Google+ Uygulaması iPad ve iPod Touchlarda

Google yeni sosyal ağı olan Google+’ı sektörün her alanına yaymaya çalışıyor. Bu çalışmalardan yenisi ise Google+ uygulamasının iPad ve iPod Touch’lar üzerinde de etkin hale gelmesi oluyor. Okumaya devam et Google+ Uygulaması iPad ve iPod Touchlarda

iPhone İçin Taşınabilir Hoparlör

iPod ve iPhone’larla uyumlu çalışan JBL Multimedia serisi docklu hoparlörlerine bir yenisini daha ekledi. Bir dock’lu hoparlörden istediğiniz güç ve taşınabilirlik ise hepsini JBL On Stage IV‘de bulabilirsiniz.

Yeni örgü tasarımı ile diğer On Stage ürünlerinden farklı bir görünüme sahip olan ürün dört adet JBL Odyses tam erişimli dönüştürücü ile her odada ve açık alanda JBL’in gerçek yüksek performanslı sesini duyabilirsiniz. Altı adet pil ile de çalışabilen On Stage IV kesintisiz 16 saate kadar istediğiniz müziği dinleme olanağı sağlıyor.

Taşınabilme özelliği sayesinde istediğiniz her yere yanınızda götürebileceğiniz On Stage IV sizi daha hür kılacak. Uzaktan kumandası ile müzik listenizi odanın herhangi bir yerinden kontrol edebilirsiniz. Güç kaynağına bağlı durumda, iPod ve iPhone’nunuzu şarj edebilme özelliğine sahiptir. Tüm iPod ve iPhone’larla uyumlu çalışan On Stage IV Apple iPod evrensel dock adaptörü içerir.

Bu adaptör sayesinde Mac veya PC’nizi iPod / iPhone iTunes ile senkronize etmek için USB 2.0 üzerinden iTunes’a doğrudan bağlar. Stereo mini jackı sayesinde digital herhangi bir müzik aletine, oyun konsoluna, bilgisayarınıza bağlanabilirsiniz.

App Store’da Neler Oluyor?

App Store, bildiğiniz gibi Apple tarafından işletilen online mağazadır. iTunes Store üzerinden çalışmaktadır. iPhone, iPod Touch ve iPad kullanıcıları bu mağazadan ücretsiz veya ücretli uygulamalar indirebilmektedir. App Store, iOS(iPhone Operating System)’ten önce eklenmiştir.iOS SDK  ile geliştirilmiştir. App Store, Apple aracılığı ile yayınlanan iTunes Store’dan uygulama indirme imkanı veriyor. Uygulamaları hedef cihaza doğrudan indirebilir veya bir PC ya da Mac iTunes üzerinden indirebilirisiniz. Mağazadan elde edilen gelirin %30’u Apple’a , %70’i ise uygulamaların yapımcılarına gidiyor. App Store, bir iTunes güncelleştirmesiyle 10 Temmuz 2008’de açıldı. 11 Temmuz günü, iPhone ve iPod Touch için, new iOS 2.0.1 firmware da iTunes üzerinden kullanıma sunuldu. 20 Ekim 2010 itibariyle, en az 300.000 üçüncü parti uygulamaları resmen App Store üzerinde mevcuttu. Apple, App Store’dan 9.9 milyar downloads yapıldığını “10 Billion App Countdown” uygulamasıyla duyurdu. Cumartesi, 22 Ocak 2011 tarihinde 10:26’da 10 milyarıncı downloads yapıldı. Veriler kamuya açık olmasa da uygulama başına ortalama gelir, 8700 $ olduğu tahmin edilmektedir. Ücretsiz olmayan uygulamaların ortalama fiyatları 3,5 $ ve 4 $ arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Apple’ın App Store başarısının ve rakipleri tarafından benzer hizmetlerin başlamasının ardından “app store” tabiri mobil cihazlar için, herhangi benzer bir hizmet ifade etmek için kullanılmıştır.Ancak, Apple  “App Store”un bir marka olduğunu savunuyordu. “app” terimi popüler bir terim haline gelmiştir. Ocak 2011’de American Dialect Society tarafından “app”, “2010 yılının kelimesi” olarak seçildi. 20 Ekim 2010 günü, Apple Mac App Store’un başlatılacağını duyurdu. Sonunda 7 Ocak 2011 tarhinide Mac App Store başlatıldı.Mac App Store’a sadece “Mac OS X Snow Leopard” veya  “Mac OS X Lion” kullanarak erişilebilir.


App Store’da uygulamalar kategorilere ayrılmıştır. Bu kategoriler ; Games,Entertainment,Utilities,Social Networking,Music,Productivity, Lifestyle,Reference,Travel,Sports,Navigation, Health & Fitness, News,Photography,Finance,  Business,Eduction,Weather,Books,Medical’dır. Ayrıca istediğiniz uygulamayı aratarak da sonuca varabilirsiniz.

App Store’da “Top 25” bölümü bulunmaktadır. Bu bölümden en gözde 25 ücretli uygulamaya ya da 25 ücretsiz uygulamaya ulaşabilirsiniz. App Store sizi uygulamaların yeni sürümlerinin çıktığından haberdar eder.

Apple iOS 4.3 Betayı Yayınladı

Verizon tarafından piyasaya sürülen yeni iPhone 4’lerde ki bağlantı noktası özelliğinin yakın bir zaman içerisinde çıkacak olan iOS 4.3 ile aktif hale geleceği söylenmişti. Apple ise bu haberin ardından fazla gecikmeden, iOS 4.3’ün beta versiyonunun uygulama geliştiriciler için kendi web sayfası üzerinde yayına verdi.

iOS 4.3 sürümü sayesinde Apple TV, iPad, iPhone 4, iPhone 3GS ve iPod Touch 2G/3G/4G’ler desteklenebiliyor. Ayrıca iOS 4.3 ile uygulama ve web sitelerinden Apple TV’ye direkt olarak görüntü aktarma olanağı bulunacağı belirtiliyor. Diğer yandan Verizon iPhone 4’ünde bulunan kablosuz bağlantı noktalarının da aktif olacağı Okumaya devam et Apple iOS 4.3 Betayı Yayınladı

Skype iPhone Uygulamasından Videolu Görüşme Desteği

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve iPhone uygulamaları arasında giren Skype özel yazılımı, iPhone kullanıcılarına ücretsiz videolu görüşme olanağı sağlayacak.

Bu uygulama sayesinde Skype kullanıcıları kendi aralarında video görüşme imkanına sahip olacak. Bunun yanında bu özellik sadece dördüncü nesil iPod touchlar ve iPhone 4’lerin karşı tarafa video gönderimine izin verecek. iPhone 3GS, üçüncü nesil iPod touch ve iPad kullanıcıları ise karlı taraftan video alabilecek.

Diğer yandan bu uygulamaya sahip olanlar Windows, Mac ve Linux yazımların bulunan bilgisayarlar ile görüşme yapabilecek. Bunun yanında FaceTime özelliğinin tam aksine bu özellik hem 3G hem de WI-FI ile videolu görüşme imkanı Okumaya devam et Skype iPhone Uygulamasından Videolu Görüşme Desteği