İnternet filtresi beklendiği kadar ilgi görmedi

Uzun zamandır Türkiye’de bulunan internet kullanıcıları için internet filtresinin aktifleştirileceği belirtiliyordu. Beklenen gün geldi ve internet filtresi aktif hale getirildi. Ancak kullanıma sunulan filtre beklenen kadar ilgi görmedi.

BTK’dan alınan bilgiler doğrultusunda güvenli internet ilk gününde 6 bin kişi tarafından ikinci gününde ise 4 bin kişi tarafından tercih edildi. Şu an için internet filtresini aktifleştiren kullanıcı sayısı 10 bin kullanıcı dolaylarında.

Diğer yandan yetkililer, geniş bant üzerinde 13 milyon internet ve 20 milyonu aşkın kullanıcı yer aldığını belirtti ve internet filtresi için yapılan başvuruların oldukça az bir oranda kaldığını ileri sürdü. Bunların yanı sıra abonelerin uygulamadan memnun kalmalarına göre oranın değişebileceğini de ifade eden yetkililer, önümüzdeki 1 ay içerisinde ortaya çıkan kullanım oranının daha da belirgin bir şekilde ön plana çıkacağını açıkladı.

Oranlar doğrultusunda görülüyor ki, internet filtresi şu an için internet kullanıcılarından pek de yoğun bir rağbet görmüşe benzemiyor. Bakalım, 20 milyon internet kullanıcısı hangi oranda internet filtresini tercih edecek?