Tarihe damga vuran yazılımlar!

Teknoloji tarihine yön veren 5 yazılım!

Yazılımlara toplumsal baktığımızda sözlerimiz yetersiz kalacak !

Teknoloji dünyasını derinden etkileyen şeyler arasında bilgisayarlar, cep telefonları gibi donanımlar yanında bunların etkin olmasını sağlayacak olan yazılımlar da var. Bazı yazılımların ortaya çıkışı, bugün var olmasalar dahi ortaya çıkardığı yenilikler ve toplum üzerindeki etkisiyle hayatımızda önemli değişikliklere yol açtı.

Bu yazımızda tarihteki en etkili 5 yazılımı ve web sitesini bir araya getirdik. İşte gelmiş geçmiş en önemli yazılımlardan bazıları:

Mac OS (1984)

Macintosh System Software olarak tanıtılan bu işletim sistemi, Apple’ın Macintosh serisinin başarısı açısından çok önemliydi. Steve Jobs ve Apple takımı, grafik ara yüzde Xerox PARC’dan ilham almışlardı. Sonuç olarak bilgisayarla insan arasında köprü görevi gören bir yazılım ortaya çıktı.

Mozaic (1993)

Mozaic, ilk web tarayıcısı olmasa da, web konseptini kitlelere ulaştırmaya yardımcı olan ilk yazılımdı. İlk web tarayıcısı olan WorldWideWeb’in büyümesi ise, sadece NeXT Computer platformuna kısıtlı olması nedeniyle pek mümkün değildi. Mosaic, Unix, Windows ve Commodore Amiga’da yer almayı başardı. Grafik de gösterebilen yazılım, metin bazlı olanlara göre çok daha kullanıcı dostuydu.

Windows 3.1 (1993)

Windows 3.0’daki hataları gideren ve ölçekli TrueType yazı tiplerini ekleyen işletim sistemi, sürüm numaralarına baktığımızda küçük bir yükseltme gibi görünse de, Microsoft için çok büyük bir gelişmeydi. Zira işletim sistemi, en yaygın kullanılan işletim sistemi haline gelecekti.

Napster (1999)

Napster’ın çıkışı, hem iyi hem de kötü teknoloji ve müzik endüstrisini etkiledi. Site bir zamanlar 70 milyon kayıtlı kullanıcıya sahipti, ancak kayıt endüstrisinin baskılarına dayanamadı ve kapatıldı ve milyonlarca dolar telif hakkı ödemek zorunda kaldı. Napster’ın kapanmasının ardından çok sayıda site ve hizmet onun yerini almaya çalıştı. Çevrim içi müzik satışının şekli, Napster tarafından sonsuza dek değiştirilmişti. Ücretsiz müzik dağıtmak, bugünlerde olağanüstü bir şey olarak görülmeyebiliyor.

Yahoo (1994)

Yahoo’nun kategoriler halinde sunduğu web dizini, zamanla Inktomi, Google ve en son Bing’in kullandığı teknolojilerle güçlendirilen daha standart bir arama motoruna dönüştü. Şirketin etkisi olmasaydı belki de Google gibi rakipleri ortaya çıkmayacaktı.

Apple Java’yı Kaldırıyor Mu?

Apple firmasının son günlerde Java’ya karşı olan ilgisinin kaybolduğu, seneler geçtikçe gerçekleşen versiyon yükseltmelerinin zaman aralığının oldukça çoğalması, en nihayetinde Steve Jobs’un bazı sözleriyle resmiyet kazandı. Geçtiğimiz hafta çarşamba günü yenilenen Mac App Store hakkında bilgi veren Jobs, Apple ve Java’nın geleceğinin olmayacağına dair bazı sözler sarfetti.

Steve Jobs’ın “Apple’ın taşıdığı ve Mac OS X ile beraber piyasaya sürülen, Mac OS X 10.6’nın üçüncü güncellemesinden sonra Java’nın ileriki sürümleri onaylanmayacaktır.” açıklaması bundan sonra Apple’ın hazırladığı Java güncellemeleri eskisi gibi hazırlamayacağını ve hatta önümüzdeki senelerde Mac OS X sürümlerinde Java’yı tamamen devre dışı bırakabileceği anlamına geliyor.