Panasonic Kameralara iFrame Desteği Geldi

Panasonic, kendi bünyesinde yaptığı değişiklikler ile kameralarına aynı Apple video formatlarında olduğu gibi iFrame desteği ekledi.

HD video kamera modellerinde öncü bir firma olarak sektörde yer alan Panasonic, kullanıcıları için farklı değişiklikler ve geliştirmeler ile kullanıcıları karşısına çıkmaya devam ediyor. Panasonic’in şimdiki yeniliği ise iFram desteği olarak görülüyor. Video çekmenin yanı sıra anında paylaşma gibi özelliklere de önem veren Panasonic, şimdiden itibaren HD videp kameralarına iFram desteği getiriyor. Yapılan bu destek sayesinde artık her kullanıcı çektiği videoları herhangi bir dönüştürme işlemine tabi tutmadan Mac ya da Apple üzerinde kolayca oynatma imkanına sahip olacak.

iFrame özelliğinin HD videoların aktarım hızlarında yükseltme sağlandığı herkes tarafından biliniyordu. Panasonic’te bu aktarım hızına ortak olmak istemiş ki, iFrame desteği ile kullanıcılarına farklı alanlarda kolay kullanım sunmayı düşünmüş. Bunun yanında kullanıcılarının eskisi gibi zorluk yaşamadan çektikleri videoları Mac ve Apple gibi donanım ürünlerinde kolayca oynatabilmesi sağlanmış.

 

Skype iPhone Uygulamasından Videolu Görüşme Desteği

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve iPhone uygulamaları arasında giren Skype özel yazılımı, iPhone kullanıcılarına ücretsiz videolu görüşme olanağı sağlayacak.

Bu uygulama sayesinde Skype kullanıcıları kendi aralarında video görüşme imkanına sahip olacak. Bunun yanında bu özellik sadece dördüncü nesil iPod touchlar ve iPhone 4’lerin karşı tarafa video gönderimine izin verecek. iPhone 3GS, üçüncü nesil iPod touch ve iPad kullanıcıları ise karlı taraftan video alabilecek.

Diğer yandan bu uygulamaya sahip olanlar Windows, Mac ve Linux yazımların bulunan bilgisayarlar ile görüşme yapabilecek. Bunun yanında FaceTime özelliğinin tam aksine bu özellik hem 3G hem de WI-FI ile videolu görüşme imkanı Okumaya devam et Skype iPhone Uygulamasından Videolu Görüşme Desteği

Mac Apple Store’a Bulunacak Yeni Kontroller

Bir Mac fanı mısınız? Eğer siz de Mac’im olmadan asla diyorsanız, yaklaşık iki ay önce Apple patronu Steve Jobs tarafından duyurulan Mac Apple Store’u dört gözle bekliyor olmalısınız.

Mac Apple Store’un çıkış süresine oldukça az bir zaman kala, internet ortamında birtakım Mac Apple Store görselleri kendini göstermeye başladı. İnternet ortamına sızan bilgi ve görsellerden biri de Store’un giriş ekranı olarak karşımıza çıktı. Giriş ekranı ile ortaya çıkan durum Mac Apple Store’a iTunes Okumaya devam et Mac Apple Store’a Bulunacak Yeni Kontroller

Adobe Flash Player 10.2 Beta Yayınlandı

İnternet ve bilgisayar kullanıcılarının vazgeçilmezi haline gelen Adobe Flash Player, geçtiğimiz aylarda 10.1 sürümü ile oldukça gündemde yer etmişti. Adobe Şirketi’nden yapılan açıklamayla şimdide Flash Player’ın 10.2 versiyonunun beta sürümü duyuruldu.

Adobe Flash Player birçok kullanıcı için eğlenceli platformlar ve pratik çözümler sunmasıyla biliniyor. Şirket yaptığı 10.2 sürümünün lansmanında ise donanım tabanlı yeni teknolojilerin bu yeni sürümde yer alacağını belirtti. Donanım tabanlı teknolojide özelikle video oynatma geçişlerinde birtakım yenilikler sunulacağı öne sürüldü.

Şu an mevcut olan flash yazılımının video oynatmalarda bazı görevleri hala grafik işlemciye yüklediği biliniyor. Ancak şimdi yayınlanan versiyonla Stage Video API teknolojisi ile bu görevlerin tamamının grafik işlemciye yükleneceği belirtildi. Bu şekilde şirket video oynatımlarında 1080p HD videoları dahi işlemcinin üzerinde almış olacak.

Diğer yandan Adobe yeni sürüm ile oldukça iddialı geldiğini ifade etti. Ayrıca bu yeni sürümle Windows, Mac ve Linux sistemlerine destek sağlandığı açıklandı.

Apple’dan Yeni Jenerasyon Macbook’lar

Apple firmasının daha önceki dizüstü bilgisayarlarına göre tasarladığı en hafif ve en rahat taşınabilir olanı Macbook Air, yedi saate kadar çalışma süresi ve otuz güne kadar bekleme süresi vaad ederek eski modellerine göre çok daha tasarruflu, ince, sessiz ve hızlı…

Firma, yeni Macbook Air ile laptop piyasasında yeni icatlara imza atıyor. Bilkom firması tarafından kamuoyuna tanıtılan yeni laptop, komple değişen tasarımı, incelik, sessizlik, güvenlik, performans ve hafiflik bakımından da oldukça iddialı gözüküyor.

11.6 inç ve 13.3 inç olarak iki farklı modelle satışa sunulan Macbook Air, eski kasalarına göre daha zarif olan alüminyum yekpare maddesiyle daha keskin ve oturmuş bir görünüşe sahip olmuş. Yaşam şeklinizin ve son günlerin moda trendlerinin olmazsa olmazlarında biri durumuna gelebilecek olan yeni MacBook Air’lerin en ince noktası 2.79 milimetre, en kalın noktası 17,27 milimetre iken 11 inç’lik modeli 1 kg ve 13 inç’lik modeli ise 1,3 kg ağırlığında.

Steve Jobs’dan Söz

Apple patronu Steve Jobs yaptığı bir açıklama ile Apple iOS kullanan birçok kişinin yeni sürüm iOS 4.2 ile Airprint özelliğine kavuşacağını ve bu özellik yanında birden fazla yazıcıya destek sunacağının sözünü verdi.

İlk başlarda kullanıcı hizmetine sunulan Airprint’in sadece belirli yazıcıları destekleyeceği belirtiliyordu. Bu konu hakkında yapılan değişimin sebebi bilinmiyor, ancak geri adım atıldığı açıkça görülebiliyor.

Diğer yandan kullanıcılar tarafından merak edilen diğer bir durum ise Apple Airprint uygulamasının başlangıç anında iOS cihazları ile aynı ağ içerisinde yer alan MAC ve PC’lere bağlanıp bağlanamayacağı oluyordu. Bunun üzerine MacRumors forumunun bir üyesi tarafından Steve Jobs’a yönlendirilen destek konusunda, Steve Jos’un cevabı ise bu özelliğin yakın bir zamanda gerektiği şekilde genişletileceği, ancak kullanıcıların biraz daha sabırlı olması gerektiği vurgulanmış.

Bu sayede yakın bir zaman içerisinde Airprint’in birçok yazıcıya destek sunacağı tam olarak kesinlemiş, ancak sadece zaman faktörü ortaya atılmış.

Microsoft’un Apple’a Karşı Yeni Reklamı

Microsoft firması yeni reklam filminde Apple’ın ürettiği Mac dizüstülerinde Blu-Ray özelliğinin bulunmamasıyla dalga geçti. Çekilen reklamda, Mac OS X’in son versiyonuyla bile Blu-Ray özelliği sunmamasıyla alay ediliyor.

Reklamda, bir uçağın içerisinde beraber oturan bir Windows dizüstü bilgisayar ve bir Apple Mac yan yana görüntüleniyor. Animasyon şeklinde çekilen reklam filminde, MAC dizüstü, Blu-Ray desteği bulunan Windows 7 işletim sistemi yüklü bir dizüstü bilgisayardan Avatar filmini seyrediyor. Yaklaşık 60 saniye süren reklamın sonunda ise ekranda “Bu reklamın yapımında hiç Mac kullanılmamıştır” yazısı beliriyor.

Microsoft bu reklam filmiyle daha önceden Apple firmasının Microsoft’un karşılaştığı problemleri konu alan “I’am a Mac, I’m a PC” sloganlı reklamlarına yanıt vermiş oluyor.

Reklam filmini izlemek için tıklayınız.

MAC’lere Özel Virüs Programı

Mac bilgisayarların insanları kendisine bağlamasındaki en büyük etkenlerden biride kuşkusuz virüs olayı olmadığından yeteri güveni vermesiydi. Fakat sizlere geçtiğimiz günlerde Mac bilgisayarlarında bundan sonra virüs ve saldırılara açık olduğunu da anlatmıştık. Bu tehlikenin boyutunu fark eden iki tane güvenlik firması ayrı ayrı sadece Mac bilgisayarlarında çalışan anti – virüs programı üretti.

Bu senenin ilk aylarında piyasaya çıkan Panda Security ve Bitdefender’den sonra, Sophos ve ESET firmalarıda Mac bilgisayarlar için anti-virüs programını piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Sophos firmasının sunacağı anti-virüs programı ücretiz ve virüs, trojan ve solucanların düşmanı olması için düşünülmüş.

ESET firmasının sadece Mac bilgisayarlarına özel çıkaracağı virüs programı ise ESET NOD 32’nin Mac versiyonu olması tahmin ediliyor. Birbirlerine bir hayli benzemesinden dolayı virüs programının da Windows işletim sisteminde olduğu gibi, yıllık üyelik sistemiyle kullanılması bekleniyor.

Artık MAC’te de Virüs Var

Bundan böyle artık bilgisayar olarak Mac kullananlarda virüs tehlikesiyle karşılaşabilecek. Popüler bir güvenlik firması olan Panda Security, bu olaya dikkat çekiyor ve MAC kullanan kişiler için özel bir güvenlik programı geliştirmeye hazırlanıyor.

Firmanın gerçekleştirmiş olduğu çeşitli istatistiklere göre, Mac bilgisayarları hedefleyen yaklaşık 5.000 virüs bulunmakta ve her ay yeni olarak 500 tanesi daha üremekte. 2009 senesinde Apple firmasının işletim sistemi olan OS X’de 34 kritik güvenlik açığı tespit edilmişken bu sene içerisinde bu rakam neredeyse 4-5 katına çıkıp 180’e yaklaştı. Bu rakamların altını çizen Panda Security firması yetkilileri, bundan sonra Mac bilgisayar kullananların da mutlaka en az bir adet virüsten korunma programı kullanmasını tavsiye ediyor.

Firmadan yapılan resmi açıklama ise şu şekilde “Hatta Windows işletim sisteminin Mac’ten daha güvenli olduğunu söyeleyebiliriz çünkü en basitinden Microsoft, yıllardır aktif bir şekilde güvenlik piyasasında.”