyor.

Firefox’un 4 sürümünde öne çıkan diğer bir göz alıcı özellik ise yenilenmiş donanım hızlandırma özelliği.Windows ve Apple Mac’in bütün sürümlerinde destekleniyor.

Firefox 4 Beta 7 sürümü yapılan testlerde, Firefox 3 sürümüne oranla oldukça hızlı bir şekilde sayfaları açabiliyor.Örneğin Firefox 3 te 1000 ms de açılan bir sayfa Firefox 4 Beta 7 de 400 ms gibi bir sürede açılıyor.Buda kullanıcılar için gözle görülür ve mükemmel bir hız demek.Türkçe desteğide bulunan Firefox 4 Beta 7 sürümünü indirebilir ve deneyebilirsiniz.Final sürümünün ise 2011 yılının başlarında yayınlanacağı  belirtildi.

Firefox 4 Ertelenmeye Devam Ediyor

Firefox kendi tarayıcısı üzerinde birtakım güvenlik önlemleri almaya devam ederken, bir yandan da tarayıcısının üzerinde yeni sürümler denemeye devam ediyor. Yeni sürümün adının ise Firefox 4 olacağı geçtiğimiz aylarda duyurulmuştu. Ancak bu konuda ki asıl sıkıntı tarayıcının piyasaya çıkışının bir türlü gerçekleşememesi.

En son ertelemeyi Kasım ayı için yapan Firefox Şirketi, yeniden bir erteleme açıklaması yaparak 2010 yılında piyasaya çıkması beklenen sürümü, 2011 başlarına erteledi. Okumaya devam et Firefox 4 Ertelenmeye Devam Ediyor

Her Eklentiyi Kurmayın!

Geçtiğimiz günlerde çıkan yeni Firefox eklentisi kullanıcılar arasında güvenlik krizine yol açtı. Zira bu eklentiyi kullanan internet kullanıcıları tarayıcıdaki diğer 3. Şahısların cookielerini elde edebiliyor.

Başta Facebook ve Twitter olmakla beraber ve bunlara benzer birçok sitelerdeki kullanıcıların gizli bilgilerine bu yolu kullanarak erişebilen Firesheep, kullanıcıların normalde kendilerinin bile ulaşamadığı internet sayfalarına hesabın sahibi gibi görünerek erişebilmesini sağlıyor. Bir web sitesine giriş yapılırken yazılan Okumaya devam et Her Eklentiyi Kurmayın!

12 Yaşındaki Yazılımcıdan Firefox Açığı

Bir kaç ay önce tarayıcı devi Mozilla, yazılımcıları düelloya davet eden bir yarışma başlatmıştı. Amacının Firefox’ta büyük güvenlik açığı bulmak olan bu yarışmada kazananın ödülü ise tam 3 bin dolardı.  Normalde kendi açığının bulunmasının istenmemesi gerekirken Firefox’un böyle bir yarışma düzenlemesi ise Firefox’un yazılımcı potansiyeline verdiği önemi bir kez daha göstermekteydi. Yarışmanın asıl ilginç yanı ise konusu değil yarışmayı kazanan Alex Miller adlı akıllı yazılımcının 12 yaşında olmasıydı. Firefox’un yazılım kodlarında saklı olan çok önemli bir güvenlik açığı bulan minik yazılımcı büyük ödülü almaya da hak kazandı. Okumaya devam et 12 Yaşındaki Yazılımcıdan Firefox Açığı

Gmail Boomerang Eklentisi

Gmail, kullanıcıların çok beğeneceği bir üçüncü parti yazılımın beta versiyonuna adımını attı.

Kendi sitesinden davetiye yoluyla edinebildiğiniz Beta versiyonuyla birlikte Bumerang eklentisini indirebiliyorsunuz. Gmail’ın klasik arayüzü ile hoş bir birliktelik sağlayan bu eklentiyle beraber e-mailleri belli zaman aralıklarında kontrol etmeyi ve göndermeyi sağlıyor.

En önemlisi ambargolu haberle veya işler konusunda bir hayli yardımcı olan Boomerangla birlikte büyük bir zaman tasarrufu sağlamanız da mümkün.

Standart hayatınızı da koylaştıracak olan eklenti ile örneğin sabah ki iş toplantısından çok kısa bir süre önce alıcıya gönderilecek ve o kişiye toplantıyı yeniden hatırlatacak bir e-mail gönderebiliceksiniz. Bununla birlikte arkadaşlarınızın doğum günü tarihlerine göre önceden hazırlayacağınız mesajları kaydederek zamanı geldiğinde gönderebileceksiniz.

Firefox’un Nokia Planı

Mozilla firmasının browser dünyasında yaptığı yenilikler ve yatırımlar büyümeye devam ediyor.

Şu anda vede gelecek günlerde mobil internet browserlarının öneminin katlanacağı herkesce tahmin edilebilen bir gerçek. Yaklaşık 60 gündür beta testi gerçekleştiren Mozilla, Nokia firmasının yeni işletim sistemi olan Maemo için yeni bir internet browserını tüketicilere sunmanın planlarını yapıyor.

Piyasadaki farklı browserlara göre çok bir farklılık olmasada, kimsenin gözünden kaçmayacak bazı yeniliklerde içeriyor. Örneğin, portre gezintisi, eklentileri kendiliğinden güncelleme ve internet sayfalarını PDF dökümanına çevirme gibi özellikleri bunlardan yanlızca birkaçını oluşturuyor.

En önemli yenilik ise kuşkusuz internet browserının web sayfalarını PDF formatına çevirebiliyor olması. Eğer şu anda Nokia N900 veya N810 modellerinden birisini kullanıyorsanız, hiç zaman kaybetmeden Maemo için tasarlanan Firefox için tanışın.