iPad Üretim Merkezi Değişiyor

Alınan bilgiler doğrultusunda iPad üretiminin değişeceği ile bilgiler internet ortamında yayılmaya başladı. iPad üreticisi Foxconn Brezilya’da yeni bir fabrika açma hazırlığında. Bu nedenle bundan sonra üretilecek olan iPad’lerin Foxconn’un Brezilya’da ki fabrikasında üretileceği planlananlar arasında yer alıyor.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Roussef, yaptığı açıklamalarda Foxconn’un Brezilya üzerinde kurduğu fabrika ile yaklaşık olarak 12 milyar dolar değerinde bir yatırım yapmış olduğunu ileri sürdü. Şirket ile yatırım konusunda çeşitli çalışmalar yapıldığını öne süren Roussef, 5-6 yıl sonrası için birtakım planlar yapıldığını belirtti.

Diğer yandan birtakım anlaşma müzakereleri sonucunda Foxconn Şirketi’nin iPad üretimlerinin Brezilya fabrikasında süreceği konuşuldu. Tayvan merkezli Foxconn Şirketi’nin Dell, Apple ve Hewlett Packard gibi şirketlere üretimler yaptığı düşünülürse, kurulan yeni fabrikanın Brezilya için oldukça önemli bir konumda olduğu görülüyor. Bunun yanında Apple için de farklı oluşumlar ortaya çıkıyor.

Üretim aşamalarının yakına netleşmesi bekleniyor. Bakalım Foxconn bundan sonra ki iPad üretimlerine tam olarak hangi fabrikasında devam edecek. Bekleyip çok yakından göreceğiz.

 

iPhone 5 Metal Arka Plakaya Sahip Olabilir

Apple kısa bir süre önce Macbook Pro serilerinin yeni modellerini ve iPad 2’yi tanıtmıştı. Şimdi ise gözler Apple’ın yeni ürünü olacak iPhone 5’e çevrilmiş durumda. Telefon daha piyasaya çıkmadan hakkında oldukça farklı dedikodular ya da iddialar yapılıyor.

 

iPhone 5 için ortaya atılan son iddia ise yeni nesil modelin metal arka bir kaplama içereceği ve daha büyük bir ekrana sahip olacağı şeklinde karşımıza çıkıyor. Aslında modelin çıkış tarihine kadar iPhone 5 hakkında birçok iddianın ortaya atılacağını belirtmemizde fayda var ve biz de bu dedikoduları kesinleşmiş bir durum olmasa dahi buradan iletmeye devam edeceğiz.

 

Foxconn üretici firma tarafından alınan sağlam bir kaynak doğrultusunda iPhone 5 üretiminin yakın bir zamanda başlayacağı iler sürülüyor. Haziran ayında pazarda olması beklenen model için ortaya atılan bu iddia aslında pek de gerçek dışı gibi gözükmüyor. Bunun yanında yeni bir iddia ise yeni nesil iPhone 5’in bir önceki modeli iPhone 4’e göre farklı bir tasarıma sahip olacağı. Bunlardan ilki metal arka plakaya sahip bir kasa olacağı ve yeni nesil iPhone 5’in önceki modeline göre daha geniş bir erkan bulunduracağı yönünde. Bakalım iddialar ne kadar doğru olacak ya da Apple bu iddiaları ne kadar doğrular nitelikte bir ürün pazara sunacak. Zamanı geldiğinde hepimiz daha yakında göreceğiz.

 

iPhone 4 Bu Defa Yolda

iPhone 4 pazara sunulduğu günden beri beyaz modelinin çıkması bekleniyordu. Ve sonunda beklenen haber geldi. iPhone 4 beyazında ilkbahar aylarında piyasada olacağı bildirildi.

Apple, uzun bir zamandır beyaz iPhone 4’ün çıkışını erteliyordu. İlk başlarda sebebi açıklanmayan bu ertelemelerin, sonraki nedenlerinin ise üretici firma olan Foxconn olduğu belirtildi. Genelde donanımsal sıkıntıların yaşandığı açıklamalarının ardından, artık her sorun halledilmiş gibi. 2011 ilkbahar aylarında beyaz Okumaya devam et iPhone 4 Bu Defa Yolda

Foxconn Fabrikalarında Dayak Skandalı

Çin’de bulunan ve devlete bağlı olarak çalışan bir yerel haber ajansının geçtiği bir habere göre Foxconn firmasının yöneticileri, fabrikada çalışan işcilere fiziksel saldırılar gerçekleştiriyor; yani zehirlenmelerin yanına birde dayak eklenmiş gibi gözüküyor. Firma ise bu söylentilerin tamamen asılsız ve rakip firmalar tarafından yaratıldığını belirtti, fabrika atmosferininde oldukça refah ve olumlu olduğunu söyledi.

Henüz geçtiğimiz günlerde yaşanan ve 23 yaşındaki genç bir çalışanın ihtihar vakasından sonra, fabrika atmosferinin ne kadar olumlu ve refah düzeyinin yüksek olduğu da bir başka soru işareti. Foxconn firmasının Çin ülkesinde aktif olan tüm fabrikalarında bu yıl içerisinde toplam 13 intihar olayı daha gerçekleşmişti. Çin’de bu tür ihtihar vakaları çok sık görünmekte. Fakat bu olaylar büyük çoğunlukla kırsal bölgelerde yaşayan yaşlı bayanlar arasında yaşanmakta. Foxconn firmasında meydana gelen intihar vakaları ise şehrin göbeğinde genç erkekler arasında.