Windows XP Öldü, Sıra Onda!

Herkes Windows 7 Kullansın!

Microsof, artık herkesin Windows 7 kullanmasını istiyor. Tarayıcı, Windows 7 Service Pack 1’de çalışacak ve orijinal Windows 7’de çalışması için bir güncelleme yüklenmesi gerekecek. Windows XP ve Vista kullanıcıları ise IE10 ön-izleme sürümünü yüklemeye çalıştıklarında ‘IE Platform Preview Windows 7’den önceki hiçbir işletim sistemini desteklememektedir’ şeklinde bir mesaj alıyorlar.

Bir Microsoft yetkilisi, IE10 ile sadece modern işletim sistemlerinde ve modern donanımlarda bulunan bazı geliştirmeleri kullanarak önemli yenilikler sağlayabildiklerini söylüyor. Vista kullanıcıları ise IE10’u çalıştıramayacak olmalarından dolayı mutsuzlar.

Facebook’tan Korkutan Açık

Dünyanın en yaygın olarak kullanılan sosyal paylaşım platformu Facebook’ta ortaya çıkan son güvenlik açığı kullanıcıları ciddi korkutur düzeyde. Paylaşım sistesinin “E-posta yoluyla Yükleme” fonksiyonundan yararlanan açık, kötü niyetli kişilerin ilk seferde durum değişiklikleri yapmasına, fotoğraf veya video yüklemesine olanak sağlıyor. İkinci seferinde ise sadece fotoğraf yüklenmesine izin veriyor.

Güvenlik açığının etkileri çok korkutucu gözüksede, gerçekleşebilmesi için yalnızca tek bir yolu var. O da kişinin, kodu Facebook sayfasında login olduktan sonra adres çubuğuna yapıştırması. Şu anda birçok web sitesi bu açıktan yararlanmak istesede kullanıcıların kopyala yapıştır yapma zorunluluğu kodun yayılmasını ve büyük bir tehdit olmasını bir nebze engelliyor.

Daha önceden hesabınıza bu şekilde girildeyse şu adımları uygulayın, öncelikle Facebook’taki “E-posta yoluyla yükleme” sayfasına gelin, daha sonra “bana yükleme e-postamı gönderin” seçeneğine tıklayın. Buradan da “yükleme e-postanızı tazeleyin” bağlantısına tıklarsanız, bilgileriniz ilk haline dönmüş oluyor. Tabii daha önce hesabınıza bu şekilde girilmiş olduğundan emin olun ve daha önemlisi adres çubuğuna bilmediğiniz Java Script’leri yapıştırmayın.

Spoon, Hayatınızı Kolaylaştıracak

Bulut bilişim çözümleri gün geçtikçe yaygınlaşıyor fakat ne yazik ki kullanıcılar için yeterli sayıda kullanım alanı mevcut değil. Sınırlı kapasiteye sahip olanların da büyük bir bölümü kullanıcıların gündelik yaşamında önemli bir etki yaratmıyor. Bunun yanı sıra arada sırada karşımıza çıkan, kullanışlı programlarda yok değil. Bunun son örneği hiç kuşkusuz Spoon.

Spoon yazılımı, Windows uyumlu programları bilgisayarınıza yüklemeden, direk olarak tarayıcı üzerinden açmanızı sağlayabilecek son derece önemli ve işlevsel bir tarayıcı eklentisi. Bu eklentiyi bilgisayarınıza indirip mevcut tarayıcınız ile ilişkilendirdiğinizde birçok sayıda program ve oyunu rahatlıkla, hiçbir ön yükleme olmaksızın kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bu eklentiyide aktif etmeniz için tek gereken bir üyelik oluşturmanız.

Daha detaylı bilgi ve üyelik işlemleri için Spoon’un kendi sitesine göz atabilirsiniz.

SuperOnline İle Fiber Optik İnternete Merhaba

Uzun zamandır merak edilen ve gelmesi dört gözle beklenen ancak bu konuda hizmet veren firmalardan net açıklama gelmemesi sebebiyle internet kullanıcılarını umutsuzluğa düşüren fiber optik internet artık Superonline ile Türkiye’de.

Türkiye’ de genel anlamda bu uygulamayı başlatmak için start veren Superonline,halihazırda zaten bazı illerde fiber optik internet hizmetini veriyordu.Artık bunu tüm Türkiye’ye yaygınlaştırmaya ve hizmet kalitesini yükseltmeye karar verdi.Neredeyse bütün internet servis sağlayıcıları Türk Telekom’un altyapısını kullanıyor.Tabii ki buna binaen eğer Türk Telekom dan verimli internet sağlayamıyorsanız bunu diğer aracı kurumlardan da sağlayamıyordunuz.Ancak Superonline kendi fiber optik altyapısını kurarak Türk Telekom’a bağımlılıktan kurtuluyor.

Superonline, %100  Turkcell  Grup şirketi olmanın verdiği avantajla daha avantajlı bir şekilde internet servisini sunmayı amaçlıyor. 2010 yılında tamamı fiber optik altyapı çalışmalarına yönelik 500 milyon TL yatırım gerçekleştiren Superonline, 2010 yılının sonuna doğru 23.000 km lik altyapısıyla Türkiye’nin dört bir yanına ve ara bağlantılarla komşu ülkelere bu hizmeti vermeyi amaçlıyor.

Yeni Bir Arama Motoru : Blekko

Daha öncedende yeni bir oluşum içerisinde olan firmalar ve büyük firmalar da daha kapsamlı ve daha iyi bir arama motoru oluşturup Google’ı tahtından indirmeye çok çalıştılar. Fakat tüm hepsinin sonu hüsran olsada arada yeni girişimciler her zaman oluyor. Bunlardan en sonuncusu ise Blekko.

Blekko’nun sahibi ve yönetim kurulu başkanı olan Rich Skrenta, Google’ın yaygınlaşmasından sonra internetin içinin link ve çeşitli anahtar kelime çöplüğüne döndüğünü belirtti.

Blekko ise verdiği aramaların sonuçlarını yanlızca güvenilir web sayfalarından görüntüleyerek spam sayfaları minumuma indirmeyi hedefliyor.

Blekko’nun arama robotları sadece üç milyar web sayfasını sonuçlarda çıkabilecek olduğunu düşünüyor, ama aranılan kelimede sadece en önemli sonuçları veriyor.

Yalın DSL Uygulaması Hayata Geçiyor

Dün itibari ile Rekabet Kurumu, 1 Kasım’dan itibaren sabit telefon hizmeti aboneliğine gerek olmaksızın internet hizmeti almanın mümkün olacağını açıkladı. Uzun zamandır internet kullanıcılarının en çok tartıştığı ve tekel olmanın büyük bir sorunu olan telefon hizmetine bağlı internet kullanımı artık kalkıyor.

Türk Telekom tarafından hizmet alan internet abonelerinin çoğu uzun zamandır

Türk Telekom’a bu konuda dava açıyor ve genelde bireysel olarak dava ya kazanılıyor yada kaybediliyordu.

Sonunda Yalın DSL uygulaması konusunda Rekabet Kurumu bir karar aldı. Ve bu karara göre Yalın DSL internet uygulamasının ücreti BTK tarafından belirlenecek. Aslında bu karar daha önce alınmıştı ancak bir türlü yürürlüğe girememişti. Sebebi ise, BTK’nın bu konuda bir tarife çıkarmamasıydı.

Bu kapsamda 14 Temmuz 2010 tarih ve 2010/DK-07/417 sayılı kararıyla sabit telefon aboneliği olmadan DSL internet erişimi hizmeti alınmasına imkan sağlayan yalın DSL uygulamasını düzenleyen BTK,  yalın DSL uygulamasını mümkün kılacak Türk Telekom Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifini 1 Kasım 2010 tarihi itibariyle geçerli olacak şekilde onayladı.

Yalın DSL uygulamasından internet paket ücreti fiyatını BTK belirleyeceği için aslında bu fiyatlar normal internet kullanımı fiyatlandırmasının birazda üstünde olacak belli bir süre için.(Türk Telekom bakır kablo maliyeti,hizmet ücreti vb. gibi nedenlerden ötürü)

Wikileaks’den Gizli Bir Belge Daha

Daha önceden dünyada bilinmeyen gizli belgeleri yayınlamasıyla adından söz ettiren Wikileaks sitesinin açıkladığı son belgeye göre Avrupa Birliği’nde açık kaynaklı programlamaya karşı bir dizi etkinlik gözlemleniyor.

Microsoft firmasıyla arası iyi olan iki şirketin başına olan Jonathan Zuck gerçekleşen olayın ana karakteri. Zuck’un başkanı olduğu Association for Competitive Technology ve Americans for Technology Leadership isimli iki firma Avrupa Birliği çalışanları tarafından geliştirilen açık kod kaynaklı programı destekleyen tavsiye kararlarında manuplasyon yapmakla suçlanıyor. İddia’nın ne kadar gerçekçi olduğunu ileriki günlerde hep beraber göreceğiz.

Xmarks İflasın Eşiğinde

Kullandığınız internet tarayıcınızdaki yer imlerini, şifreleri bütünleştirmeye yarayan uygulama Xmarks, 10 Ocak 2011 tarihinde kapanacağını duyurmuştu. Fakat son günlerde ortaya çıkan bir gelişme Xmarks firmasına yeni bir şans yaratabilir.

Kapanma nedeninin para yetersizliği olduğunu belirten şirketin CEO’su James Joaguin, uygulamayı kullanan kişilerden aktif oldukları süre içerisinde hiçbir zaman maddi yükümlülük istemediklerini fakat web sitelerinde 7 dolarlık bir bağış seçeğini koydukları vakit sadece servisi kullananların %0.001’lik bir bölümünün bu bağışa destek verdiğini belirtiyor. Xmarks’ı geri getirebilmenin tek yolunun üye olan kişilerin uygulamayı kullanmak istedikleri zaman yıllık 10 dolar masraf almak olduğunu söyledi.

Bu haberden sonra uygulamayı kullanan 3.371 kişi yıllık ücret olayını kabul etmiş durumda fakat Xmarks’ın iflastan dönebilmesi için bu kişi sayısının 96.629 olması gerekiyor.

Ping Tekrardan Dirilebilecek Mi ?

Apple firmasına ait olan sosyal medya ve müzik hizmeti veren Ping, eleştirmenlerden geçer not almış fakat birçok özelliğinin bulunmayışıyla oldukça da eksi puan almıştı. Fakat Ping’e eklenen bir takım yeni özellikler onun gerçek bir sosyal müzik servisi olmasına olanak sağlayacak gibi gözüküyor.

Ping’e eklenen yeni özelliklerle birlikte bundan böyle kullanıcılar dinledikleri müzikleri sosyal servise gönderebiliyorlar ve eş zamanlı olarak arkadaşlarının da dinlemekte olduğu şarkıları “beğenebiliyorlar.” Ping’i tekrardan ayağa kaldırmanın ilk basamağı olarak bu yenileme şimdilik sadece iTunes’da bulunan parçalar için çalışıyor.

Fakat Ping, Last.fm gibi dinlemekte olduğunuz parçaları direk olarak kişisel sayfanıza yansıtmıyor, bu işlem için ilk önce dinlediğiniz parçayı beğendiğiniz mi veya beğenmediniz mi diye soruyor ve sizden onay istiyor.

Hotmail Yeniliklerine Devam Ediyor

Facebook üzerinde bulunan sohbet bölümü bundan böyle Windows Live Hotmail üzerinden de çalışabilecek. iPhone için Windows Live Messenger ve Windows Live Essentials 2011 içinde de aynı desteği mevcut. Microsoft firması daha önce Çıkış yani Logout butonu için gelen olumsuz eleştiriler nedeniyle butonun daha gözükebilir bir hale getirileceğini duyurdu.

Hali hazirda Hotmail hesabınıza girdiğiniz zaman Hulu ve Youtube videolarını izleme şansınız vardı. Bundan böyle bu video paylaşım sitelerinin arasında Dailymotion ve Justin.Tv de eklendi.

Hotmail’in son değişiklikleri içerisinde alt klasör oluşturma seçeneğini de öne çıkıyor. Gelen e-mailleri kategorilere ayırmak isteyenler için faydalı bir özellik, filtreler ile etkinleştirildiğinde kişilerin seçenekleri açık.