Sabit Disklerde Rekor Değişim

Avrupa’nın sonuna kadar arkasında olduğu bir özel üniversite araştırma grubu, nano küreleri sayesinde sabit diskleri tekrardan tasarlamaya çalışıyorlar.

Projenin temel mantığı düzenli bitler. Hali hazırda kullanılan her sabit diskin içerisinde bulunan bitin çevresinde, onun manyetik pilinin, etrafındaki bitler tarafından zarar görmemesi için yalıtkan bir daire mevcut. Bu geliştirilmekte olan teknolojide ise, her bit, bir nano yapı olarak görülüyor ve bir nano küre meydana getiriliyor. Bu meydana getirilen nano kürenin içerisinde her bir bitin manyetik enerjiside kendi içerisinde güvenlik altına alınmış oluyor.

Bu nano küreler içerisinde 25 tane nanometre bulunmakta ve günümüz teknolojisinde kullanılan manyetik çekirdek parçacıklarının içerisindeki boşluktan daha ufak. Nano kürelerin birbirleri arasındaki 25 nanometrelik aralıklar nedeniyle 1 Tbitlik bir hacim meydana geliyor ve profesörlere göre bu hacim net olarak 6 katına kadar çıkartılabilir.

Sabit Disklerin Kapasitesi Tavan Yapıyor

Yakın bir süre içerisinde artık kapasiteleri hala GB olarak hesaplanan sabit disklere elveda diyebiliriz. Bilim adamları her geçen gün büyük bir hızla artan yüksek kapasiteye sahip hard disk ihtiyacını karşılayabilmek için olaya et attılar ve yakın gelecekte piyasada bulabileceğimiz süper hard disklerin ilk sinyallerini gönderdiler.

Nature Phtotonics firmasının piyasaya gönderdiği bir raporda, bilim adamlarının en son denediği bir teknik, bir inçlik alana yaklaşık olarak 10 TB’a kadar veri kaydedebilmeyi olanaklı hale getiriyor. Bu yeni tekniğin altında ise ısı destekli kayıt tar ile birlikte bit düzeninde kayıt bpr ‘nin aynı süre içerisinde çalışması geliyor. Bilim adamlarının yoğun çabalarından sonra bu iki sistemin aynı anda stabil bir şekidle çalışması için gerekli olan ortam sağlandı. Bu teknik henüz geliştirilme aşamasında olsada üreticilere ne zaman ulaşabileceğini kestirmek zor. Fakat kısa bir zaman dilimi içerisinde kapasiteleri binlerce TB’la sınırlı olmayan hard disklerin standart olarak makul bir fiyattan satılabilmesi için önemli bir ilk oldu.

Enyo USB 3.0 Süper Hızlı

SSD USB 3.0 Teknolojisi inanılmaz derecede hızlı !

Genelde tüm insanlar kendi kullandıkları harici harddisklerini yani external harddisclerini çok hızlı zannederler. Fakat OCZ’nin yeni piyasaya sürdüğü modelin hızını görünce buna inanamayacaksınız.

OCZ firması piyasada bulunan mekanik harddisk dediğimiz eski düşük kapasiteli ve yavaş aktarım hızına sahip olanları yok etmeyi amaçlıyor. OCZ firmasının en son çıkarmış olduğu model olan Enyo, solid state disk teknolojisini USB 3.0 arabirimiyle tamamlayarak kullanıcılarına süper bir hız sunuyor.

Oldukça göze hoş gelen bir tasarıma sahip olan ve dışı alüminyum kaplamaya sahip olan Enyo model harddisklerin saniyede yapabildiği okuma hızı tam 260 MB, yazma hızı ise bunun 60 MB altı bir değer olan 200 MB. OCZ şirketinin kendi özel web sayfasında yer alan hız tablosu şu şekilde :

OCZ firması henüz çıkaracağı bu harddisklerin fiyatlarını belirlememiş olsada, tahmin edilen fiyatlar çok yüksek olucağı doğrultusunda.