VDP – Valensas Dergi Platformu

Türkiye’de mobil servis sektöründe önemli bir konuma sahip olan Valensas yeni ürünü ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Özellikle iPhone ve iPad uygulamaları alanındaki tecrübesi ve bünyesinde barındırdığı uzman yazılımcılarıyla tanınan bu firmanın; Sahibinden.com, Yemeksepeti.com gibi e-ticaret sitelerinin iPhone ve iPad uygulamalarını hazırladığını ve referansları arasında Arçelik, DHL Express, Castrol, Ülker, Axess, İddaa, Kuryenet, Turkcell gibi firmaların da bulunduğunu hatırlatmak gerekir.

iPhone ve iPad uygulamaları alanında uzmanlaşan Valensas’ın çok sayıda büyük firma için tamamladığını önemli projelerin haricinde App Store’da da Valensas tarafından yazılan onlarca uygulama mevcuttur. Valensas bu alanda edindiği derin birikim ve tecrübesini kullanarak yeni mobil servisini müşterilerine sunuyor.

Kısaca VDP olarak adlandırılan Valensas Dergi Platformu, iPad için özel hazırlanmış bir dergi paketidir. VDP müşterilerine, dergilerini offline olarak iPad üzerinden sesli ve görüntülü olarak yayınlama imkanı sunuyor. Geleneksel dergi okuma alışkanlığının korunarak kullanıcı dostu şeklinde geliştirilen yazılımlarla okuyucuların bu uygulamaları kolayca benimsemesi amaçlanıyor. “…Ve dergicilik yeniden doğdu!” sloganıyla kullanıcıların beğenisine sunulan VDP dergi paketi sahip olduğu çok sayıda özelliği ile dikkat çekiyor.  Birkaç maddede de bu uygulamanın öne çıkan özellikleri aşağıdaki gibi özetlenebilir:

1. Valensas Dergi Platformu kullanıcıları, iPad için özel olarak tasarlanmış kullanıcı arayüzünü tercih edebilecekleri gibi, değiştirilebilir kullanıcı arayüz tasarımı sayesinde dilerlerse kendi arayüz tasarımlarını da kullanabiliyor.

2. Sosyal medya entegrasyonuyla okuyucular dergide okumakta olduğu yazı, haber ya da fotoğrafları, bir dokunuşla Facebook, Twitter v.b. sosyal medya sitelerinde paylaşma imkanına sahip. Üstelik bu paylaşımlar yeni okuyucu kazanmaya yönelik özel olarak tasarlanmış.

3. İnteraktif içerik ve tam ekran videolarla dergi okumayı daha keyifli hale getirmeyi amaçlayan uygulama, dergi sayfalarına fotoğraf galerisi, video galerisi, web sayfası gibi multimedya öğelerinin dahil  edilebilmesine imkan sağlıyor. Ayrıca yatay ve dikey kullanımda farklı içerik sunuluyor.

4. Dergide yazılardaki interaktif bağlantılar kullanılarak, okuyucuların dergide tanıtılan bir ürünü hemen satın alabilmesi uygulamanın en dikkat çeken özelliklerinden biri.

5. VDP dergi paketi uygulaması; sponsorluk ve reklam alanları ve App Store abonelik sistemiyle de okuyucuların yanısıra yayıncıları da memnun edecek birtakım özelliklere sahip.

Şimdiden THY, LOG dergisi, CNBC-e gibi kuruluşların kullanmaya başladığı VDP dergi paketi uygulaması, Yeni Medya düzeninde dergilerin değişen okuyucu profiline uyum sağlamaları konusunda yayıncı kuruluşların en büyük yardımcısı olacak gibi görünüyor.

Apple Çinde orijinal olmayan iPhone mu satıyor

Apple, Çin üzerinde bulunan sahte Apple mağazalarından sonra yeni bir şikayet ile karşı karşıya kalmış durumda. Çünkü Apple’ın Çin’de orijinal olmayan iPhone sattığı hakkında yeni şikayetler geliyor. Okumaya devam et Apple Çinde orijinal olmayan iPhone mu satıyor

Appledan dev yatırım

Apple dev bir yatırım ile kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. LCD ekran üretimi için Sharp’a tam olarak 1 milyar dolar yatırım yapmayı düşünen Apple’ın, yakın bir zaman içerisinde bu amacını gerçekleştireceği söyleniyor. Okumaya devam et Appledan dev yatırım

Google+ Uygulaması iPad ve iPod Touchlarda

Google yeni sosyal ağı olan Google+’ı sektörün her alanına yaymaya çalışıyor. Bu çalışmalardan yenisi ise Google+ uygulamasının iPad ve iPod Touch’lar üzerinde de etkin hale gelmesi oluyor. Okumaya devam et Google+ Uygulaması iPad ve iPod Touchlarda

Google Androidin Bilinmeyen Yönü

Google’un Android işletim sistemi mobil işletim sistemleri arasında ön plana çıkmaya devam ediyor. Ancak bu ön plana çıkma durumu sadece satışlarda görülüyor. Çünkü Android işlerim sistemleri bulunduran telefon modellerinin geri iade oranı oldukça yüksek bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Android mobil işletim sisteminin geri iade oranı yüzde 40 oranlarında karşımıza çıkıyor. Bunun yanında geri iade konusunda dikkat çeken durumlardan biri ise Apple’ın iPhone telefonlarıyla ön plana çıkıyor. Apple’ın iPhone telefonları piyasaya sürülmelerinin ardından sadece yüzde 1.7 oranında geri iade yapılmış durumda. Yani Android satışları her ne kadar üst seviyelerde olsa da görünen o ki Android bulunan telefonların geri iade oranı satış oranlarını gölgede bırakıyor gibi.

Diğer yandan Android telefonlarda bu kadar yüksek oranda geri iade durumunun nedeni olarak ise Android işletim sisteminin zor bir ara yüze sahip olması şeklinde karşımıza çıkıyor. Karışık ve zor bir kullanım sunan Android modeller, Apple’da bulunan iOS işletim sistemi gibi açık ve kolay bir kullanıma sahip olmadığı için geri iade oranları piyasaya yeni sürülen telefon modellerinde de devam ediyor.

Bakalım Google bu konuda neler yapmayı düşünüyor, çünkü aynı sorun Android 2.4 sürümünde de bulunursa geri iadelerin önlenmesi pek de kolay olmayacağa benziyor.

Gelecek Nesil iPhone Test Sürecinde Mi?

Alınan haberler doğrultusunda Apple’ın yeni iPhone için test sürecine girdiği duyuruldu. Üst düzey Apple yöneticilerinin ve birtakım mobil operatörlerin denemeleri için sunulduğu yeni iPhone’un gelecek eylül ayı içerisinde tanıtılacağı da ileri sürüldü.

9to5 tarafından ortaya atılan bu iddia birtakım kaynaklara dayanıyor. Ancak bu kaynakların ne olduğu henüz açıklanmış değil. Bunun yanında Apple’ın FaceTime özelliği 3G bağlantısı üzerinden sunmak için bazı ABD şirketleri ile birtakım görüşmeler yaptığı ve şu an için görüşmelerden henüz bir sonucun çıkmadığı belirtiliyor.

Şimdilik konu üzerinde Apple tarafından da açıklama gelmiş değil, ancak 9to5 tarafından öne sürülen bu iddianın pek de boş olmadığı ileri sürülüyor. Bize ise şimdilik eylül ayını ya da Apple tarafından yapılacak resmi bir açıklamayı beklemek kalıyor. Acaba yeni nesil iPhone şu an gerçekten de üretim aşamasında mı?