Jetpacklerle Uçmak Hayal Değil

Bir zamanlar başta James Bond ve çeşitli bilimkurgu filmlerinin en çok dikkat çeken yerlerinden biri olan kişisel uçuş donanımları aslında hayal ürünü değildi. Bu teknoloji 1960 senesinden başlayarak günümüze gelene kadar birçok değişiklik yaşadı.

Çok eskilerden bu yana hatta mitolojik hikayelerden beri insanların en büyük rüyası bir yere istedikleri gibi uçarak gidebilmek. İnsanlık yaşamı boyunca bu ideanın ardını bırakmadan araştıran ve bu uğurda hayatını kaybeden Ikarus gibi kişilerde oldu. Bunun yanında, hepimizin yakından tanıdığı Hazerfen Ahmet Çelebi gibi çok fazla uzun olmasa da uçabilmeyi başarabilen bilim adamlarıda oldu.

Günümüze gelindiğinde ise modern bilimin yardımıyla artık bu insanların uçma hayalinin kanatlar yardımıyla değil, yüksek hacimli jet motorları sayesinde olabileceğinin farkına varıldı.

Hitler zamanınnda ise Hitler’in özel arzusu üzerine Nazi Ordusu tarafından üretilen kişisel uçuş projeleri her ne kadar olumlu olamadıysa da Amerika bu fikirleri ve projeleri beğendi. Bunun birlikte laboratuvarlarında geliştirmek amacıyla önemli bir miktar para harcadı.

1960 senelerinde başta James Bond ve bunun gibi bilimkurgu filmlerinin baş kahramanı olan jetpack’ler o zamanlar basında ve kamuoyunda tamamıyla bir hayal ürünü olduğu sayılıyordu ve bu fikrin hiçbir zaman gerçek hayata yansıtılamayacağı belirtiliyordu. Fakat günümüze bakıcak olursak alınan yol son derece olumlu, Amerika’da hala çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmekte, bazı bilim adamları ise önümüzdeki 100 sene içerisinde jetpacklerle mahalle aralarında bile dolaşabileceğimizi savunuyor.