Google veri merkezi gizliliğini açıkladı

Google, sonunda bekleneni yaptı ve uzun bir süredir gizli tuttuğu veri merkezi enerji tüketiminin ne kadar olduğunu açıkladı.

Google, sahip olduğu veri merkezinde her yıl milyarlarda kilowatt saat enerji tüketimi gerçekleştiriyor ve bunu kamuoyundan saklıyordu. Ancak Google, geçtiğimiz yıla ait saklı tuttuğu verileri sonunda açıkladı ve bu konuda bulunan merakların bitmesine neden oldu. Google, yaptığı açıklamada geçen yıl içerisinde kendine ait veri merkezinin yaklaşık olarak 2.26 milyar kilowatt saat enerji tüketimi gerçekleştirdiğini belirtti.

Diğer yandan Google’ın konudan sorumlu yöneticisi Urs Hoelzle, işlem merkezinde gerçekleştirilen enerji tüketiminin kullanıcı başına 1 ampulun 3 saatte tükettiği enerjinden daha az olduğunu ileri sürdü. Ayrıca Google’ın yenilenebilir enerji konusunda önemli atılımlar yaptığını belirten Hoelzle, ilerleyen zamanlarda daha etkili yatırımların yapılabileceğini açıkladı.

Google, uzun süredir gizlediği veri merkezi enerji tüketimini sonunda tüm herkese duyurdu ve merak ortamını tamamen bitirmiş oldu.

Facebook Music hizmeti çok yakında

Facebook, Ekim ayı içerisinde yeni hizmeti olan Facebook Music ile kullanıcıları karşısında olmaya hazırlanıyor.

Facebook her geçen gün kullanıcı sayısını artıyor ve duraklama dönemine giren Google+ karşısında hızla büyümeye devam ediyor. Tabi bu büyümenin nedenleri arasında Facebook’un kendi içerisinde yaptığı birtakım yenilikler ve geliştirmeler yer alıyor. Yaklaşık olarak 750 milyon kullanıcıya ulaşan Facebook, büyümeye devam ederken, yeni hizmetleri bünyesine eklemeyi sürdürüyor. Tıpkı yeni servisi olan Facebook Music gibi.

Facebook Music, yakın bir zaman içerisinde popüler sosyal ağın müzik platformu olmaya hazırlanıyor. Kullanıcılara müzik keyfinin sunulacağı yeni platformda, Facebook’un bazı şirketlerden yardım alacağı söyleniyor. Şimdilik bu şirketler arasında Pandora ve Spofity gösteriliyor. Ancak farklı şirketlerin ön plana çıkması da mümkün gibi gözüküyor. Bakalım, Facebook daha başka hangi yenilikler ile karşımıza çıkacak? Bekleyelim ve görelim.