6.Nesil iPod Nano’nun Sırrı

Apple firması, altıncı nesil olarak çıkardığı iPod Nano’da bir takım kısıtlamalara giderek cihazın üretim maaliyetini bir hayli azaltmayı başardı. 150 $ gibi bir fiyata satılan iPod Nano’nun fabrikadan çıkış maaliyeti ise yalnızca 45 $. Bu rakamda ürünün raflardaki satış fiyatının yaklaşık %30’una eşit.

Çok yaygın olarak kullanılmayan özellikleri cihazdan çıkaran firma bu sayede maliyeti de bir hayli minumum seviyeye indirmiş oldu. Tek kamera eklemediği ve belleği, bir önceki nesildeki gibi 8 GB olarak sabit tutan firmanın cihazdan kalan karı ise oldukça tatmin edici.

Altıncı nesil iPod Nano’nun son derece kullanışlı olan dokunmatik ekranı iPod’lardaki klasik tıklama devrini kapatıyor. Cihazın pil ömrü ise tam tamına 24 saat. Aralıksız olarak bir gün boyunca müzik dinlemek isteyen ve kullanışı pratik olsun diyenler için çok ideal bir cihaz gibi görünüyor.

Sony’den Blu-ray’e Yeni Yazıcı

Microsoft ve Apple firmaları tarafından günümüz teknolojisinin gerisinde kalan Blu-ray teknolojisi de büyük bir hızla gelişme kaydetmeye başaldı. Her yeni bir gün içinde daha hızlı oynatıcıları ve daha fazla belleğe sahip haberleri, manşetleri süsleyen Blu-ray piyasadaki imajını kolay kolay terketmeyecek gibi gözüküyor.

Sony firmasının yeni 6x BDX-S-500U Blu-ray yazıcısı 25 GB gibi hatırı sayılır bir veriyi yalnızca 20 dakika içerisinde yazabiliyor. Sony’nin USB sayesinde bilgisayara bağlanan yazıcısı bununla birlikte çift katmanlı diskleride 4x süratinde başarıyla yazabiliyor.

Cyberlink Media Suite 8 programıylada 3D Blu-ray diskleri de oynatabilme özelliğine sahip olan 6X BDX-S500U çok kısa bir süre içerisinde raflarda göreceğiz. Ürünün fiyatı ise tahmini olarak 200-250 $ arasında olacak.

AMD’den Son Model İşlemciler

AMD firması son ürettiği işlemcilerini, işlemci sırasının arasına dağıtıyor. Firmanın ürettiği son model işlemcilerin arasında baya makul fiyatlı çift çekirdeğe sahip tek bir tane işlemci varken, altı çekirdeğe sahip olmasına rağmen fiyatının da gayet uygun olduğu bir tane işlemcisi mevcut.

Bu son model işlemciler kullanıcılarına daha fazla imkan sağlayacak. Mesela, kullanıcı 3.20 GHz’de stabil olarak çalışabilen Phenom II X6 1090T modeli ile 2.80 GHz’de stabil çalışma olanağı sağlayan 1055T arasında bir tercih yapmak yerine, 3.00 GHz’de stabil olarak çalışabilen 1075T’yi kullanabilecek. Sunulan diğer seçenekleri aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Az maliyetli bir AMD model işlemci isteyen kişiler de 75$lık Athlon II X2 265’i tercih edebilecek. Bu yeni beş AMD işlemcisinin de piyasadaki yerlerini almasıyla birlikte diğer firmaların ürünlerinde de gözle görülür bir düşüş gerçekleşebilir.

1.5 Ghz İşlemcili Cep Telefonları

Akıllı cep telefonlarında gün geçtikçe kullanılan güçlü işlemciler artık öyle bir duruma geldi ki çok eski masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarında kullanılan teknolojiyi çoktan geride bıraktı.

Gelecek senenin ilk çeyreğinde piyasada olması hedeflenen, daha doğrusu söylentileri bulunan 1.5 GHz işlemciye sahip olan telefonlarda bu söylediğimizin en büyük kanıtı. Fakat bu piyasada çok popüler bir isim durumuna gelen, SpanDragon işlemcilerin tasarımcısı olan Quallcomm, gerçekleştirdiği panelde teknoloji severleri birazcık hayal kırıklığına uğrattı.

Panelde yapılan konuşmaya göre, 1.5 Ghz hızında Qualcoom işlemciler 2011 senesinin ilk çeyreğinde değil, son çeyreğinde telefonlardaki yerini alabilecek. Bu tarihe kadar 1.2 GHz işlemciye sahip telefonlarla idare edeceğiz. Bu son model işlemciler üretici firmalara kargolandı ve yeni nesil akıllı cep telefonlarındaki yerlerini bekliyorlar.

AMD Radeon HD 6770

Çin’in en çok girilen teknoloji forumlarından olan ChipHell’de yer alan bazı resimler iddiaya göre AMD firmasının yeni çıkaracağı ekran kartı olan Barts XT’nin prototipi. Bart XT’yi duyunca yeni bir ekran kartı serisi olduğunu tahmin edenler için, örneğinin teknoloji marketi raflarında Radeon 6770 ismiyle bulunacağını hatırlatalım.

Ekran kartının henüz özellikleri tam olarak resmileşmediği için sadece resimlerinden birkaç tahmin üretilebiliyor. Resimlerden, 2 tane 6 pinli PCI-Express güç bağlantısı bulunduğu, bir tane Crossfire bağlantısı bulunduğu, iki tane DVI, bir tane HDMI ve iki tane mini-ekran girişinin bağlantısı bulunduğu rahatça anlaşılabiliyor. Bunun yanında HD 6770 hakkında, 256-bit veri kanalı özelliğinin bulunacağı be bu nedenle eski ekran kartlarına nazaran %80 ila %100 arasında daha fazla hafıza bant genişliği sunacağı tahmin ediliyor.

Resimlerin %100 olarak gerçek olduğuna inanmasakta, bunun sadece bir demo yani prototip olduğunu ve piyasaya çıkarken üzerinde biraz daha oynanarak daha değişik bir görüntü alma ihtimalinin olduğunuda hatırlatalım.

Amiga Efsanesi Diriliyor

Amiga geçmişte çok büyük başarılar elde etmiş bir isimdi. Donanım ve programsal olarak üst düzey gelişim kat etmiş olan Amiga bilgisayarlar, kaliteli ses ve güçlü grafik yetenekleri sayesinde ün kazanmışlardı.

Commodore USA firması bu eski ama klasiklerden olan firmayı yeniden piyasaya çıkartma görevini eline aldı. Yeni bir AMIGA serisini piyasaya çıkarmaya çalışan firma, eski Commodore’larda gerçekleştirmiş olduğu şeyi gerçekleştirecek. Firma uzun zamanın ardından sunduğu klavye içi bilgisayarlarla birlikte Commodore’u eski günlerine getirmişti.

Klavye içerisinde bulunan All in One, AIO sistemler meydana getirecek olan firma bu bilgisayarların AROS ile de uyum içerisinde çalışabileceğini belirtti. Son günlerin modasına uyan ve açık kaynak olarak yazılan Amiga işletim sisteminin sayesinde nostalji yapmak isteyenler eski Amiga oyunlarını da emülatörler kullanarak oynayabiliyordu.

Xbox 360 Slim’in Sırrı

Microsoft şirketinin yeni oyun konsolu Xbox 360 slim modeli daha zarif ve ince bir model, bu modelin siyah rengide oldukça büyüleyici.

Bu sene herkesi büyük bir hayranlıkla adından söz ettiren slim versiyonun 802.11n wireless bağlantı sağlayabilme özelliği çok fazla üzerinde durulmayan fakat bir o kadarda önemli bir ayrıntı oldu. Daha önceki kasalarda bu özelliği kullanmak isteyen kişiler 100 dolar değerindeki wireless adaptörü ve yanında aparatını satın alması gerekiyordu.

Xbox’ın içerisinde bulunan harddisc’inin de 250 GB’a yükseltilmiş olmasından beri konsol çok daha serin ve ses çıkarmadan çalışıyor. Ama bunu nasıl gerçekleştirebiliyor ? Microsoft firmasından üst düzey yönetici olarak çalışan Albert Panello’nun yapmış olduğu bildirim, tüm detayları açıklıyor.

“İşlemcinin yeni nesil olması en büyük avantaj. USB portlarının sayısı artmış ancak Kinect’in bağlanacağı port yüksek enerji gerektirdiği için ayrı tutulmuş. En büyük gelişme ise 2 küçük fan yerine bir büyük fan kullanılmış olması. Bu sayede yeni XBox 360 daha sessiz ve serin.”

Korsan Playstation 3 Warez Sitelerinde

Oyun konsollarının başında gelen Playstation 3 için çıkan USB bellekteki özel program yetmezmiş gibi Sony firmasının korkularına yeni bir tanesi daha katıldı.

Paralı olarak satılan USB dongle korsan oyunların çalıştırılmasına olanak sunan bir aparat. Bu aparatın yaptığının bir başka benzerini sunan ve Playstation 3’ün kodlarını ortadan kaldıran bir program bu aralar internette warez sitelerinde bir hayli popüler.

Açık kaynak kodlu olarak dağıtılan program korsan oyun oynatabilme yeteneğine sahip olmasa bile, bu potansiyele sahip. Açık kaynak kodlu olarak yayınlandığı için muhtemelen önümüzdeki günlerde hackerlar tarafından geliştirilerek korsan oyun çalıştırabilecek bir hale getirilecektir.  Bu programı da uygun olan USB belleklere yükleyerek kendi dognle’ınızı ücretsiz olarak yapabilmeniz mümkün.

Intel, Davadan Beraat Etti

Intel firması kendisine tekelcilik suçlaması yüzünden açılan davalardan tekinde önemli bir ilerleme kaydetti.

Daha evvelden Avrupa Birliği’ne ve anti-rekabetçi bazı hareketleri nedeniyle prestij kaybeden AMD firmasına yüksek miktarlarda tazminatlar ödeyen firma oldukça sıkıntılı günler geçiriyordu. Şirket daha önceden Avrupa Birliği’ne 1.50 milyar dolar, AMD firmasına ise 1.25 milyar dolar tazminat ödemişti.

En yeni dava ise tüketiciler tarafından oldu. Intel’in yapmış olduğu indirimler ile üreticileri AMD yerine Intel kullanmaya ittiğini savunanlar, bu davranışın sonuç olarak tüketicilerin aleyine olduğunu savundu. Birden çok davanın beraber görüşüldüğü bu davada, kurul özel görüşü yapılan bu indirimlerin tüketiciye bir zararı olmadığını hatta yararı olduğunu belirtti. Yapılan bu fiyat düşürmelerin rekabeti tüketici adına olumlu yönde etkilediği belirlendi.

GPU ve CPU’dan Hangisi Daha Hızlı ?

Intel firması, Nvidia’nın üretmiş olduğu ekran kartıyla kendi İ7 işlemcisini bir teste soktu. Testin sonunda kazanan kim oldu dersiniz ?

Intel yapmış olduğu açıklamaya göre, Nvidia GeForce GTX 280 kernel programlarını Core i7 960’a oranla 14 kat daha başarılı kaldırabiliyor. Bildirinin devamında ise, Intel haberlere ilgili çeşitli yorumlarda bulunuyor; “Fakat kesinlikle genel amaçlı programların çoğunluğu sebebiyle Intel Core i7 yahut Intel Xeon daha başarılı bir tercih olacaktır. Bunun nedeni ise Intel’in üretmiş olduğu programlama çeşitleri, yazılım projelendirmek için yararlanılan faydalı araçları ve performansın üst düzeye çıkmasına olanak tanıyan farklı birçok aracıdır. Fakat bazı sabit durumda olan kernel programları için durum bu bahsettiğimiz gibi olmayabilir.”

Intel açıklamalarına, GPU’nun grafik işlemini gerçekleştirmeyen yazılımlar içinde faydanılabileceğini fakat tam bir uygunluk seviyesine çıkılması için birden çok ince detay ayarlarının yapılması gerektiğini vurguluyor.

Nvidia cephesinde ise Intel firmasının nasıl bir test aşamasından geçirdiğini söylemediğini ve CPU ile GPU’yu kesin yargılarla nasıl test ettkilerinin bilgilerini vermediklerini söylüyor.