VDP – Valensas Dergi Platformu

Türkiye’de mobil servis sektöründe önemli bir konuma sahip olan Valensas yeni ürünü ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Özellikle iPhone ve iPad uygulamaları alanındaki tecrübesi ve bünyesinde barındırdığı uzman yazılımcılarıyla tanınan bu firmanın; Sahibinden.com, Yemeksepeti.com gibi e-ticaret sitelerinin iPhone ve iPad uygulamalarını hazırladığını ve referansları arasında Arçelik, DHL Express, Castrol, Ülker, Axess, İddaa, Kuryenet, Turkcell gibi firmaların da bulunduğunu hatırlatmak gerekir.

iPhone ve iPad uygulamaları alanında uzmanlaşan Valensas’ın çok sayıda büyük firma için tamamladığını önemli projelerin haricinde App Store’da da Valensas tarafından yazılan onlarca uygulama mevcuttur. Valensas bu alanda edindiği derin birikim ve tecrübesini kullanarak yeni mobil servisini müşterilerine sunuyor.

Kısaca VDP olarak adlandırılan Valensas Dergi Platformu, iPad için özel hazırlanmış bir dergi paketidir. VDP müşterilerine, dergilerini offline olarak iPad üzerinden sesli ve görüntülü olarak yayınlama imkanı sunuyor. Geleneksel dergi okuma alışkanlığının korunarak kullanıcı dostu şeklinde geliştirilen yazılımlarla okuyucuların bu uygulamaları kolayca benimsemesi amaçlanıyor. “…Ve dergicilik yeniden doğdu!” sloganıyla kullanıcıların beğenisine sunulan VDP dergi paketi sahip olduğu çok sayıda özelliği ile dikkat çekiyor.  Birkaç maddede de bu uygulamanın öne çıkan özellikleri aşağıdaki gibi özetlenebilir:

1. Valensas Dergi Platformu kullanıcıları, iPad için özel olarak tasarlanmış kullanıcı arayüzünü tercih edebilecekleri gibi, değiştirilebilir kullanıcı arayüz tasarımı sayesinde dilerlerse kendi arayüz tasarımlarını da kullanabiliyor.

2. Sosyal medya entegrasyonuyla okuyucular dergide okumakta olduğu yazı, haber ya da fotoğrafları, bir dokunuşla Facebook, Twitter v.b. sosyal medya sitelerinde paylaşma imkanına sahip. Üstelik bu paylaşımlar yeni okuyucu kazanmaya yönelik özel olarak tasarlanmış.

3. İnteraktif içerik ve tam ekran videolarla dergi okumayı daha keyifli hale getirmeyi amaçlayan uygulama, dergi sayfalarına fotoğraf galerisi, video galerisi, web sayfası gibi multimedya öğelerinin dahil  edilebilmesine imkan sağlıyor. Ayrıca yatay ve dikey kullanımda farklı içerik sunuluyor.

4. Dergide yazılardaki interaktif bağlantılar kullanılarak, okuyucuların dergide tanıtılan bir ürünü hemen satın alabilmesi uygulamanın en dikkat çeken özelliklerinden biri.

5. VDP dergi paketi uygulaması; sponsorluk ve reklam alanları ve App Store abonelik sistemiyle de okuyucuların yanısıra yayıncıları da memnun edecek birtakım özelliklere sahip.

Şimdiden THY, LOG dergisi, CNBC-e gibi kuruluşların kullanmaya başladığı VDP dergi paketi uygulaması, Yeni Medya düzeninde dergilerin değişen okuyucu profiline uyum sağlamaları konusunda yayıncı kuruluşların en büyük yardımcısı olacak gibi görünüyor.

Google+ Uygulaması iPad ve iPod Touchlarda

Google yeni sosyal ağı olan Google+’ı sektörün her alanına yaymaya çalışıyor. Bu çalışmalardan yenisi ise Google+ uygulamasının iPad ve iPod Touch’lar üzerinde de etkin hale gelmesi oluyor. Okumaya devam et Google+ Uygulaması iPad ve iPod Touchlarda

Facebook iPad kitap yayıncısı Push Pop Pressi aldı

Google+, Facebook karşısında önemli atımlımlar yapmaya devam ediyor. Ancak bunu karşısında Facebook da boş durmuyor.

Facebook, kendi bünyesinde yaptığı gelişimlere bir yenisini daha ekledi ve iPad kitap yayıncısı olan Push Pop Press’i satın aldı. Bunun yanında meydana gelen bu yeni gelişme ile otoriteler Facebook’un satın aldığı teknoloji ile oldukça hızlı bir yol kat edeceğini belirtiyor.

Diğer yandan Facebook tarafından konu üzerinde yapılan açıklama ise Push Pop Press’in dijital içerik yayınlama konusunda oldukça etkili bir konumda yer aldığı şeklinde oldu. Bu nedenle teknolojinin satın alındığına işaret eden Facebook’un, Push Pop Press’i almasının başka bir nedenini ise iPad olarak ön plana çıkarıyor.

Facebook iPad uygulaması geçtiğimiz günlerde kendini göstermişti ve iPad’lerine jailbreak yapanların bu uygulamaya erişimleri de engellenmişti. Bakalım Facebook ilerleyen günlerde hangi atılımlar ön plana çıkacak ve Google+’a karşı üstünlüğünü nasıl korumaya devam edecek?

iPadlere Skype Yazılımı

Tüm dünyanın haberleşme ve çağrı alıp verme konusunda kullandığı Skype yazılımı yakın bir zaman içerisinde tüm iPad’lerde yerini almaya hazırlanıyor.

Artık iPad’lerde bulunan telefon özellikleri bir kenarda kalmayacak ve Skype yazılımı sayesinde tüm kullanıcılar rahatça telefon görüşmesi yapabilecekler. Şirket tarafından yapılan tanıtım videosunda Skype’nin iPad için geliştirilmiş sürümü gösterildi ve sürümün iPad açısından oldukça kullanışlı bir şekilde oluşturulduğu belirtildi. Ancak bu uygulamanın sadece iPad’ler için olduğu, bunun yanında iPad 2’lerde böyle bir yazılıma gerek duyulmadığı ifade ediliyor. Çünkü iPad 2’ler için telefon görüşmelerini sorunsuz yerine getiren bir VoIP uygulaması çalışması yapılıyor.

Eğer siz de bir iPad’e sahipseiniz, sizler için sunulan bu Skype sürümünü edinebilir ve bu sayede telefon görüşmeleri yapmaya başlayabilir ve üstelik bunu görüntülü bir şekilde meydana getirebilirsiniz. Yeni versiyonu iPad’e özel kullanımı ile siz de Skype’yi oldukça faydalı bulacaksınız.

Apel 2011 Üçüncü Çeyrekte 14 Milyon iPad Satmayı Planlıyor

Apple’ın iPad 2’yi de piyasaya sürmesinin ardından bu sektörde daha geniş bir alana yayıldığı açıkça görülüyor. Sıra dışı ürünleri ile kendi platformunda iddialı bir hale gelen iPad’ler neredeyse kapış kapış gidiyor ve Apple talebi karşılama konusunda çoğu zaman zorlnadığını belirtiyor.

Bu haberlerin üzerine ise Apple’dan gelen açıklama bizleri bir kez daha şaşkına çeviriyor. Alınan bilgiler doğrultusunda Apple’ın 2011 yılı üçüncü çeyreği sonuna kadar yaklaşık olarak 14 milyonluk bir satış oranına dahil olacağı belirtiliyor. Şu ana kadar oldukça büyük bir oranda satış gösteren iPad’ler, bu yılın son çeyreğine kadar 14 milyona ulaşmayı bekliyor. Bunun yanında bu durum her iki iPad için de geçerli konuma geliyor. Yani sadece yeni pazara çıkan iPad 2 değil, iPad’i de bu oranın içine alıyor.

Bakalım Apple iPad’lerde hedeflediği sayıyı 2011 yılının üçüncü çeyreği sonuna kadar gerçekleştirebilecek mi? Bekleyip çok yakından göreceğiz.

 

12 Haziran Seçim Sonuçları Takibi Bu Kaynaklarda

Seçime sadece bir gün kaldı ve sonuçların nasıl şekilleneceği ise merak edilen en önemli konular biri.

Eskide seçimler yapıldığında sonuçların an an takip edilmesi için TV karşına geçmek ve kanalları zaplamak gerekiyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi ile artık durum değişti ve birçok internet sitesi seçim sonuçlarını canlı canlı yayınlamaya başladı. Yani seçim sonuçlarını an an öğrenmek için herhangi bir TV’nin yanında bulunmanız gerekmiyor. Bunun için internete bağlanabileceğiniz bir konumda olmanız yeterli.

Diğer yandan seçim sonuçları için yapılan uygulama programları ise işin cabası. iPhone, iPad, Android ve birtakım akıllı cihaz uygulamaları seçim sonuçlarının canlı canlı takip edilmesi için seçenek sunuyor. Eğer bir iPhone’unuz ya da Android’iniz varsa özel seçim uygulamasını indirerek direkt olarak seçim sonuçlarını öğrenebiliyorsunuz.

İşte size seçim sonuçlarını an an takip edebileceğiniz birtakım kaynaklar; Gazetepark Seçim 2011, Mynet, Haberler.com, Google Seçim 2011, NTVMSNBC, Tivibu Seçim Online, Milliyet.com.tr ve TRT Seçim.

iPade Adobe Photoshop 5.5

Adobe Şirketi bünyesinde gerçekleşen bir değişiklik ile  Adobe Phtoshop CS 5.5 sürümünde ki bazı özelliklerin iPad tarafından gerçekleştirilmesi sağlandı.

Dokunmatik teknolojinin hızla arttığı son günlerde Adobe sessiz kalmadı ve ilk olarak iPad için kendi ürünü olan Photoshop programına eklenti getirdi. Photoshop’un dokunmatik olarak algılandığı bu program sayesinde artık birçok iPad kullanıcısı Photoshop’u kendi tableti üzerinden kullanabilecek.

Diğer yandan Photoshop’un senkronize edilmesi iPad’e yeni bir uygulama da ekleyen Adobe, yayınladığı bu uygulama sayesinde programın Eazel, Color Lava ve Nav özelliklerinin de iPad ile yönetim altına alınmasını sağladı.

Eğer siz de Adobe Photoshop CS 5.5 sürümüne sahipseniz, bu yeni uygulamayı denemenizi öneriyoruz. iPad’den Photoshop kullanmanın oldukça farklı bir platform olduğunu buradan bizzat kendim kullandığım için rahatça söyleyebilirim.

Adobe Photoshop CS 5.5 ile iPad’de farklı ve sıra dışı deneyimler yaşamaya hazır olun, kendinizi bu zevkten mahrum bırakmayın.

İpad Kullanıcılarına Turkcell Dergilik

Bir Turkcell hizmeti olarak karşımıza çıkan ve iPad kullanıcıları için üretilen Turkcell dergilik uygulaması sahip olduğu zengin içerik ve birtakım özel uygulamaları ile normal bir dergiden daha fazlasını sunuyor diyebiliriz.

İnteraktif bilgi platformunu iPad kullanıcılarına özel kılan Turkcell, birçok yerli kuruluşun dergi yayınlarını sanal ortama taşıdı. Ayrıca yayınlanan dergilerin hem yeni hem de eski sürümlerine Turkcell dergilik uygulaması ile ulaşmak mümkün.

Diğer yandan uygulama üzerinde 360 derece gezilme imkanına sahip fotoğraflar yer alıyor. Bunun yanında hareketli sayfalar, 3D resimler ve videolar da yine Turkcell dergilik uygulaması içerisinde bulunuyor.

Ayrıca Turkcell dergilik uygulaması ile kullanıcılara birtakım ek uygulamalar sunuluyor. Bu uygulamalar arasında ise ara bul, müzikplus, fotoplus, videoplus, oku paylaş, panorama, 3D ve çevir bak özellikleri yer alıyor. Son olarak bu uygulamadan operatör seçimi fark etmeksizin bütün iPad kullanıcıları yararlanabiliyor.

Eğer güncel hayatı dergilerden öğrenmeyi tercih ediyorsanız, Turkcell dergilik uygulaması tam size göre bir program.