GTA İnsanları Etkiliyor Mu?

Araba yarışı oyunları kişileri daha hızlı araba kullanmaya yöneltiyor mu ? Daha da önemlisi araba yarışlarının dışında insanların zarar gördüğü bazı oyunlar, daha dikkatsiz araba kullanmaya neden oluyor mu ?

Grand Theft Auto ve Carmageddon gibi piyasada bir hayli popüler olan iki oyun gibi yayaların öldürülmesine dayanan oyunun gençler üzerinde etkileri Belçika’da araştırıldı.

Drive Em Up tarzı olan oyunlar konusunda gerçekleştirilen araştırmaya yaşları 16 ila 18 arasında değişen kızlı erkekli 2000 kişilik bir grup katıldı. Tehlikeli otomobil kullanma olasılığının arttığına dahir bazı veriler olsada bu sonuçlar net bir açıklama yapabilmek için oldukça kuvvetsiz.

Bu tarz istatistiksel araştırmalarda verilerin gerçeklik payıda ayrı bir sorun oluşturuyor. Çünkü kimsenin GTA gibi bir oyunu oynadıktan sonra sokağa arabasıyla çıkıp yayaları öldürmeyi hedeflemediği bir gerçek. Bilgisayar oyunlarının kişiler üzerindeki olumsuz etkileri araştırılsa da gerçekten bir oyunun bir insanı bu derece etkileyip kanunsuz davranışlar içine sokması çok uzak bir ihtimal gibi gözüküyor.

Xbox 360 Slim’in Sırrı

Microsoft şirketinin yeni oyun konsolu Xbox 360 slim modeli daha zarif ve ince bir model, bu modelin siyah rengide oldukça büyüleyici.

Bu sene herkesi büyük bir hayranlıkla adından söz ettiren slim versiyonun 802.11n wireless bağlantı sağlayabilme özelliği çok fazla üzerinde durulmayan fakat bir o kadarda önemli bir ayrıntı oldu. Daha önceki kasalarda bu özelliği kullanmak isteyen kişiler 100 dolar değerindeki wireless adaptörü ve yanında aparatını satın alması gerekiyordu.

Xbox’ın içerisinde bulunan harddisc’inin de 250 GB’a yükseltilmiş olmasından beri konsol çok daha serin ve ses çıkarmadan çalışıyor. Ama bunu nasıl gerçekleştirebiliyor ? Microsoft firmasından üst düzey yönetici olarak çalışan Albert Panello’nun yapmış olduğu bildirim, tüm detayları açıklıyor.

“İşlemcinin yeni nesil olması en büyük avantaj. USB portlarının sayısı artmış ancak Kinect’in bağlanacağı port yüksek enerji gerektirdiği için ayrı tutulmuş. En büyük gelişme ise 2 küçük fan yerine bir büyük fan kullanılmış olması. Bu sayede yeni XBox 360 daha sessiz ve serin.”

Lenovo Konsol Dünyasına Giriyor

Ezeli konsol rekabetlerine beklenmedik bir şirketten yeni bir konsol daha giriş yapmaya hazırlanıyor. Bilgisayar üretimiyle yaygın olarak ismini duyuran Lenovo, “Beijing Eedoo Technology” isminde yeni bir şirket kurdu. Bu firma da uzun süredir Microsoft’un sahip olduğu Kinect gibi herhangi bir kontrol mekanizması bulunmayacak bir konsol üzerinde çalışmalarını sürdürüyor, bunuda eBox ismini koymuşlar.

eBox hakkında piyasada henüz resmi ve tam olarak detaylı açıklamalar olmasa da konsolun önünde bulunan bir web kamerası sayesinde, kişinin hareketlerini kendi içerisinde algılabildiği biliniyor. Konsolun hedefi daha çok Çin odaklı olacak ve ilk başlarda Kasım ayında sadece Çin için piyasada olacak. Konsolun net olarak kaç liradan satışa sunulacağı bilinmese de Xbox’dan daha düşük fakat Wii’den daha pahalı olacağı tahmin ediliyor.

Dünya genelinde bilinen 16 oyun tasarımcısı şimdiden eBox’la anlaşma imzalamış durumda ve konsol piyasaya sürüldüğü gün 30 tane oyun bedava olarak sunulacak. Konsol hakkında detaylı bilgiler açıklandıkça sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Tapsnake Oyunu Tehlikeli Mi ?

Virüs programlarının önde gelen yaratıcısı ola Symantec’ten bir grup araştırmacılar bir Android uygulaması ile ilgili kimsenin aklına gelmeyecek bir sorunu gündeme getirdi. Tapsnake isimli ücretsiz olarak dağıtılan oyun, görünürde telefonlarda yıllardan beri büyük bir zevkle oynanan yılan oyunu aslında fakat bu oyunun Symantec tarafından duyurulan yönü, oyunun her 15 dakika içerisinde oynayan kişinin GPS koordinat bilgilerini kendi sunucusuna göndermesi.

Bu oyun sayesinde sunucuya gönderilen bilgiler ise Tapsnake’i üreten firmanın başka bir uygulaması olan GPS Spy sayesinde rahatlıkla analiz edilebiliyor. Bu uygulamanın satış fiyatı ise sadece 5 $. Symantec firmasının verdiği istatistiklere göre Tapsnake bugüne kadar 1000-5000 kişi tarafından indirilirken GPS Spy ise 100-500 arası indirilmeye sahip.

Counter Strike Gerçek Oldu

20 yaşında olan Julien Barreaux, Counter-Strike oyununu oynarken kendi oyuncusu bıçaklanınca bunu kendine yediremedi. Altı ay süresince oyuncusunu kimin bıçakladığını bulmaya çalışan genç sonunda onu buldu. Bir mutfak bıçağını eline aldığı gibi oyuncusunu öldüren kişinin yaşadığı eve giden Julien, şans eseri karşısındakinin kalbini 2.5 cm ile ıskaladı.

1 saat gibi kısa bir sürede yakalanan Julien, oyuncusunu bıçakladığı için rakibinin öldüğünü görmeyi amaçladığını beyan etti. Davayı soruşturan hakim Alexiane Potel olayı şu kelimelerle karara bağladı; “Sen toplum içerisinde çok büyük bir tehlikesin. Yolda amaçsız bir şekilde yürüyen bir kişinin sana ters bir şekilde bakmasına bile verebileceğin tepki beni çok endişelendiriyor”

Julien 2 sene boyunca hapis ve kızgınlık kontrol terapisi uygulanmasına mahkum edildi.

Artık oyun olsa bile Counter-Strike oynarken birini arkadan yaklaşıp bıçak ile öldürmeden önce iki kez düşünün. Çünkü karşınızdaki kişi takıntılı biri ve daha korkutucusu Julien Barreaux’tan daha iyi bıçağa hakim olan biri olabilir.

Güney Kore’de Scarcraft 2’ye Sansür

Blizzard firmasının artık efsaneleşmiş olan strateji klasiği oyunu Starcraft, dünyada en büyük satışını Güney topraklarında gerçekleştirmişti. Yaklaşık olarak sadece Güney Kore’de 4-5 milyon arası oyun satılmıştı.

Güney Kore’de piyasaya yakında çıkması beklenen sansür içeren Starcraft 2 versiyonu, ilk bakışta çok garip geliyor. Oyunun içerisinde hiçbir şekilde küfür veya kötü lisan yok, sigara yok ve de en entresan ve önemli olanı kan yok. Oyundaki kan efektleri sansürlü olduğunu için kırmızı yerine siyah.

Bu sansürlü çıkartılacak olan oyunun amacı ise oyunun hedef kitlesinin -12 kullanıcılara düşürülmek istenmesi. Güney Kore ülkesinde yaşı 12den büyük olanlar için normal versiyonu satılan oyunun 12 yaşından küçüklerede sansürlü versiyonunun satılması Blizzard firmasının kuşkusuz satışlarını çok daha fazlalaştıracak. Bu sansürlü olarak piyasaya çıkacak olan özel versiyonun henüz Avrupa veya Amerika’da satılıp satılmayacağına dair bir bilgi yok.

Antivirüs Programından Büyük Hata

Dünya genelinde yaklaşık on milyon tane kullanıcısı bulunan ve bu sayıyla birlikte Gunnies Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaran World of Warcraft’ın en son açıklanan patchinde virüs bulunduğu uyarısı ortalığı birbirine soktu. Tüm online oyun pazarının %62lik kısmıyla büyük bir payını elinde tutan World of Warcraft kullanıcıları geçtiğimiz saatleri oyunla haşır neşir olarak değil, son güncellemenin içerisinde sanılan virüs paniği yaşayarak geçirdiler.

Sadece Symantec şirketinin çıkarmış olduğu virüs programlarını veya firewallarını kullanan kullanıcıların bu uyarıyı alması çok geçmeden anlaşıldı. Symantec virüs robotları en son güncellemede kurulan scan.dll.new isimli dosyasını spyware sanmıştı. Hatta durum o kadar ciddi olduki, bu robotlar virüsün güvenlik derecesine yüksek damgası vurarak, dosyaya erişimi bile engelledi.

Henüz Symantec firmasından resmi bir açıklama gelmesede, oyunların bazıları bu dosyaya erişim izni vererek oyunlarına kaldıkları yerden devam ettiklerini belirtiyor. Fakat bu özelliği kullanamayan oyuncuların ne yaptığı bilinmiyor..

Linux’da Oyun Devri Başlıyor

“Linux işletim sisteminde oyunlar uyumlu değil” sözü artık mazide kalıyor; işte oyun piyasasına hızla düşen 2 tane haber.

“Bilgisayarımda Linux yerine Windows XP veya Vista tercih ediyorum, çünkü Linux’ta oyun oynanmıyor” cümlesini kuranların artık zaman geçtikçe bu söyledikleri söz yalan olma yolunda hızla ilerliyor. Çünkü bu haftaiçi ortaya çıkan yeni gelişmeler, Linux işletim sistemindede Windows’taki gibi sorunsuz bir şekilde oyun oynamanın imkanını sunuyor.

Birinci haber Steam’in Linux versiyonu yaz mevsiminde piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Önceden de Linux sistemde Steam kurabiliyordunuz fakat kullanması hem zor, hem problemli hemde çok yavaştı fakat Linux için çıkacak olan bu sürümünde herşey çok rahat ve sorunsuz olacak.

İkinci haber ise CodeWeawers firmasının yeni piyasaya çıkardığı Crossover Games. Crossover Games’in ne olduğuna gelicek olursak, program Windows tabanında çalışan oyunların Linux sistemindede çalışmasını sağlayan çok faydalı bir yazılım. Eğer Linux kullanıyorsanız ve bilgisayarınızda hiç oyun oynayamıyorsanız bu yazılımı denemenizde fayda var.