Google Androidin Bilinmeyen Yönü

Google’un Android işletim sistemi mobil işletim sistemleri arasında ön plana çıkmaya devam ediyor. Ancak bu ön plana çıkma durumu sadece satışlarda görülüyor. Çünkü Android işlerim sistemleri bulunduran telefon modellerinin geri iade oranı oldukça yüksek bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Android mobil işletim sisteminin geri iade oranı yüzde 40 oranlarında karşımıza çıkıyor. Bunun yanında geri iade konusunda dikkat çeken durumlardan biri ise Apple’ın iPhone telefonlarıyla ön plana çıkıyor. Apple’ın iPhone telefonları piyasaya sürülmelerinin ardından sadece yüzde 1.7 oranında geri iade yapılmış durumda. Yani Android satışları her ne kadar üst seviyelerde olsa da görünen o ki Android bulunan telefonların geri iade oranı satış oranlarını gölgede bırakıyor gibi.

Diğer yandan Android telefonlarda bu kadar yüksek oranda geri iade durumunun nedeni olarak ise Android işletim sisteminin zor bir ara yüze sahip olması şeklinde karşımıza çıkıyor. Karışık ve zor bir kullanım sunan Android modeller, Apple’da bulunan iOS işletim sistemi gibi açık ve kolay bir kullanıma sahip olmadığı için geri iade oranları piyasaya yeni sürülen telefon modellerinde de devam ediyor.

Bakalım Google bu konuda neler yapmayı düşünüyor, çünkü aynı sorun Android 2.4 sürümünde de bulunursa geri iadelerin önlenmesi pek de kolay olmayacağa benziyor.

Androidde Güvenlik Sorunları

Google’un popüler işletim sistemi Android, son zamanlarda ön plana çıkan güvenlik sorunları ile ön plana çıkıyor.

Bilindiği gibi Android işletim sistemi Linux tabanlı açık kaynak koda sahip bir sistem olmaktadır. Açık kaynak koda sahip olması nedeni ile de diğer sistemlere göre daha çok tehlike altında kalmaktadır. Android’in Apple işletim sistemi iOS’a karşı verdiği mücadeleyi şu an için kazandığı söylenebilmektedir. Ancak Android işletim sisteminin yinede güvenlik açısından başarısız olduğunu söylemek mümkündür.

Diğer yandan yapılan açıklamalar doğrultusunda Android Market içerisinde yaklaşık olarak yüzde 8 oranlarında zararlı yazılım olduğu belirtilmektedir ve bu yazılımların birçoğunun ise kişisel bilgileri sızdırdığı konuşulmaktadır. Ayrıca güvenlik şirketi Dasient’in ortalama 10 bin Android uygulamasını incelediği ve bunlardan 800 kadarının kişisel bilgileri sızdıran uygulamalar olduğu ifade edilmektedir.

Kısacası söylemek gerekirse mobil işletim sistemi alanında her geçen gün büyüme gösteren Android, sistem kullanımı açısından etkili bir konumda yer almaktadır, ancak güvenlik konusunda aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir.

Adobe Linux Air Desteği Son Buluyor

Artık Linux kullanıcıları yavaş yavaş Adobe tarafından hizmete sunulan Air desteğine veda etmeye hazırlanıyor. Adobe tarafından yapılan açıklamada şirketin artık Linux için hizmete konan Air desteğine son vereceği ve bir daha bu hizmetin etkin olmayacağı belirtildi.

Diğer yandan Adobe bu kararı almasında etkili olan durumun, iOS ve Android için sunulan Air’a daha fazla ağırlık vereceği şeklinde olduğu karşımıza çıktı. iOS ve Android için hizmette olan Air desteğinin daha gelişmiş bir hale getirilmeye çalışıldığını belirten şirket yetkilileri, ayrıca flash ve tarayıcı eklentilerinin yakın bir zaman içerisinde webOS’da da yer alabileceğinin sinyallerini verdi.

Dünyanın açık kaynak kodlu sistemi Linux işletim sistemli masaüstü bilgisayar kullanımlarının yaklaşık olarak yüzde 1’lik payını elinde bulunduruyor. Adobe’nin bu yeni kararında bu oranın etkili olduğu ise gelen dedikodular arasında yer alıyor. Adobe yeni bir oluşum hazırlığında gibi bakalım, gerçekten de iOS için flash ve tarayıcı desteği sunacak mı? Şu an için merak edilen önemli konulardan biri de bu şekilde karşımıza çıkıyor.

Android Yüzde 53 Oranla Akıllı Telefon Pazarını Elinde Tutuyor

Google’un ünlü işletim sistemi Android her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor. Akıllı telefon pazarının yaklaşık olarak yüzde 53’üne ulaşan Android, liderliğini açık ara farkla sürdürmeye devam ediyor.

Apple’ın iOS işletim sistemi bu Pazar içerisinde yüzde 28’lik, RIM’in BlackBerry OS’i yüzde 16’lık, Symbian ve Windows gibi diğer işletim sistemleri ise yüzde 4’lük paya sahip. Bu arada yapılan araştırmalar Google’un cihaz bazında liderliğini sürdürdüğü yönünde karşımıza çıkıyor. Ancak uygulama gelirleri bakımından ise Apple açık ara önde gidiyor. Bunun yanında Apple’ın iOS işletim sistemi ile sağladığı uygulamaların yüzdelik oranları her ay ortalama yüzde 6 kadar artıyor.

Apple bir yandan uygulamaları ile liderlik yolunda ilerliyor, Android ise her geçen gün yaptığı atılımlar ile birçok cihaz üzerinde konuşlanmaya devam ediyor. Bakalım ilerleyen günler bizlere Android konusunda ne gibi yenilikler sunacak.

Google’un Android’i her geçen gün hızla büyümeye devam ediyor.

 

Android Birinciliğe Yükseldi

Son dönem satışlarında büyük bir artış gösteren Android, diğer işletim sistemleri arasında birinciliğe yükseldi.

Google Android işletim sistemini çıkaralı yaklaşık 2 yıl oldu. 2 yıldan bu yana oldukça hızlı yollar kat eden Google’un popüler işletim sistemi Android, Nokia’nın uzun yıllar telefonlarında yer alan Symbian işletim sistemini tahtından indirmeyi başarmıştı. Bu atılımın ardından son dönem satışlarında tekrar büyük bir tırmanışa geçen Android, ABD’de Apple’ın işletim sistemi olan iOS’un hakimiyetine bile bir son verdi ve birinciliğe yerleşti. Okumaya devam et Android Birinciliğe Yükseldi