Hotmail Yeniliklerine Devam Ediyor

Facebook üzerinde bulunan sohbet bölümü bundan böyle Windows Live Hotmail üzerinden de çalışabilecek. iPhone için Windows Live Messenger ve Windows Live Essentials 2011 içinde de aynı desteği mevcut. Microsoft firması daha önce Çıkış yani Logout butonu için gelen olumsuz eleştiriler nedeniyle butonun daha gözükebilir bir hale getirileceğini duyurdu.

Hali hazirda Hotmail hesabınıza girdiğiniz zaman Hulu ve Youtube videolarını izleme şansınız vardı. Bundan böyle bu video paylaşım sitelerinin arasında Dailymotion ve Justin.Tv de eklendi.

Hotmail’in son değişiklikleri içerisinde alt klasör oluşturma seçeneğini de öne çıkıyor. Gelen e-mailleri kategorilere ayırmak isteyenler için faydalı bir özellik, filtreler ile etkinleştirildiğinde kişilerin seçenekleri açık.

Adobe Yine Tehlike Altında

Kötü niyetli kişilerin son sıralar uğrak durağı olan Adobe, yine çok önemli bir sorunla karşı karşıya. Şirketin de kendi sitesinde yer alan uyarıya göre PDF dosyalarını açmaya ve okumaya olanak sağlayan Acrobat Reader gibi uygulamalar hacker’ların yeni hedefi olmuş durumda.

Şirket websitesinde yaptığı duyuruda, bu önemli açık sisteminizin arızalanmasına veya kötü niyetli bir kişinin sisteminize sızabileceğini işaret ediyor. Adobe çalışanları henüz sorunu nasıl düzeltebilecekleri ile ilgili bir açıklamada bulunmasalar da, birlikte işlerini yürüttükleri güvenli şirketi problem hakkında biraz bilgi veriyor. Güvenlik şirketine göre dünyada ün sağlamış olan golfcü David Leadbetter’dan tüyolar, ismi altında mailinize gelen bir PDF dosyası açıldığı taktirde bilgisayara gizli bir uygulama yüklenmiş oluyor. Daha sonra bu uygulama size kötü niyetli kişinin istediğini herşeyi yapmasına imkan sağlıyor.

Güvenlik şirketi son olarak herkesin bilgisayarında ücretli veya ücretsiz bir virüs programının yüklü olmasını bunun yanı sırada tanımadığınız kişilerden gelen PDF dosyalarını açmamaları konusunda uyarıyor.

Hotmail İçin Alternatif Çözümler

Microsoft yaşadığı problemlere adam gibi bir çözüm getirene kadar, Hotmail kullanıcılarına çok yararlı şeyler öneriyor…

Microsoft firmasının geçtiğimiz haftalarda beliren Hotmail problemleri üzerine yaptığı açıklamlar internet ve teknoloji dünyasında çok tartışılmıştı.

Teknoloji devi Hotmail forumlarında sıkça rastlanan şikayetlere genel bir cevap yayınladı : “Hotmail’ın yeni sürümünde sorunlarla karşılaşan müşterilerimiz için çözüm üzerinde çalışıyoruz”

Bu problemlerin gelecek hafta içerisinde veya ay sonu gibi kesinlikle çözüleceğini belirten Microsoft, o zaman kadar da ezeli rakibi olan Google’ın tarayıcısı olan Chrome’u öneriyor. Bir diğer öneri ise Windows işletim sistemini Hight Contrast modunda kullanmak.

Bunların yanında başka bir alternatif ise Safari 3 ve Firefox 2.5 gibi eski tarayıcıların yeni versiyonlarını yüklemek. Herkesi şaşırtan öneri de Hotmail ile Windows Messenger’ın aynı anda açılmasının bir sistem hatası doğurmasından dolayı kullanılmaması gerektiği.

Microsoft’a Açılan Dava

Docx zamanında Microsoft için baya zaman alıcı ve uğraştırıcı bir dava olmuştu, fakat o günden bu yana en ciddi iddaa su üzerine çıktı. İşte son günlerde Microsoft’un canını sıkan şok dava…

Microsoft’a önemli bir dava daha açıldı, Salesforce adlı web sitesi Microsoft firmasını patent haklarının ihlali ile suçluyor. Windows 7 ve bulut bilgi işletim sistemlerinde faydalanılan bazı kodlamaların kendilerinin yazmış olduğunu iddaa eden Salesforce patent haklarını mahkemeye taşıdı.

Davada toplam 5 patent bulunmakta. Microsoft’un bu durumda Windows Server AppFabric için uygulama kurulumu, Hotmail ve SkyDrive versiyonlarınıda içerisinde bulunan Windows Live Hizmetleri, .NET, Windows 7 ve Server 2008de yararlanılan R2 sistemiyle birlikte SharePoint uygulamaları büyük bir tehlike altında.

Davada Salesforce firması zararının 3 katının tazminatını isterken aynı zamanda bu uygulamaların engellenmesini talep ediyor.