Androidde Güvenlik Sorunları

Google’un popüler işletim sistemi Android, son zamanlarda ön plana çıkan güvenlik sorunları ile ön plana çıkıyor.

Bilindiği gibi Android işletim sistemi Linux tabanlı açık kaynak koda sahip bir sistem olmaktadır. Açık kaynak koda sahip olması nedeni ile de diğer sistemlere göre daha çok tehlike altında kalmaktadır. Android’in Apple işletim sistemi iOS’a karşı verdiği mücadeleyi şu an için kazandığı söylenebilmektedir. Ancak Android işletim sisteminin yinede güvenlik açısından başarısız olduğunu söylemek mümkündür.

Diğer yandan yapılan açıklamalar doğrultusunda Android Market içerisinde yaklaşık olarak yüzde 8 oranlarında zararlı yazılım olduğu belirtilmektedir ve bu yazılımların birçoğunun ise kişisel bilgileri sızdırdığı konuşulmaktadır. Ayrıca güvenlik şirketi Dasient’in ortalama 10 bin Android uygulamasını incelediği ve bunlardan 800 kadarının kişisel bilgileri sızdıran uygulamalar olduğu ifade edilmektedir.

Kısacası söylemek gerekirse mobil işletim sistemi alanında her geçen gün büyüme gösteren Android, sistem kullanımı açısından etkili bir konumda yer almaktadır, ancak güvenlik konusunda aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir.

Nokia CEOsu Stephen Elopdan N9 Hakkında Yorum

Nokia için geçtiğimiz haftanın oldukça hareketli ve bir  o kadar da yeniliklerle dolu geçtiğini söyleyebiliriz. Daha öncede yazdığımız gibi Nokia N9 akıllı telefonunu MeeGo işletim sistemi ile pazara sunmuş ve bu şekilde ilk akıllı telefonlarından birini MeeGo mobil işletim sistemi ile piyasaya sokmuştu.

Yapılan bu yenilik üzerine Nokia CEO’su olan Stephen Elop’dan yeni N9 ile ilgili birtakım açıklamalar geldi. Finlandiya gazetesi Sanımat’a demeç veren Elop, kısa bir zaman içerisinde Linux tabanlı MeeGo’nun sektör dışı kalacağını ve bu alanda diğer mobil işletim sistemlerinin ön plana çıkacağını belirtti. Bunun yanında N9’un çıkmasının ardından Microsoft’un Windows Phone 7 mobil işletim sistemli ve Sea Ray kod adlı telefonunu sektöre sızdıran Elop, adeta MeeGo işletim sistemli N9 modelini bir anda herkese unutturdu.

Elop’un Linux tabanlı işletim sistemi konusunda ki yorumları şimdilik bu şekilde. MeeGo işletim sisteminin ilerleyen zamanlarda nerelerde olacağı ise şimdiden merak konusu. Bu durum için tabiî ki biraz zaman gerekiyor, ancak Elop tarafından yapılan açıklamalara göre MeeGo mobil işletim sisteminin pek de fazla zamanı kalmış benzemiyor.

 

Adobe Linux Air Desteği Son Buluyor

Artık Linux kullanıcıları yavaş yavaş Adobe tarafından hizmete sunulan Air desteğine veda etmeye hazırlanıyor. Adobe tarafından yapılan açıklamada şirketin artık Linux için hizmete konan Air desteğine son vereceği ve bir daha bu hizmetin etkin olmayacağı belirtildi.

Diğer yandan Adobe bu kararı almasında etkili olan durumun, iOS ve Android için sunulan Air’a daha fazla ağırlık vereceği şeklinde olduğu karşımıza çıktı. iOS ve Android için hizmette olan Air desteğinin daha gelişmiş bir hale getirilmeye çalışıldığını belirten şirket yetkilileri, ayrıca flash ve tarayıcı eklentilerinin yakın bir zaman içerisinde webOS’da da yer alabileceğinin sinyallerini verdi.

Dünyanın açık kaynak kodlu sistemi Linux işletim sistemli masaüstü bilgisayar kullanımlarının yaklaşık olarak yüzde 1’lik payını elinde bulunduruyor. Adobe’nin bu yeni kararında bu oranın etkili olduğu ise gelen dedikodular arasında yer alıyor. Adobe yeni bir oluşum hazırlığında gibi bakalım, gerçekten de iOS için flash ve tarayıcı desteği sunacak mı? Şu an için merak edilen önemli konulardan biri de bu şekilde karşımıza çıkıyor.

Ubuntu çok yakında yeni şekliyle sizlerle !

İşte Ubuntu’nun yeni sürümü: 11.04 !

Dev Linux dağıtımı Ubuntu’nun yeni sürümü geliyor! İşte çıkış tarihi, Unity ara yüzü ve dahası…

Popüler Linux dağıtımı Ubuntu’nun yeni sürümü duyuruldu. ‘Natty Narwhal’ adındaki Ubuntu 11.04, 28 Nisan’dan itibaren ubuntu.com adresinde indirmeye sunulacak.

Yeni sürümde entegre edilen Unity ara yüzüyle beraber işletim sistemi daha temiz ve sade bir görünüm kazanıyor. Akıllı telefon ve tablet işletim sistemlerinden eklenen Unity, küçük ve dokunmatik ekranlarda işlevselliği maksimize etmek üzere tasarlanmış.

Unity, yoğun grafik işlemleri yapabildiği için destekleyen bir ekran kartınız yoksa otomatik olarak Ubuntu’nun geleneksel sürümü başlıyor. Unity yanında Ubuntu 11.04’deki arama da gözden geçirilmiş: Arama Google gibi arama motorlarını baz alıyor ve aynı alan içerisinden uygulamaları, müzikleri, videoları ve her tür dosyayı bulmayı kolaylaştırıyor.

Ubuntu Software Center’da yapılan yenilikler sayesinde yeni uygulamak eklemek ve yorumları görmek daha kolay. ‘Global Menu’ sayesinde ise ön yüklenmiş uygulamaları ekranın üst tarafında görmek mümkün.

//

Skype iPhone Uygulamasından Videolu Görüşme Desteği

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve iPhone uygulamaları arasında giren Skype özel yazılımı, iPhone kullanıcılarına ücretsiz videolu görüşme olanağı sağlayacak.

Bu uygulama sayesinde Skype kullanıcıları kendi aralarında video görüşme imkanına sahip olacak. Bunun yanında bu özellik sadece dördüncü nesil iPod touchlar ve iPhone 4’lerin karşı tarafa video gönderimine izin verecek. iPhone 3GS, üçüncü nesil iPod touch ve iPad kullanıcıları ise karlı taraftan video alabilecek.

Diğer yandan bu uygulamaya sahip olanlar Windows, Mac ve Linux yazımların bulunan bilgisayarlar ile görüşme yapabilecek. Bunun yanında FaceTime özelliğinin tam aksine bu özellik hem 3G hem de WI-FI ile videolu görüşme imkanı Okumaya devam et Skype iPhone Uygulamasından Videolu Görüşme Desteği

Adobe Flash Player 10.2 Beta Yayınlandı

İnternet ve bilgisayar kullanıcılarının vazgeçilmezi haline gelen Adobe Flash Player, geçtiğimiz aylarda 10.1 sürümü ile oldukça gündemde yer etmişti. Adobe Şirketi’nden yapılan açıklamayla şimdide Flash Player’ın 10.2 versiyonunun beta sürümü duyuruldu.

Adobe Flash Player birçok kullanıcı için eğlenceli platformlar ve pratik çözümler sunmasıyla biliniyor. Şirket yaptığı 10.2 sürümünün lansmanında ise donanım tabanlı yeni teknolojilerin bu yeni sürümde yer alacağını belirtti. Donanım tabanlı teknolojide özelikle video oynatma geçişlerinde birtakım yenilikler sunulacağı öne sürüldü.

Şu an mevcut olan flash yazılımının video oynatmalarda bazı görevleri hala grafik işlemciye yüklediği biliniyor. Ancak şimdi yayınlanan versiyonla Stage Video API teknolojisi ile bu görevlerin tamamının grafik işlemciye yükleneceği belirtildi. Bu şekilde şirket video oynatımlarında 1080p HD videoları dahi işlemcinin üzerinde almış olacak.

Diğer yandan Adobe yeni sürüm ile oldukça iddialı geldiğini ifade etti. Ayrıca bu yeni sürümle Windows, Mac ve Linux sistemlerine destek sağlandığı açıklandı.

Mobee S Serisi Laptop’lar

Piyasaya son çıkan Mobee S serisi şimdi çok daha alımlı. Çervesi metalik olan ince tasarım ve estetik klavye ve kaliteli ufak detaylar S serisini bambaşka bir kategoriye sokuyor. Parlak siyah ve parlak füme renk alternatifleriyle raflardaki yerini alıyor Mobee S.

Düz tuşlu klavyesiyle birlikte parmakların tuşlar ile teması kolaylaşıyor. Gittikçe genişleyen ergonomik tasarımlı klavye sayesinde bundan böyle yazı yazmak çok daha eğlenceli. 1024 x 576 piksele sahip 10.1 inç LED ekranı ile capcanlı bir performans sizleri bekliyor.

Intel Atom N450 işlemciden faydalanan Mobee S serisi, 2 GB DDR3 hafızaya ve 250 GB hard diske sahip. İşlemci, tek / çift çekirdek olarak kullanılabiliyor ve 1.66 GHz hıza sahip. Hard disk alanın da bir hayli geniş olması, müzik, film, resim gibi farklı dosyalarınızı kolaylıkla saklayabilmeniz için iyi bir fırsat sağlıyor. Linux’un Ubuntu işletim sistemiyle birlikte piyasada olan diğer işletim sistemlerinden değişik olarak Spam mailler ve virüslerden mümkün olduğunca güvenli bir şekilde kullanmanızı sağlıyor.

Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat Linux İşletim Sistemi

Linux çok popüler bir işletim sistemidir. Zira çoğumuz kolaylıklarından ötürü ve kullanımı basit diye Windows sürümlerini kullanırız.Ama çoğu geliştirici,yazılımcı,website altyapılarının kurulduğu servisler,güvenlik ağları Linux işletim sistemi kullanır.Nedeni ise basittir.Ücretsiz, geliştirilmeye açık,kolay kolay virüs bulaşmayan ve tamamen kullanıcı dostu bir işletim sistemi olması.Kısacası Linux tabanlı işletim sistemlerinin özellikleri saymakla bitmez.

İşte son zamanların en popüler ve kullanışlı Linux tabanlı işletim sistemi Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat karşımızda.Gerek kurulum arayüzüyle gerekse ince ayrıntılarla donatılmış olmasıyla Ubuntu yine yeni versiyonunda milyonlarca indirilmeye sahip olarak rekor kırdı.

Bilindiği üzere Ubuntu son zamanların en kararlı ve en düzenli geliştirilen Linux sürülümü.Son sürümünde ev kullanıcıları içinde çok fazla ayrıntıya yer verilmiş.Düşünün ki Windows u kurdunuz sonrada programları sürücüleri kuracaksınız.Uğraşmak tam bir keşmekeş.Ama Ubuntu buna son verir.Ubuntu içerisinde her türlü gerekli programla hemde ücretsiz olarak bunu sunar.Siz Ubuntuyu kurduğunuzda ve bilgisayarınız kullanıma hazır hale geldiğinde,masaüstünüzde Firefox tarayıcınız,mp3 playeriniz,divx oynatıcınız herşey hazır gelir.Sürücüler mi?Onlarıda dert etmeyin.Ubuntu size hangi sürücülerin eksik olduğunu bildirir en güncel yazılımları kaynaklarından bulur.Size sadece İndir ve Kur demek kalır.

Eğer hala Ubuntu kullanmadıysanız yada Windows ‘un basitliğinden sıkıldıysanız artık Ubuntu yu deneme zamanınız gelmiştir.Eğer aktif ve yeniliklere açık bir bilgisayar kullanıcısı iseniz Ubuntu sizin için hem eğlenceli bir işletim sistemi hemde kendinizi geliştirmek için mükemmel bir araç olacaktır.

Nokia N900’den Üzücü Haber

Gartner firmasının yapmış olduğu araştırma istatistiklerine göre Nokia N900 modelinin tüm dünya genelindeki, piyasaya çıktığından beri geçen satışı beş ayda yüz bin rakamının altında kaldı. Teknolojiyi yakından takip eden kişileri bir hayli tatmin eden ve serbest geliştiriciler tarafından da beğenilen cihaz daha geniş bir hedef kitleye ulaşmayı başaramadı.

Nokia firmasının konuşmacısı satışlar hakkında net bir açıklama yapmaktan kaçınırken, Nokia’nın üst düzey yetkililerinden biri olan Alberto Torres, satışların şirketce kararlaştırılan rakamı geçtiğini beyan etti.

Nokia yaklaşık üç senedir, Apple firmasının geliştirmiş olduğu Iphone piyasaya çıktığından beri ona ayak uydurmakta güçlük çekiyor. N900 modelinin yüz binin altındaki rakamına karşı, iPhone 2010 yıllarının ocak, şubat ve mart aylarında 9 milyon adet sattı.

Geçtiğimiz kasım ayında piyasaya sürülen N900, Nokia firmasının Linux Maemo işletim sistemi tabanlı olarak çıkardığı ilk modeli. Araştırmacılara göre Maemo sayesinde Nokia kaybettiği prestijini geri alabilir.

Linux’da Oyun Devri Başlıyor

“Linux işletim sisteminde oyunlar uyumlu değil” sözü artık mazide kalıyor; işte oyun piyasasına hızla düşen 2 tane haber.

“Bilgisayarımda Linux yerine Windows XP veya Vista tercih ediyorum, çünkü Linux’ta oyun oynanmıyor” cümlesini kuranların artık zaman geçtikçe bu söyledikleri söz yalan olma yolunda hızla ilerliyor. Çünkü bu haftaiçi ortaya çıkan yeni gelişmeler, Linux işletim sistemindede Windows’taki gibi sorunsuz bir şekilde oyun oynamanın imkanını sunuyor.

Birinci haber Steam’in Linux versiyonu yaz mevsiminde piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Önceden de Linux sistemde Steam kurabiliyordunuz fakat kullanması hem zor, hem problemli hemde çok yavaştı fakat Linux için çıkacak olan bu sürümünde herşey çok rahat ve sorunsuz olacak.

İkinci haber ise CodeWeawers firmasının yeni piyasaya çıkardığı Crossover Games. Crossover Games’in ne olduğuna gelicek olursak, program Windows tabanında çalışan oyunların Linux sistemindede çalışmasını sağlayan çok faydalı bir yazılım. Eğer Linux kullanıyorsanız ve bilgisayarınızda hiç oyun oynayamıyorsanız bu yazılımı denemenizde fayda var.