Nokia’dan Yüzyılın Fikri

Artık cep telefonlarıyla neredeyse  istediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. Ancak yine de onları cebinizden çıkartmanız gerekiyor. İşte Nokia bu soruna bir “yüzük“le çözüm bulmayı hedefliyor.

Güçlü bir manyetik alana sahip olan bu yüzük kolunuzdaki bileziğe bağlanıyor. Bu bilezik de cebinizdeki telefonla iletişim kuruyor. Yüzüğü parmağınızla ya da diğer elinizle döndürdüğünüzde cep telefonuyla yapabileceğiniz seçenekler arasında dolaşabiliyorsunuz. Bu seçenekler arasında “birilerini aramak, beklemeye almak ya da Facebook durumunuzda bulunduğunuz yeri güncellemek” bulunuyor. Kullanmak istediğiniz seçeneği ise yüzüğü, parmak ucunuza doğru ilerleterek seçebiliyorsunuz.

Önümüzdeki ay Kanada’da tanıtılacak olan bu sistem için kafalarda soru işaretleri bulunuyor. Bu büyüklükteki bir manyetik alan kredi kartlarına ya da çevredeki başka şeylere zarar verebilir mi ya da büyük bir bilezik takmak zorunda mıyız? Bu sorulara olumlu cevaplar alınırsa bence Nokia yüzyılın buluşlarından birine imza atacak.

Kadınların Gözdesi Olacak Yenilik

Daily Telegraph gazetesinde çıkan bir yazıya göre, kök hücre tedavisinde önemli bir yol katetmiş olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde görev yapan profesör doktor Robert Langer imzasını taşıyan No Frizz isimli krem, güzellik dünyasında uzun yıllar adından söz ettirecek bir devrim niteliğinde geliyor.

Krem, saçı minik su damlacıklarından müdafa ederek, dalgalanmasını ve birbirine dolaşmasına karşı koruyor. Kremin saçın çok daha az aralıklarla temizlenmesini sağladığı da ileri sürülüyor.

Doktor Robert Langer, saçları dalgalı olan kişilerin saçlarını düz hale getirmek için kullandıkları ve piyasadakilerin bir çoğunun silikon içerdiğini kremlerin kişinin saçlarını ağırlaştırabileceğini belirtti.

El yapımı olarak su ve yağ geçirmeden üretilen krem, silikon maddesinden çok daha hafif olduğundan dolayı saçı tamamen kaplayabiliyor. Ürünün piyasada sprey veya krem tarzında iki çeşidi bulunmakta. Seçim kişinin saçının kalınlığına göre belirleniyor ve yıkamadan ve havlu yardımıyla durulandıktan sonra saça model verilmeden evvel kullanılıyor.

Krem şu anda İngiltere’de 20 sterline yani yaklaşık olarak 44 liraya satılıyor.

Kalp Krizi İçin Panzehir Aşı

İsveçli bilim adamları, geçtiğimiz günlerde kişilerin kalp krizi riskinden dolayı yaşamlarını kaybetmelerini üçte iki oranda düşürecek bir aşıyı gündeme getirdi. Karolinska Enstitüsü’nce uygulanan deney sonucunda üretilen ve henüz sadece kobay fareler üzerinde uygulanan bu aşı, insanlar üzerindeki tepkileride olumlu yönde olursa, 3 ila 5 sene içerisinde bu aşılar piyasaya çıkabilecek duruma gelicek.

Aşının temel özelliği, vücuda gelen yüksek ve kötü oranda kolestrolü kullanılmaz hale getirebilmesi. Vücut metabolizmamız, vücutta bulunan kötü kolesterolü gördüğü vakit, bir savunma hareketi olarak T hücrelerini harekete geçiriyor ve bu sayede, bu kolesterolün kan ile birleşmesini durdurmaya çalışıyor.

Fakat T hücrelerinin azımsanmayacak boyutta bir yan etkisi var; kalbe kan pompalanmasını durdurmak suretiyle kalp krizine sebebiyet vermek. İsveçli bilim adamları da, işte bu sebepten dolayı, kötü kolesterole direk olarak saldıran ve onu ortadan kaldırabilen bu aşıyı ürettiler. Aşı uygulandığı anda, bağışıklık sistemimiz, kötü kolesterol tehlikesinin geçtiğini düşünüp, kalp krizine sebebiyet verebilecek olan T hücrelerini görevlendirmiyor ve bu sayede de ölümcül hastalık en aza indirilmiş oluyor.

Counter Strike Gerçek Oldu

20 yaşında olan Julien Barreaux, Counter-Strike oyununu oynarken kendi oyuncusu bıçaklanınca bunu kendine yediremedi. Altı ay süresince oyuncusunu kimin bıçakladığını bulmaya çalışan genç sonunda onu buldu. Bir mutfak bıçağını eline aldığı gibi oyuncusunu öldüren kişinin yaşadığı eve giden Julien, şans eseri karşısındakinin kalbini 2.5 cm ile ıskaladı.

1 saat gibi kısa bir sürede yakalanan Julien, oyuncusunu bıçakladığı için rakibinin öldüğünü görmeyi amaçladığını beyan etti. Davayı soruşturan hakim Alexiane Potel olayı şu kelimelerle karara bağladı; “Sen toplum içerisinde çok büyük bir tehlikesin. Yolda amaçsız bir şekilde yürüyen bir kişinin sana ters bir şekilde bakmasına bile verebileceğin tepki beni çok endişelendiriyor”

Julien 2 sene boyunca hapis ve kızgınlık kontrol terapisi uygulanmasına mahkum edildi.

Artık oyun olsa bile Counter-Strike oynarken birini arkadan yaklaşıp bıçak ile öldürmeden önce iki kez düşünün. Çünkü karşınızdaki kişi takıntılı biri ve daha korkutucusu Julien Barreaux’tan daha iyi bıçağa hakim olan biri olabilir.

Bebekler Uyku Esnasında Bile Öğreniyorlar

Yeni yapılan bir araştırmaya göre yeni doğan bebeklerin öğrenme durumlarının uyku esnasında bile aktif olduğu ortaya çıktı. Yapılan gözlemde gün içerisinde ortalama 19 saat civarı uyuyan bebeklerin, uykuları esnasında bile çevresindeki etkilerden haberdar oldukları ve çevrelerindeki bilgileri bir sünger gibi çektiklerini ortaya koydu.
İtalyan La Stampa dergisinde yayınlanan habere göre, Florida Üniversite’si öğretim üyelerinin yeni doğan 26 adet bebek içerisinde uyguladığı gözlemde, günde ortalama 19 saatini uyuyarak geçiren bebeklerin, uykuları esnasında bile bilgileri farkettiklerini açıkladı.

Yeni doğmuş olan bebeklerin göz kapaklarına, bebekler uyku modundayken bir tiz sesle birlikte bir miktar hava üflenen gözlemde, yaklaşık 20 dakika içerisinde bu 26 bebekten 24’ünün yalnızca sesi işittiklerinde göz kapaklarına oynama meydana geldiği gözlemlendi. Bu esnada bebeklerin beyin frekanslarında da farklılarlan olduğunu tespit eden öğretim görevlileri, uyku esnasında eğitimin 1-2 günlük bebeklere özel olduğunu, yetişkinlerde böyle bir uygulamanın olmadığını vurguladı.

İnsanlık İçin Önemli Uygulama

Bob Muglia, Microsoft firmasında uzun zamandır Bill Gates ile çalışan kişilerden birisi. Kendisi geçtiğimiz günlerde Microsoft’un Technical Computing Group projesiyle ilgili bilgiler verdi. Bu projenin amacı araştırmacılara vede bilim adamlarına süper akıllı bilgisayarlar kurmakla çok fazla zaman kaybetmeden araştırma yapabilme avantajı sağlayacak.

Doğal felaketlerden önce alarm sistemi, toplu taşıma araçlarında en sağlıklı verimlilik, uzun vadeli piyasa araştırmaları gibi çok önemli birçok konuda insanlığa yardımcı olacak çalışmalara, Microsoft firması üç farklı koldan destek sağlayacak.

Microsoft’un geliştirmiş olduğu Azure Bulut Bilgi İşlem Platformu, birbirlerine benzerlik gösteren uygulamaları öne çıkarmanın kolaylaştırılması ve güçlü teknik bilgisayar araç ve uygulamaların modernleştirilmesi, Microsof’un bu projeye destek olacağı 3 odak noktasını oluşturacak.

Microsoft’un 1980 senesinde sölemiş olduğu “Her masaüstüne bir bilgisayar” sözünden sonra bilim adamlarına yapacağı desteklede insanlığa çok büyük bir katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Sabit Disklerin Kapasitesi Tavan Yapıyor

Yakın bir süre içerisinde artık kapasiteleri hala GB olarak hesaplanan sabit disklere elveda diyebiliriz. Bilim adamları her geçen gün büyük bir hızla artan yüksek kapasiteye sahip hard disk ihtiyacını karşılayabilmek için olaya et attılar ve yakın gelecekte piyasada bulabileceğimiz süper hard disklerin ilk sinyallerini gönderdiler.

Nature Phtotonics firmasının piyasaya gönderdiği bir raporda, bilim adamlarının en son denediği bir teknik, bir inçlik alana yaklaşık olarak 10 TB’a kadar veri kaydedebilmeyi olanaklı hale getiriyor. Bu yeni tekniğin altında ise ısı destekli kayıt tar ile birlikte bit düzeninde kayıt bpr ‘nin aynı süre içerisinde çalışması geliyor. Bilim adamlarının yoğun çabalarından sonra bu iki sistemin aynı anda stabil bir şekidle çalışması için gerekli olan ortam sağlandı. Bu teknik henüz geliştirilme aşamasında olsada üreticilere ne zaman ulaşabileceğini kestirmek zor. Fakat kısa bir zaman dilimi içerisinde kapasiteleri binlerce TB’la sınırlı olmayan hard disklerin standart olarak makul bir fiyattan satılabilmesi için önemli bir ilk oldu.

İlk Elektrikli Araba İspanya’da

Avrupa’da yaşayan insanların birçok bölümünün istemesi üzerine hibrid dediğimiz elektrikli, şarj edilebilir arabaların üretimine karar veren ünlü araba üreticisi Ford, ilk hibrid arabalarını İspanya’nın Valencia şehrinde üretecek.

Elektrikli, şarj edilebilen aramayı ilk defa üreticek olan Ford, bu uygulamasını 2013 senesinde piyasaya çıkartmayı hedeflediği Ford C-Max modeli üzerinde uygulayacak. C-Max için ayrılan 400 milyon dolarlık bütçenin yaklaşık 50 milyon doları sadece hibrid teknolojisi için kullanılacak.

Ford firmasının global dünyada “alternatif güçle çalışan araç” projesi kapsamında üretilecek olan ilk tasarım hakkında bilgi veren John Fleming; “ 2013 senesi yalnızca Avrupa’da yaşayan insanlarla buluşacak olan, kolay ve basit kullanıma sahi, ulaşılabilir çevre dostu 5 kapılı hibrid C-Max ile, Amerika başta gelmek üzere farklı ülkelerden de ilginin geleceğini düşünüyoruz. Bu gelecek talep doğrultusunda farklı ülkelerde bulunan fabrikalarımızı da aktif hale getirecektir. Ford firması olarak az benzin tüketimli ve filtrelenmiş karbondioksit emisyonu yaratabilen teknolojiler üretmek konusundaki söylediğimiz sözlerin arkasındayız. Ford firmasının arabalarını tercih eden kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına kolayca yanıt verebilen, sürüş keyfini en üst düzeyde yaşatan ve bunun yanında en çevreci olmak için sürekli bir çalışma içerisindeyiz. 2013 senesinde hayata geçireceğimiz bu proje tamamen uyguladığımız bu stratejenin önemli bir parçasını oluşturuyor.” dedi.

Tesla’nın İnternet Kehanetleri

Dünyada birçok insan onu Einstein gibi görüyor, kimileri ise bir çeşit zaman yolcusu olarak nitelendiriyor. İşte Tesla’nın günümüz teknolojisiyle ilgili bundan 100 sene önce söyledikleri…

“Yakın bir zamanda başarılı bir iş adamının New York’tan yazılı birtakım çeşitli emirler alması ve bu emirlerin Londra’da Ya da başka bir mekanda saniye içerisinde ekranda gözükmesi mümkün olacak.”

İşte bu belirttiğimiz sözler ünlü düşünür mucit Nikolai Tesla’ya ait. Yaklaşık bundan 100 sene evvelki düşünceleri. Ayrıca dünyaca ünlü gazete olan New York Times gazetisinin tozlu raflarından çıkan bir nevi kehaneti andıran lafları sadece bununlada kalmıyor :

“Masa başındaki bir kişi ucuz ve bir saatten bile büyük olmayacak bir araçla dünyanın diğer ucundaki bir kişiyi arayabilecek ve bu kişiyle kesintesiz olarak konuşabilecek, tartışabilecek, şarkılar söyleyebilecek. Aradaki binlerce km mesafe olsa bile ses net gelicek.”

Bundan tam 100 sene öncesinde günümüzün cep telefonlarını bu kadar iyi bir şekilde açıklayan Tesla, internet hakkında da çeşitli sözlerde bulunmuş:

“ Aynı türde bir yazılı belge, resim, çizim Ya da herhangi bir şey bir yerden bir yere çok kolay bir şekilde aktarılabilecek ve taşınabilecek. Bu tür aletlerin binlercesini hatta milyonlarcasını sadece ana bir istasyondan takip etmek mümkün olacak.”