iPhone 5 NFC Desteği

Son zamanların en fazla merak edilen konularından biri olan iPhone 5’te NFC desteği bulunup bulunmayacağı, Apple’ın yeni modeli adına gündeme oturdu.

 

Forbes’in teknoloji muhabiri Elizabeth Woyke tarafından Twitter üzerinde bildirilen bir mesajda, yeni nesil iPhone 5’te NFC desteğine yer verileceğini açıkladı. Eğer NFC ne diyecek olursanız, tam olarak Türkçe karşılığına yakın alan iletişimi diyebiliriz.

 

Woyke tarafından iPhone 5 adına Twitter üzerinde yayınlanan bu mesajın nedeni ise Woyke’nin görüştüğü bir girişimci olarak belirtiliyor. Bu yüzden ortaya atılan iddia resmi bir açıklama gelene kadar henüz kesin bir haber sayılmaz. Ancak genel anlamda baktığımızda NFC desteğinin yeni nesil iPhone 5 üzerinde çalışması oldukça mümkün bir hale gelmiş durumda. Çünkü Apple iTunes’tan dolayı birçok kullanıcının kredi kartı bilgilerine sahip ve bu nedenle NFC desteğinin yeni modelde yer alması oldukça muhtemel bir boyutta.

 

Diğer yandan Apple cephesinden NFC konusunda alınan birtakım bilgiler ise bu sistemin tam olarak geliştirilmeden son kullanıcıya sunulmamak istenmesi. Yani Apple bu konuda biraz daha uzmanlaşmak ve bunun ardından modellerinde NFC desteğine yer vermeyi tercih ediyor.