iPhone Artık Flash Çalıştırabilecek

Adobe’un Flash Media Server’a eklediği özellikler ile Apple’ın ürünlerinde Flash uygulamaları çalıştırılabilecek.

2011 Ulusal Yayıncılar Birliği Fuarı’nda yeni Flash Media Server’ı tanıtan Adobe yeni özelliklerle Apple üzerinde Flash uygulamaların gerçekleşeceğini açıkladı.

Yeni Flash Media Server’da Apple’ın internette video için kullandığı platform olan HTTP Live Streaming’desteği de yer alıyor. Bu destek sayesinde Flash destekli videolar HTTP Live Streaming formatına dönüştürülebilecek.

Böylece Apple’ın iPad ve iPhone gibi ürünlerinde flash çalıştırmama sorunu bir faktör olmaktan çıkacak.

Adobe’un bu hamlesinin rakipleri nasıl etkileyeceği ise merak konusu. Android işletim sistemli birçok cihazın tercih edilmesinin sebepleri arasında Flash desteği yer alıyordu.

Fizy’den Önemli Bir Yenilik

Online müzik dinleme siteleri deyince aklınıza hemen Fizy’nin geldiğinden eminiz. Webrazzi sitesinin 2009 yılında düzenlemiş olduğu Yılın En İyi Web ve En İyi Müzik Portalı yarışmasından birincilikte dönen Fizy’nin bu geçmişini ayrıntılı olarak Fizy İnfografikte görmüştük. Kimlerin tercih edebileceğini çok iyi düşünen Fizy sitesinin yetkilileri özellikle Apple cihazlarını hedefleyerek HTML 5 versiyonunu beta olarak açmıştı.

Bugün sabah saatlerinde fizy.com/html5 sayfasında bulduğumuz versiyon, bugün bizi “merhaba, html5 çalışmalarımız sürüyor ve çok az kaldı. Mobil aplikasyonlarla birlikte çok kısa bir süre içerisinde hazır olacak.” iletisiyle karşılıyor. Fakat yazdığımız bu haber bile Fizy’den başka alternatif kullanmayan tutkunlar için bir hayli mutluluk verici olucaktır. WEB üzerinden girildiğinde Flash versiyon olarak faaliyet gösteren Fizy bundan sonra iPod Touch, iPhone ve iPad’i destekliyor olacak.

3D Destekli Flash

Adobe firması, Steve Jobs’un Flash hakkındaki laflarına cevap vermeyi bırakıp artık Flash’ı desteklemeye ve güçlendirmeye başlamış gözüküyor.

Flash’ın yakında piyasaya çıkacak versiyonunda 3D Application Progrraming Interface özelliğide bulunacak. 3D programlama arayüzü tasarımcılara yeni kapılar açılmış olacak. Bu nedenle internette 3D patlaması yaşanırken Flash da bu patlamada önemli bir yer tutabilir.

Önceden Adobe, Flash Player 10 sürümünde basit 3D özelliklerini söylemişti fakat bu sefer işler çok daha ciddi bir şekilde ilerlemiş gibi duruyor.

Bu konu hakkında henüz resmi ve doyurucu bir açıklama gelmedi. Fakat 27 Ekim tarihinde bu yeni ürün yapılacak bir seminerle birlikte piyasaya tanıtılacak. Biz de sizlere teknoloji.gen.tr ailesi olarak Adobe Max Konferası’nda yaşanan gelişmeleri ve 3D destekli Flash programının nasıl olacağını saniye saniye aktarmaya devam edeceğiz.

Apple ve Adobe Çıkmazı

Uzun bir süredir Apple ile Adobe şirketinin arasının açık olduğu bilinen bir gerçek. Bu iki dev firmanın aslında çok uzun zamandır yakın ilişkilerde olupta, şimdi aralarının kötü olmasının altında sadece yatan bir sebep var. Oda Apple firmasının ürettiği İphone – İtouch gibi cihazlara Flash Player’ı sokmak istemeyişi. Apple’ın application geliştirmeciler için Nisan ayında yayımladığı bildiride, herhangi bir üçüncü parti derleyiciler vasıtasıyla uygulama yaratmaya sınır getirmişti.

Adobe firmasının ise Apple’ın aldığı bu karara tepkisi şiddetli oldu. Ve görünen oki İphone kullananlarda Adobe tarafında. Çünkü ünlü New York Post gazetesinin verdiği bir habere göre ABD Federal Ticaret Komisyonu ve ABD Adalet Bakanlığı, Apple firmasına almış olduğu bu karardan dolayı bir soruşturma açtı.

Açılan soruşturmanın nedeni ise Apple firmasının application geliştirmek isteyenlere, yasaklamış olduğu işletim sistemleri sayesinde sadece kendisine ayit olanakları kullandırmak zorunda bırakması.

Adobe’den Apple’a İnce Sevgi Sözcükleri

Geçtiğimiz günlerde Apple ile Adobe arasında yüksek dereceli bir çatışma başlamış ve yöneticilerinden gelen dozajı yüksek sözler ile devam etmişti. Şimdilerde ise Adobe bir reklam filmiyle Apple firmasına aşkını ilan etti. Tabi ince dokundurmalarla yüklü bir aşkı.

Malumunuz Apple ürünlerinde artık Flash ürünlerini kullanmayacağını, Flash teknolojisinin kapalı bir kutu olduğunu ve eskidiğini bu sebeple yeni ürünlerde bu teknolojinin olmayacağını duyurmuştu. Bunun üzerine iki firma arasında uzun soluklu bir gerginlik yaşanmıştı.

Şimdi ise Adobe firması We Love Apple sloganı ile bir reklam kampanyası başlattı. Kampanya da bir yandan Flash hakkında yapılan suçlamalar cevaplandırılırken, bir yandan da Apple firması için ince imalar yapılıyor.

İlerleyen günlerde Apple firmasından bu reklam kampanyasına elbette ki bir cevap gelecektir. Bakalım bu kampanyanın dozajı ne seviyede olacak.

İki teknoloji firmasının bu derece bir tartışmanın içerisinde olması da hem reklam kokan bir hareket, hem de firmaların imajlarına eksi değer katan bir durum.