Googlea Bir Dava Daha

Google’ bir dava da Fransa’nın üç büyük yayınevinden geldi. Kitaplarını telif hakkı ödemeden yayınladığı için Google’a dava açan yayınevleri yeni bir dava ile ünlü arama motoru Google’un karşısına çıktı.

Fransa’nın popüler yayınevleri Gallimard, Flammarion ve Ablin Michel Google’un taklitçilik yaptığını öne sürerek şirkete dava açtı. Bunun yanında yayınevleri kendilerine ait olan yaklaşık 9 bin 797 kitabın Google tarafından izinsiz ve telif hakkı ödenmeden hizmete sunulduğunu açıkladı.

Diğer yandan Google tarafından yayınlanan bu kitaplar evrensel kütüphane projesi kapsamında yayına sunuluyor, ancak yayınevleri bunu kabul etmiyor ve Paris mahkemesine açılan davanın sonucunu bekliyorlar. Diğer yandan Paris mahkemesi Google’dan yaklaşık olarak 9 milyon 800 bin euro tazminat ödemesini istiyor. Ayrıca yayınevlerinin dava avukatları şu an için sadece dijital ortama aktarılan kitaplardan emin olunanlar üzerinde dava açıldığını, ancak araştırmaların devam ettiğini ve bunun akabinde kitap sayısının ve tazminat miktarının değişebileceğini belirtti.

Son olarak Google’un olaya tepkisi ise oldukça farklı oldu ve Google sadece şaşırdığını belirterek dava karşısında ki tepkisini gösterdi.

 

Google Street View Her Noktaya Ulaşmış.

Google firması için bilgi toplayan ve bunları online ortamda paylaşan Street View araçları oldukça yüksek bir teknoloji ile donatılmış. Buda bizlerin haklarına göz dikilecek gibi bir duruma sebebiyet vermiş.

Şimdi ne diyor bu adam diyorsanız hemen açıklayayım

Google tarafından sokaklarda dolaşan Street View araçları Fotoğraf ve Video çekerek çevredeki bilgileri merkeze gönderen donanım olarak yüksek bir teknoloji kullanan araçlar.

Avrupa’da birçok ülkede gezerek bilgi topluyorlar ve bu bilgileri sistem üzeriden paylaşıyorlar. Uygun olanları ise Google internet üzerinden kullanıcılara sunuyor.

Ancak bu araçlarla ilgili oldukça ilginç bir detay geçen hafta ortaya çıktı. Hatta google bu durum için özür bile diledi.

Araçlarda bulunan bir yazılım aracın geçtiği bölgede o sırada Wi-Fi üzerinden gönderilen tüm bilgilere ulaşarak saklayabiliyormuş.

Bu bilgilerin neler olduğu önemli değil, tümü hafızaya alınarak merkeze direkt gönderiliyormuş. Kısacası o bölgedeki internet kullanıcılarının tüm işleri, giriş ve çıkışları ele geçirilebiliyormuş.

Bu olay ortaya çıkınca büyük bir baskı oluştu google üzerinde. Zaten birçok yerde araçları taşlanan firma artık ne yapacak bilinmez. Ama araçları için yolculuk her geçen gün daha tehlikeli bir hal almaya başladı.