Nokia N9 19 Ağustosda Çıkıyor Mu?

Nokia son çeyrek için açıkladığı finansal sonuçlarında tarihi kaybın görüntülerini sergiledi ve bunun ardından da yeni modellerinin çıkışına hız verdi.

Nokia uzun zamandır mali olarak büyük bir bunalımda ve bunu bir nebzede olsa Microsoft ile yapılan anlaşmada unutmaya çalıştı. Ancak durumlar yine de pek iyi gitmiyor ki Nokia, son çeyrek için açıkladığı finansal sonuçlarda oldukça büyük bir kaybın meydana geldiğini ortaya koydu ve bunun ardından modellerinin pazara çıkışını hızlandırmaya başladı.

Yakın bir zaman içerisinde sektör içerisinde göreceğimiz Nokia modellerinden birinin de Nokia N9 olacağı belirtilirken, Nokia’nın bu modeli 19 ağustos tarihinde pazara sunacağı açıklandı.

Nokia N9 MeeGo işletim sistemine sahip ve 1 GHz işlemci bulunduruyor. Bunun yanında model 16 GB kapasiteye sahip ve 64 GB kapasite olanlarda mevcut. Son olarak modelin 16 GB olanı 660 dolar, 64 GB olanı ise 749 dolar olarak karşımıza çıkıyor.

Nokia CEOsu Stephen Elopdan N9 Hakkında Yorum

Nokia için geçtiğimiz haftanın oldukça hareketli ve bir  o kadar da yeniliklerle dolu geçtiğini söyleyebiliriz. Daha öncede yazdığımız gibi Nokia N9 akıllı telefonunu MeeGo işletim sistemi ile pazara sunmuş ve bu şekilde ilk akıllı telefonlarından birini MeeGo mobil işletim sistemi ile piyasaya sokmuştu.

Yapılan bu yenilik üzerine Nokia CEO’su olan Stephen Elop’dan yeni N9 ile ilgili birtakım açıklamalar geldi. Finlandiya gazetesi Sanımat’a demeç veren Elop, kısa bir zaman içerisinde Linux tabanlı MeeGo’nun sektör dışı kalacağını ve bu alanda diğer mobil işletim sistemlerinin ön plana çıkacağını belirtti. Bunun yanında N9’un çıkmasının ardından Microsoft’un Windows Phone 7 mobil işletim sistemli ve Sea Ray kod adlı telefonunu sektöre sızdıran Elop, adeta MeeGo işletim sistemli N9 modelini bir anda herkese unutturdu.

Elop’un Linux tabanlı işletim sistemi konusunda ki yorumları şimdilik bu şekilde. MeeGo işletim sisteminin ilerleyen zamanlarda nerelerde olacağı ise şimdiden merak konusu. Bu durum için tabiî ki biraz zaman gerekiyor, ancak Elop tarafından yapılan açıklamalara göre MeeGo mobil işletim sisteminin pek de fazla zamanı kalmış benzemiyor.

 

Nokiadan MeeGoya Yeni Arayüzler

Nokia kimseye çaktırmadan gizli gizli MeeGo kullanan cihamlar için yeni bir arayüz hazırlığına girişti. Şimdilik genel kullanıma açılmayacağı belirtilen bu arayüzlerin yapım aşamasının devam ettiği öne sürüldü.

İçerik ile ilgili kapalı çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Nokia yetkilileri, MeeGo için güçlü donanım denemelerinin yapıldığını ve hazırlık aşaması bitmeden bunu piyasaya tanıtmayacaklarını ifade ediyor. MeeGo cihazlarının artık orta seviye donanımlar kullanmayacağını ve bu durumu tamamen değiştirerek yeni ve güçlü donanımlar ile kullanıcı karşısında yer alacağını bildiriyor. Okumaya devam et Nokiadan MeeGoya Yeni Arayüzler

Nokia Akıllı Telefon Pazarında da Düşüş Yaşıyor

Uzun bir zamandır mali çöküş içerisinde olan Nokia, akıllı telefon pazarında da beklentilerine cevap bulamıyor. Bir yıl öncesine göre akıllı telefon pazarında düşüş yaşayan Nokia, can alıcı darbeyi MeeGo işletim sistemi ile pazara sunmayı düşündüğü akıllı telefonlarda yaşamışa benziyor. Bu cihazların üretimlerinin gecikmesi birçok Nokia müşterisini kaçırmış olması ise bazı otoriteler tarafından belirtilen açıklamalar arasında yer alıyor.

Nokia yakınsamış cihazlar olarak adlandırdığı yeni telefon modellerinin satışında 2009’a göre artış sağalmış gözüküyor. Ancak elde edilen gelir ve 2010’un son çeyreğinde ortaya konan satışlar Okumaya devam et Nokia Akıllı Telefon Pazarında da Düşüş Yaşıyor

Nokia Windows Phone 7 İçin Microsoft’ta

Son alınan haberlere göre Nokia kullanıcılarının isteklerine cevap vermeye çalışıyor ve bu durumun ilk belirtilerinin ise Windows Phone 7’li bir telefon için Microsoft ile görüşülmesi oluyor.

Nokia’nın Symbian ve MeeGo gibi işletim sistemlerinden beklediğini bulamamasının ardından, yeni bir cihaz üreterek Windows Phone 7 işletim sistemini kullanacağı şeklinde atılımlar yaptığı belirtildi. Ayrıca Windows Phone 7 mobil işletim sisteminin yanında diğer işletim sistemlerinin de Nokia tarafından inceleme altına alındığı ifade edildi. Nokia, son zamanlarda özellikle Android, iOS ve Windows Phone 7 işletim sistemleri arasında birtakım karşılaştırmalar ve kıyaslamalarda bulunuyor. Bunda tabi ki yeni üreteceği modelin etkisi büyük. Okumaya devam et Nokia Windows Phone 7 İçin Microsoft’ta