iPhone 4S ve iPhone 5in yeni parçaları

Apple, yakın bir zaman içerisinde iPhone 5 modelini pazara sunmaya hazırlanıyor. Bunun yanında gelen dedikodular arasında Apple’ın iPhone 5 modeli ile birlikte iPhone 4S gibi bir iPhone 4 güncellemesi üreteceği söyleniyor. Okumaya devam et iPhone 4S ve iPhone 5in yeni parçaları

Apple iOS 5 ile Neler Geliyor?

Apple iOS 5 ile hazırlıklarına bir yandan devam ederken, yeni işletim sistemi ile gelecek yenilikler ve geliştirmeler de sektörde kulak çınlatmaya başladı bile.

Gelecek ayın başlarında Apple tarafından düzenlenecek olan WWDC etkinliğinde, şirket yeni duyurularla ön plana çıkacağa benziyor. Sektör içerisinde yapılan dedikodular ise genelde iOS 5 olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında yapılacak olan etkinlik için ortaya atılan dedikodular iPhone 4S ya da iPhone 5 olarak değil, iOS 5 işletim sistemi konusunda olduğu görülüyor.

Diğer yandan iOS 5 işletim sistemi ile gelen yenilikler arasında yeni bildirim sistemi ve bileşenler yer alıyor. Bunun yanında dedikoduların doğru olduğu düşünüldüğünde yeni bildirim sisteminin Apple kullanıcıları için bir ilk olacağı söyleniyor.

Belirttiğimiz bu özelliklerin WWDC etkiliğinde tanıtılması şimdilik tam olarak netlik kazanmış değil, ancak bu konuda yapılan dedikodular yoğunlaşmış durumda.

Beşinci Nesil iPhone 4S Kod Adıyla Mı geliyor?

Geçtiğimiz yıl 4. nesil iPhone modeli iPhone 4 adıyla çıkmıştı. iPhone 4’ün pazara sunulmasının ardından yeni nesil iPhone’un kod adı için iPhone 5 denmeye başlamıştı. Ancak veriler durumun pek de bu şekilde gelişeceğini göstermiyor. Çünkü birtakım bilgilere göre 5.nesil iPhone’un iPhone 4S kod adı ile piyasada yer alacağı belirtiliyor.

Diğer yandan yapılan araştırmalar doğrultusunda Jeffries analisti Peter Misek’e göre 2011 model 5. nesil iPhone, iPhone 5 olarak değil iPhone 4S kod adıyla piyasaya çıkacak. Bunun yanında yeni modelde birtakım tasarım değişiklikleri olacağı ve yeni iPhone’un daha iyi bir kameraya sahip olacağı ileri sürüldü. Diğer yandan çift çekirdekli A5 işlemciye sahip olacak yeni model, HSPA desteği ile beraber gelecek.

Yukarıda saydığımız belirtiler tamamen Misek’in raporuna ait. Yani Apple tarafından yapılmış kesin ve net bir açıklama bulunmuyor. Şimdilik iPhone ve Apple tarafından anlaşılan bilgiler bu kadar. Ancak tam olarak neler olacağını Apple tarafından yapılan açıklama ile görecek ve yeni nesil iPhone’un nasıl bir kod adı ile pazara çıkacağını gelen bilgiler dahilinde öğreneceğiz.