Çevrimiçi Savunuculukta 7 Altın Kural !

Her gün internette sayısız kullanıcı farklı konularda haklarını arıyor , fikirlerini dile getiriyor.

Her ne kadar adı tam olarak konulmasa da bahsettiğimiz şey bir tür ‘çevrimiçi savunuculuk’. Muhtemelen gelecekte bol bol duyacağımız ve belki de üzerine yasalar ve yasaklar çıkacak bir kavram bahsi geçen.

Öyle ki Amerika seçimleri üzerine çalışan epolitics.com isimli internet sitesi çıkarttığı kitapçıklarda bu konuya değindi. Gerek bu analizler gerek Türk toplumunun e-psikolojisi alınarak yaptığımız çalışmada Çevrimiçi Savunuculukta sizi sonuca götürecek 7 altın kuralı hazırladık.

İşte o adımlar..

1- Sistem ile olan entegrenizi güçlü bir şekilde yapın.

Bir çok sosyal ağ farklı çalışma şekillerine sahiptir. Bu sosyal ağlar ve mevcutsa kişisel sitelerinizin etkileşimini sağlayın. Düşüncenizi dile getirdiğiniz anda tüm ağlarınıza fikriniz ulaşabilsin. Kullandığınız sosyal ağların fonksiyonlarını ve çalışma mekanizmalarını olabildiğince öğrenin.

2- İki düşün bir söyle !

Bu kural ilk görünüşte kulağa itici gelebilir. ‘Sonuçta gönlünmüzce konuşmak için buradayız, yine mi az konuşacağız !’ diyebilirsiniz. Ama internette ve özellikle sosyal medyada görülen en önemli vakalardan biri insanların bir paylaşım veya ifadeden dolayı kısa süre içerisinde pişman olması. Dolayısı ile hedeflemenizi doğru yaparak sesinizi yükseltmeniz en çok sizin için faydalı olacaktır.

3- Israr zekanın yanında her zaman ikinci sıradadır.

İnternette ısrara ne kadar maruz kaldığımız malum. Değişik firmaların katalogları , politikacıların basın bültenleri vs. Lütfen okuyun denilenlerin hepsini okusa idik herhalde ömrümüz okuyarak geçerdi. İnternet iletişiminde ısrar, zekanın yanında her zaman itici kalmıştır. Düşüncenizin etkisinin bir tepki doğurması için onu tekrarlamayın , geliştirin. Anlaşılır , daha pratik okunabilir hale getirin.

4- Düşüncenizi ilgi çekici ve gerekirse eğlenceli hale getirin.

Aslına bakarsanız televizyonlarda yayınlanan haber bültenleri haber sitelerinden çok da farklı birşey söylemiyordu. Fakat haber sitelerinde yapılan yorumların özgürlüğünü biz hiç bir zaman televizyon duyamadık. Eğlenceli ama bakış açısına göre doğru olan o mesajları. İnternetin bu özelliğini mutlaka kullanın. Televizyon veya kamunun resmi diline takılıp kalmak zorunda değilsiniz. Düşüncelerinizi ilgi çekici hatta mizahi bir dille söyleyin. Emin olun size faydası büyük olacaktır.

5- Dinamik güvenliğinizi yüksek tutun .

Çevrimiçi savunuculuk sürecinde oluşturduğunuz e-itibar sizi dinlenir kılacaktır. E-itibarın kaybolmaması için dikkat etmeniz gereken ana noktalardan biri güvenliktir.Güvenlik kelimesinden toplum olarak anladığımız tek şey ne yazık ki ‘hacklenmek’ . Oysa ki sizin hesabınızın hacklenerek kapatılması karşı taraf için çok da önemli olmayabilir. Çünkü hesabınız kapalı iken aktifliği gidecek ve kişinin reklamlarını yayınlaması önemsizleşecektir. Oysa eğer siz aktif olursanız ve o sizinle hesabı ortak kullanırsa reklamlarını yayınlayacak ve sizin aktifliğinizden pay kazanacaktır. İşin en trajik tarafı ise bunun için sizin şifrenizi öğrenmesine gerek yok. Sosyal ağlarda yüklediğiniz herhangi bir uygulama esnasında verdiğiniz izinler ile bunları yapabilir. Dolayısı ile güvenlik sadece şifreyi uzun yapmaktan değil bilinçli bir sosyal medya kullanımından geçer.

6- İçerik, anahtardır !

Orjinal içerik internetin oksijenidir. Eğer siz oksijen üretiyorsanız ihtiyaç duyulan ve sözüne kulak verilenlerden olacağınıza emin olabilirsiniz. Düşüncelerinizi elinizden geldiğince metin tabanlı, görsel, video tabanlı içerikler üreterek dile getirin.

7- Küçük dağları yaratan olmayın.

İnternette bir çok değişik görüşten insan düşüncelerini dile getirmektedir. Eğer gerek kendinizin gerek düşüncelerinizin dinlenebilir olmasını istiyorsanız , farklı görüşte ki insanlara karşı saygılı ve anlayışlı davranın. Sert bir dille ve küçümseyerek konuşmanız sizi kahve sohbetlerinden çok da ileri götürmeyecektir.

Buğra AYAN

twitter.com/bugraayan

fb.com/bugraayan

Kaspersky Lab’den KOBI’lere Ozel Fırsat

Kaspersky Lab firması tarafından yürütülen kampanyada, küçük ve orta ölçekli firmalara özel hazırlanan Kaspersky Business Space güvenlik paketleri sadece 1 sene fiyatına tam 3 sene boyunca tam koruma sağlıyor.

31 Aralık 2010 tarihine kadar devam edicek olan bu kampanya ile firmalar yaklaşık 1 senelik paket fiyatını ödedikten sonra yazılımdan 3 sene kesintisiz ve full güncelleme opsiyonuyla yararlanabilecekler.

Yalnızca 15 ve 25 bilgisayarı kapsayan paketler için geçerli olan kampanyada ise fiyatlar; 15 bilgisayar için 500 $ + KDV, 25 bilgisayar için 900 $ + KDV’den başlıyor. Paketler; dosya sunucu, iş istasyonu ve akıllı telefonları içine alıyor ve hangi uç noktaya kurulduğu fark etmeksizin her bir kurulum 1 lisansı kapsıyor.

Daha detaylı bilgi almak isteyenler [email protected] adresine e-mail yoluyla ulaşabilirler.

Facebook’tan Korkutan Açık

Dünyanın en yaygın olarak kullanılan sosyal paylaşım platformu Facebook’ta ortaya çıkan son güvenlik açığı kullanıcıları ciddi korkutur düzeyde. Paylaşım sistesinin “E-posta yoluyla Yükleme” fonksiyonundan yararlanan açık, kötü niyetli kişilerin ilk seferde durum değişiklikleri yapmasına, fotoğraf veya video yüklemesine olanak sağlıyor. İkinci seferinde ise sadece fotoğraf yüklenmesine izin veriyor.

Güvenlik açığının etkileri çok korkutucu gözüksede, gerçekleşebilmesi için yalnızca tek bir yolu var. O da kişinin, kodu Facebook sayfasında login olduktan sonra adres çubuğuna yapıştırması. Şu anda birçok web sitesi bu açıktan yararlanmak istesede kullanıcıların kopyala yapıştır yapma zorunluluğu kodun yayılmasını ve büyük bir tehdit olmasını bir nebze engelliyor.

Daha önceden hesabınıza bu şekilde girildeyse şu adımları uygulayın, öncelikle Facebook’taki “E-posta yoluyla yükleme” sayfasına gelin, daha sonra “bana yükleme e-postamı gönderin” seçeneğine tıklayın. Buradan da “yükleme e-postanızı tazeleyin” bağlantısına tıklarsanız, bilgileriniz ilk haline dönmüş oluyor. Tabii daha önce hesabınıza bu şekilde girilmiş olduğundan emin olun ve daha önemlisi adres çubuğuna bilmediğiniz Java Script’leri yapıştırmayın.

Windows 7 ve Vista Kullanıcıları Dikkat

Vinrumors sitesi Windows XP, Vista ve Windows 7’yi tehdit eden “0 gün açığı” iddiasını ortaya çıkardı. Tehdit, işlemci alt sisteminin Kernel modu dosyası olarak nitelendirilen win32k.sys sistem dosyasında yer alıyor.

Prevx firması çalışanı Marco Giuliani henüz bu açıktan yararlanan zararlı bir yazılımın olmadığını fakat açığın biran önce kapatılmasının gerektiğini yoksa kullanıcıların yeni güvenlik tehditine maruz kalıcağını söyledi.

İşin biraz daha teknik kısmına bakıcak olursak, açığın ortaya çıktığı API, girişe doğru bir şekilde onay vermiyor ve yığın taşması meydana getiriyor. Yani, bu durum kötü niyetli kişilerin kernel modu izinlerinden faydalanarak istedikleri bilgisayarlara girebilmesine olanak sağlıyor. Bu açık sistemlerin UAC yani Kullanıcı Hesabı Denetimi’ni otomatik olarak devredışı bıraktığından, Vista ve Windows 7 işletim sistemleride saldırılara açık hale geliyor.

Microsoft firması ise şu anda açık üzerinde çalıştıklarını belirtiyor. Önümüzdeki günlerde yeni bir güncelleme yayınlayarak açığı kapatacağını bekleyebiliriz.

Facebook’tan Bayan Kullanıcılara Kötü Sürpriz

Geçtiğimiz salı günü Facebook’a giriş yapan kullanıcıları kötü bir sürpriz bekliyordu. Sitede fake yani sahte olarak açılmış profilleri site yöneticilerine bildirmek için kullanılan sistemde çıkan bir problem, birçok normal kullanıcıyı da zor durumda bıraktı.

Hepsi bayan Facebook kullanıcılarına yansıyan bu problem, bütün Facebook hesaplarının geçici olarak bloke olmasına sebep oldu. Sistem otomatik olarak bu kullanıcılardan, hesaplarını tekrar aktif edebilmek için devletin verdiği herhangi bir belgedeki fotoğraflarını yüklemelerini istedi.

Bu problemden dolayı bir hayli şaşkın olan bazı kullanıcılar ise şikayetlerini Twitter üzerinden gerçekleştirdi. Çok geçmeden Facebook’tan bu konu hakkında bir açıklama yapıldı; “Bugün erken saatler, sahte hesapları bulup engelleyen sistemde bir hata oluştu. Oldukça kısa süren bu hata, az sayıda Facebook kullanıcısının hesaplarını yanlışlıkla engelledi. Bu hatayı keşfettikten hemen sonra, sorunu çözdük. Şu anda sorun çözülmüş durumda ve bu durumdan etkilenen insanların hesaplarını yeniden açıyoruz.”

Windows Live Messenger’da Virüs Tehlikesi

Bazı kişiler, Live Messenger 2009 programında bağlantıların çalışmadığının farkında olabilir. Bunun sebebi meydana gelen bir virüsün yayılmasına engel olmak için bağlantıların geçici olarak deaktif edilmesinden dolayı.

Windows Live yazılımının web sayfasında kullanıcılarını güvenlik tehlikesine karşı uyaran Microsoft firması, bu önlemin yalnızca kişilerin güvenliği için alındığını açıkca belirtiyor. Windows Live Messenger 2011 kullananlar için bir sorun yok, bu nedenle kişilerin yazılımı son versiyona yükseltmeleri ve en azından tehlike önlenene kadar son sürümü kullanmaları öneriliyor.

Virüs, Windows Live Messenger 2009’la birlikte hızlı bir şekilde yayılıyor ve kişilere dikkat çekmeyen çeşitli bağlantılar gönderiyor. Bağlantıya tıklandığında bir web sitesi açılıyor ve zararlı solucan bilgisayarınıza bulaşıyor. Virüs, bulaştığı kişinin bilgisayarından ileti listesini bularak kayıtlı olan tüm kişilere kendi web sitesinin adresini gönderiyor.

Windows Live 2009 kullanan kişiler, kişi penceresinde bazı özelliklerin kapatıldığına dair bir uyarı mesajıda görebilirler.

Hotmail Artık Daha Güvenli

Hotmail bundan böyle daha güvenli bir hale geliyor. Microsoft firması geçtiğimiz salı günü yaptığı toplantıda bundan böyle bütün kullanıcıların bütün Hotmail ile ilgili olan web sayfalarında, HTTPS veri şifrelemesini kullanabileceğini duyurdu.

Daha evvelden SSL ile korunan Hotmail hesabına giriş sayfası, düzenlenecek birkaç ayar ile birlikte bütün Hotmail sayfası bağlantılarınıza aktarılıyor ve bu sistem çok daha korunaklı bir e-mail hesabına giriş kapılarını açıyor. HTTPS seçeneğini aktif hale getirmek için ise, hesabınıza giriş yaptıktan sonra ayarlar sayfasına girip, güvenlik özelliği bölümünü aktif hale getirmeniz yeterli. Bu özelliği açtıktan sonra SkyDrive, dosyalar, resimler ve cihazlar sayfaları da otomatik olarak SSL şifreleme altına girecektir.

Daha evvelden de bu taktiğin aynısını arama devi Google, gelen bazı saldırıları önlemek için Gmail sistemini HTTPS sistemine çevirerek önlemişti.

Microsoft Haksız Rekabete Mi Sebep Oluyor ?

Microsoft firması Kasım ayının başından beri kendi ücretsiz antivirüs yazılımını Windows Güncelleştirmeleriyle birlikte sunmaya başladı. Hatırı sayılır güvenlik firmalarından bir tanesi Microsoft’un yapmış olduğu bu hareketi rekabeti engelleyecek bir davranış olarak görüyor.

Geçtiğimiz pazartesiden beri Microsoft firması kendi virüs programı Security Essentials’ı Windows XP, Vista ve Windows 7 kullanan kişilere güncelleme yoluyla “isteğe bağlı” güncelleştirmeler kategorisinde sunuyor. Yapılan güncellemeler yalnızca şu an için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kişiler tarafından görülebiliyor.

“Windows Update’i, farklı yazılımlar dağıtarak ticarileştirmek, haksız rekabet konusunda büyük soru işaretleri uyandırıyor” açıklamasında bulunan Trend Micro firmasının üst düzey yöneticisi Carol Carpenter’a göre Windows Güncelleme kişilerin isteğinde bağlı olarak değil ve bu şekilde kullanılmaması yönünde.

MAC’lere Özel Virüs Programı

Mac bilgisayarların insanları kendisine bağlamasındaki en büyük etkenlerden biride kuşkusuz virüs olayı olmadığından yeteri güveni vermesiydi. Fakat sizlere geçtiğimiz günlerde Mac bilgisayarlarında bundan sonra virüs ve saldırılara açık olduğunu da anlatmıştık. Bu tehlikenin boyutunu fark eden iki tane güvenlik firması ayrı ayrı sadece Mac bilgisayarlarında çalışan anti – virüs programı üretti.

Bu senenin ilk aylarında piyasaya çıkan Panda Security ve Bitdefender’den sonra, Sophos ve ESET firmalarıda Mac bilgisayarlar için anti-virüs programını piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Sophos firmasının sunacağı anti-virüs programı ücretiz ve virüs, trojan ve solucanların düşmanı olması için düşünülmüş.

ESET firmasının sadece Mac bilgisayarlarına özel çıkaracağı virüs programı ise ESET NOD 32’nin Mac versiyonu olması tahmin ediliyor. Birbirlerine bir hayli benzemesinden dolayı virüs programının da Windows işletim sisteminde olduğu gibi, yıllık üyelik sistemiyle kullanılması bekleniyor.

Artık MAC’te de Virüs Var

Bundan böyle artık bilgisayar olarak Mac kullananlarda virüs tehlikesiyle karşılaşabilecek. Popüler bir güvenlik firması olan Panda Security, bu olaya dikkat çekiyor ve MAC kullanan kişiler için özel bir güvenlik programı geliştirmeye hazırlanıyor.

Firmanın gerçekleştirmiş olduğu çeşitli istatistiklere göre, Mac bilgisayarları hedefleyen yaklaşık 5.000 virüs bulunmakta ve her ay yeni olarak 500 tanesi daha üremekte. 2009 senesinde Apple firmasının işletim sistemi olan OS X’de 34 kritik güvenlik açığı tespit edilmişken bu sene içerisinde bu rakam neredeyse 4-5 katına çıkıp 180’e yaklaştı. Bu rakamların altını çizen Panda Security firması yetkilileri, bundan sonra Mac bilgisayar kullananların da mutlaka en az bir adet virüsten korunma programı kullanmasını tavsiye ediyor.

Firmadan yapılan resmi açıklama ise şu şekilde “Hatta Windows işletim sisteminin Mac’ten daha güvenli olduğunu söyeleyebiliriz çünkü en basitinden Microsoft, yıllardır aktif bir şekilde güvenlik piyasasında.”