Google Gmail Telefon Görüşme Alanını Genişletti

Google’ın gmail üzerinde telefon görüşme hizmeti sunduğu birçok kişi tarafından biliniyor ve bu uygulama ile pek çok kullanıcı oldukça ideal fiyat aralıkları ile sevdikleri ile konuşabiliyor. Google’ın gmail telefon görüşmesi hizmeti ile karşımıza çıkan yeni oluşum ise hizmet alanının genişlemesi oluyor. Yani Google, gmail telefon görümesi hizmetinin daha geniş alanlarda kullanılması için çalışmalar yapıyor.

Genişlemenin ardından sabit hat ve cep telefonlarını arama konusunda indirime giden Google, kapsama alanının genişleme projesinde bu alana Türkiye’yi de alıyor. Türkiye’nin de bulunduğu yeni kapsama alanı genişlemesi kullanıcılar tarafından oldukça hoş karşılanmışa benziyor. Bunun yanında uygulamanın ABD ve Kanada gibi ülkelerde 2011 sonuna kadar ücretsiz olduğu söyleniyor.

Son olarak yeni kapsama alanı genişlemesinde Türkiye için belirtilen telefon görüşmeleri ise Türkiye – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 0,09 dolar, Türkiye – Cep Telefonu 0,14 dolar ve Türkiye – Sabit Telefon 0,03 dolar olarak karşımıza çıkıyor.

Gmail’in Yeni Yüzü

Gmail aynı anda iki yeni işlem birden.Bob’ı unutma” ve etkileyici tema çözümü neler sunuyor?

Google’ın kullanıcılarına sunduğu Gmail kulanıcılara iki yeni işlevle sunulacak. Yeni işlevler sayesinde yanlış bir kişiye e-posta göndermeniz ve alıcı listesine bir kişiyi eklemeyi unutmanız neredeyse imkansız olacak.

Önceleri Labs ile sunulan bu özellikler, kısa bir süre içinde Gmail’de varsayılan olarak yer alacak. İşlev etkin olduğunda ve alıcılarınızı yazmaya başladığınızda, Gmail genellikle e-posta gönderdiğiniz gruplara dayalı olarak önerilerde bulunacak.

”Bob’ı unutma” adındaki işlev, ikiden fazla alıcı girdiğinde etkinleşiyor ve en sık mesajlaştığınız gruplardan öneriler sunuyor.

”Yanlış Bob mı?” işlevi ise sizi çok zor durumlara düşmekten kurtarabilir : Sıkça mesajlaştığınız gruplara göre alıcı listesine yanlış bir kişiyi dahil edip etmediğiniz kontrol ediliyor ve size bir uyarı gösteriliyor.

ÖZELLİK KAZANDIRMA SEÇENEĞİ

Gmail, artık kendi fotoğraflarınızı kullanarak tema oluşturmanıza da izin veriyor. Bunun için Picasa hesabınızdaki resimleri kullanarak Gmail sayfalarınızın ana alanını ve alt bölümünü özelleştirebilirsiniz.

Size ait temalar oluşturmak için izlemeniz gereken yol ise şöyle: Ayarlar > Temalar sayfasına gelin. Sayfanın en altında bulunan ‘Kendi temanızı oluşturun’ bağlantısına tıklayın. Ekrandaki yönergeleri izleyerek bir Picasa fotoğrafı veya farklı bir fotoğraf yükleyin. Metinleri ve arka plan renklerini isteğinize göre değiştirin.

 

//

Hotmail Artık Daha Güvenli

Hotmail bundan böyle daha güvenli bir hale geliyor. Microsoft firması geçtiğimiz salı günü yaptığı toplantıda bundan böyle bütün kullanıcıların bütün Hotmail ile ilgili olan web sayfalarında, HTTPS veri şifrelemesini kullanabileceğini duyurdu.

Daha evvelden SSL ile korunan Hotmail hesabına giriş sayfası, düzenlenecek birkaç ayar ile birlikte bütün Hotmail sayfası bağlantılarınıza aktarılıyor ve bu sistem çok daha korunaklı bir e-mail hesabına giriş kapılarını açıyor. HTTPS seçeneğini aktif hale getirmek için ise, hesabınıza giriş yaptıktan sonra ayarlar sayfasına girip, güvenlik özelliği bölümünü aktif hale getirmeniz yeterli. Bu özelliği açtıktan sonra SkyDrive, dosyalar, resimler ve cihazlar sayfaları da otomatik olarak SSL şifreleme altına girecektir.

Daha evvelden de bu taktiğin aynısını arama devi Google, gelen bazı saldırıları önlemek için Gmail sistemini HTTPS sistemine çevirerek önlemişti.

Gmail Boomerang Eklentisi

Gmail, kullanıcıların çok beğeneceği bir üçüncü parti yazılımın beta versiyonuna adımını attı.

Kendi sitesinden davetiye yoluyla edinebildiğiniz Beta versiyonuyla birlikte Bumerang eklentisini indirebiliyorsunuz. Gmail’ın klasik arayüzü ile hoş bir birliktelik sağlayan bu eklentiyle beraber e-mailleri belli zaman aralıklarında kontrol etmeyi ve göndermeyi sağlıyor.

En önemlisi ambargolu haberle veya işler konusunda bir hayli yardımcı olan Boomerangla birlikte büyük bir zaman tasarrufu sağlamanız da mümkün.

Standart hayatınızı da koylaştıracak olan eklenti ile örneğin sabah ki iş toplantısından çok kısa bir süre önce alıcıya gönderilecek ve o kişiye toplantıyı yeniden hatırlatacak bir e-mail gönderebiliceksiniz. Bununla birlikte arkadaşlarınızın doğum günü tarihlerine göre önceden hazırlayacağınız mesajları kaydederek zamanı geldiğinde gönderebileceksiniz.