Apple iOS 4.3.1 Yayınlandı

Apple şirketi bir önceki sürümde bulunan açıkların kapatıldığı iOS 4.3.1 sürümünü resmen yayınladı.

Güncelleme beraberinde gelen düzeltmeler arasında dijital ses ve video adaptörlerinin kullanılarak izlendiği bazı TV’lerdeki titreme sorunlarının giderildiği yer aldı. Ayrıca aynı iPod dördüncü nesillerde olduğu gibi grafik sorunlarının yarattığı olumsuzluklarında bu güncelleme ile ortadan kaldırıldığı belirtildi. Tüm bunların yanında birtakım web servislerinin kimlik doğrulama anlarında ortaya çıkardığı sorunların da hücresel ağlara bağlanma gibi problemlerle aynı an çözüldüğü ifade edildi.

Bu hafta başında piyasaya sürülen yeni sürümün ardından yeni bir güncelleme daha gelebileceğini belirten Apple iddialarına göre yeni sürümle batarya ömrünün daha da uzun bir kullanım süresi sunacağı söylendi. Ancak şu anki sürüm için henüz bunun geçerli olduğuna dair bir bilgi verilmedi. Yeni iOS 4.3.1 sürümü iPhone 4, iPhone 3GS, iPad 2, üçüncü ve dördüncü nesil iPodlar için kullanılabilir durumda.

Bakalım batarya ömrünü uzatan yeni güncelleme ne zaman aramızda olacak? Gözler şimdilik Apple’da.

Korsanlar Apple’dan Bir Adım Önde

Apple ile korsanlar arasındaki mücadele tam gaz devam ediyor ve her seferinde korsanlar galip çıkıyor.

iPad, iPhone4 ve iPod Touch 4 için olan ve cihazın kırımlasını sağlayan Jailbreak olayı internet üzerinde çok hızlı bir şekilde yayılıyor. p0sixninja takma ismini kullanan hacker tarafından bulunan açık, A4 işlemcinin bootrom bölümüne kendisini yerleştiriyor. Bu daha evveldende iPhone 3GS’in kırılmasında çok önemli bir rol almıştı.

Fakat p0sixninja bulduğu açığı internette yaygınlaştıramadan GeoHot ondan daha önce davrandı ve kendi bulduğu açıktan faydalanarak kendi özel Jailbreak sistemini yayınladı. GeoHOT ismi iPhone’u ilk kırabilen kişi olduğu için size çok yabancı gelmeyebilir.

Limera1n adlı Jailbreak ise, Apple’ın cihazda bulundurduğu tüm yazılımsal engellemeleri yok ediyor. iPhone 3GS, iPod Touch 3G, iPhone 4, iPod touch 4, iPad ve iOS 4.0, 4.1 kullanan ürünlerde çalışıyor.

Apple İki Patent Daha Aldı

Apple firmasının yeni tasarımları iPhone 5 ve yeni bir iPod serisini mi oluşturuyor ? İşte o çizimler ve detayları…

Apple’ın geçen günlerde patent başvuruları yaptığını Teknoloji.Gen.Tr adresinden duyurmuştuk, teknoloji devinin tasarladığı yeni cihazlar, ilk kez burada bizlerle buluşuyor.

Fakat her yapılan başvuru gerçek piyasada bulunan ürünlere birebir uyarlanmıyor. Appple’ın son günlerde yaptığı iki tane patent başvurusu oldukça dikkat çekici, bunlar bizlere iPhone ve iPod için sinyaller veriyor.

Aşağıda paylaştığımız resimler AppleInsider tarafından piyasaya verildi.

Resimde yenilenmiş bir kulaklık girişini rahatça fark edebilirsiniz, bu cep telefonu kasasının içerisinde daha az yer alan bir tasarım olmuş.

İkinci patent başvurusu ise akıllı bir cep telefonu kamera flash’ı. Flash’ın parlama gücünü minumum seviyeye indirip ışığı dağıtmaya olanak sunan bu tasarım, ışığı en çok gereken bölgeye en iyi şekilde gönderecek.

FaceTime’ın Hedefi Büyük

Apple’ın tasarlamış olduğu FaceTime uygulamasıyla ilgili birçok farklı düşünceler internette geziniyor.

Wifi ağları üzerinden faaliyet gösterebilen bu video konferans uygulaması ile iPhone 4 ve iPod Touch gibi işletim sistemi iOS olan tüm cihazlar yararlanabiliyor. AppleInsider’da yer alan bir habere göre Apple kamerası bulunan bir iPad versiyonu üzerinde de denemeler yapıyor olabilir. Daha az önemsenmesine rağmen bir başka söylentide açığa çıktı. Mac4Ever sitesinde yer alan bir habere görede Apple firması FaceTime’ın Mac PC ve laptoplarda da çalışabilen ve uygulanabilen bir versiyonunu daha çıkartacak.

Steve Jobs geçtiğimiz ay FaceTime uygulamasından yararlanan milyonlarca cihaz satılacağı iddiasında bulunmuştu. Tahmin edilen rakamlara göre Apple yalnızca yılın 4 ayında 11 milyon adet iPhone satıyor. Yani 1 sene içerisinde yalnızca iPhone cihazından bile milyonlarca FaceTime kullanıcısı olucak. Yeni çıkacak ve içerisinde kamerada olacak iPod Touch’un da bir çeyrek içerisined 11 milyon satması hedefleniyor

Apple Cihazlarına Takip

ABD’de tekel karşıtı bir kuruluşun, Apple firmasının çıkarmış olduğu iPhone, iPad ve iPod’da uygulamalar yoluyla kazandığı reklamlarının firmanın sıkı rakipleri olan Google ve Microsoft şirketlerini haksız bir tarzda kısıtlaması sebebiyle mahkemeye vermeyi planlıyor.

Apple firması, yapmış olduğu uygulamalarla birlikte video ve interaktif internet reklamlarıyla ilgili kendi bireysel ağını düzenledi. Bu yollada ürünlerin kolay ve çok hızlı bir şekilde müşteriler tarafından alınmasını sağladı. Geçen hafta pazartesi günü, bu şekilde yaklaşık 60 milyon dolar değerinde bir reklam satışı olduğu belirledi. İnternette arama motoru kategorisinde tartışmasız lider olan Google ise, Apple’ın uyguladığı politikanın ve ürünlerinde kullandığı reklamların hepsinin haksız ve gereksiz bir rekabet ortamı oluşturduğunu söyledi. Konuyla ilgilenen iki çalışana göre, Amerika Birleşik Devletleri rekabet kontrol şebekesi Apple’ın bu durumunu gözden geçirmeye karar verdi. Henüz mahkemenin Federal Ticaret Komisyonu’na gönderilip gönderilmeyeceği tam netlik kazanmış değil ama eğer giderse Apple firmasını zor günlerin beklediği kesin.