Apple’a Yönelik Gizli Görüşme

Microsoft şirketi 2007 senesinde Apple iPhone’u piyasaya sürdüğü zaman bir hayli hazırlıksız yakalanmıştı. Firmanın CEO’su olarak görev yapan Steve Ballmer durumun bu yerlere geliceği tahmin dahi edememişti.

Windows’un kendi ürettiği Mobil İşletim Sistemi’nin çok zayıf kalması, Apple’ın gün geçtikçe güçlenmesi yetmezmiş gibi birde şimdi ortaya Google’ın üretmiş olduğu ve bir hayli adından söz ettiren Google Android İşletim Sistemi çıktı.

Masaüstü bilgisayarların açık aça önde olan yazılım firması kendisini bir hayli güç durumda buldu. Bugünlerde ise New York Times gazetesinde yer alan bir habere göre firmanın CEO’su Steve Ballmer ve Adobe firmasının CEO’su Shantanu Narayen, Adobe firmasının ofisinde basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.

İki firmanın da en dişli ortak rakibi olan Apple firmasına karşı yeni bir strateji yaratacağı ve hatta Microsoft’un kendi bünyesine Adobe’u da katması gelen dedikodular arasında. Tabiki şu ana kadar iki firmadan da konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmiş değil.

Windows Phone 7 İçin Son Rötuşlar

Amerika’nın gelişmiş servis sağlayıcılarından birisi olan Verizon firması bu sene içerisinde Windows Phone 7 telefon satmayacağını belirtti.

Microsoft firmasında halkla ilişkilerden sorumlu olan Greg Sulliven yapmış olduğu yazılı açıklamada Microsoft’un amaçlarına ulaşabilmesi için daha önceden hedeflenmiş bazı programlara uyması gerektiğini belirtti. Microsoft, GSM üzerinde çalışmalarına son sürat devam ederken, yaygın olarak kullanılan CDMA tabanlı sistemler yararlanılan Verizon ve Sprint gibi servis sağlayıcılarının, Windows Phone 7 model akıllı cep telefonlar satmaya başlaması biraz daha ileri bir tarihte olacak gibi gözüküyor. Bu da, CDMA uyumlu olan Windows Phone 7 telefonları hali hazirda piyasada bulamayacağımız anlamına geliyor.

Microsoft KIN model cep telefonlarının tam bir hayalkırıklığı doğurmasından sonra dev yazılım firması ile Verizon’un ilişkilerinin çok iyi olmadığı da bilinen bir gerçek. Fakat neler olup biteceğini Windows Phone 7 telefonlar piyasadaki yerini aldığında anlayabileceğiz.

Nokia’nın Star Trek Telefonu

JJ Abrams’ın en son piyasaya çıkardığı Star Trek filminde izlediğiniz Nokia reklamlarının sadece birer reklam olduğunu düşünüyorsanız bu habere çok şaşıracaksınız. Çünkü Nokia bu reklamlarla birlikte Star Trek telefonlarını üretti.

Fakat bu üretilen telefonlar hiçbir zaman piyasaya sürülmedi ve sadece 14 tane üretildi. Orjinal Star Trek serisindeki

telefonlara oldukça benzeyen telefon açılır kapanır bir düzeneğe sahip ve kapağın içerisinde N76 bulunmakta. Ön tarafında beyaz, kırmızı ve mavi lambalar bulunan telefonun dışında ise sarı renkte metal bir ızgara bulunuyor.

Bunun yanı sıra telefonun sorunsuz bir şekilde çalıştığınıda eklersek Star Trek hayranları oldukça heyecanlanabilirler. Ama telefonu koleksiyonlarına eklemek amacında olan insanları unutmamanız gerekmekte.

1.5 Ghz İşlemcili Cep Telefonları

Akıllı cep telefonlarında gün geçtikçe kullanılan güçlü işlemciler artık öyle bir duruma geldi ki çok eski masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarında kullanılan teknolojiyi çoktan geride bıraktı.

Gelecek senenin ilk çeyreğinde piyasada olması hedeflenen, daha doğrusu söylentileri bulunan 1.5 GHz işlemciye sahip olan telefonlarda bu söylediğimizin en büyük kanıtı. Fakat bu piyasada çok popüler bir isim durumuna gelen, SpanDragon işlemcilerin tasarımcısı olan Quallcomm, gerçekleştirdiği panelde teknoloji severleri birazcık hayal kırıklığına uğrattı.

Panelde yapılan konuşmaya göre, 1.5 Ghz hızında Qualcoom işlemciler 2011 senesinin ilk çeyreğinde değil, son çeyreğinde telefonlardaki yerini alabilecek. Bu tarihe kadar 1.2 GHz işlemciye sahip telefonlarla idare edeceğiz. Bu son model işlemciler üretici firmalara kargolandı ve yeni nesil akıllı cep telefonlarındaki yerlerini bekliyorlar.

FaceTime’ın Hedefi Büyük

Apple’ın tasarlamış olduğu FaceTime uygulamasıyla ilgili birçok farklı düşünceler internette geziniyor.

Wifi ağları üzerinden faaliyet gösterebilen bu video konferans uygulaması ile iPhone 4 ve iPod Touch gibi işletim sistemi iOS olan tüm cihazlar yararlanabiliyor. AppleInsider’da yer alan bir habere göre Apple kamerası bulunan bir iPad versiyonu üzerinde de denemeler yapıyor olabilir. Daha az önemsenmesine rağmen bir başka söylentide açığa çıktı. Mac4Ever sitesinde yer alan bir habere görede Apple firması FaceTime’ın Mac PC ve laptoplarda da çalışabilen ve uygulanabilen bir versiyonunu daha çıkartacak.

Steve Jobs geçtiğimiz ay FaceTime uygulamasından yararlanan milyonlarca cihaz satılacağı iddiasında bulunmuştu. Tahmin edilen rakamlara göre Apple yalnızca yılın 4 ayında 11 milyon adet iPhone satıyor. Yani 1 sene içerisinde yalnızca iPhone cihazından bile milyonlarca FaceTime kullanıcısı olucak. Yeni çıkacak ve içerisinde kamerada olacak iPod Touch’un da bir çeyrek içerisined 11 milyon satması hedefleniyor

Yeni Bir iPhone 4 Serisi mi Geliyor ?

iPhone 4’ün teknoloji hayranlarıyla buluşması çok heyecanlı ve ilk satış rakamlarıda bir o kadar başarılıydı. Fakat yeni cep telefonu, dişli rakiplere sahip ve piyasada bulunan en kaliteli akıllı cep telefonu değil.

Kuşkusuz iPhone’ların genel olan anten problemi uzunca bir süre piyasayı meşgul etti. Birbiriyle çelişkili haberler ve yapılan açıklamalar, özelliklede iletişim problemleri büyük olay yarattı. Apple firması için de önemli derecede bir itibar kaybı haline gelen anten probleminin çözüldüğü yeni seri bir İphone 4’ün çıkarılabileceği gelen duyumlar arasında.

Meksika’da kurulan CanalMX firmasının haberine göre cep telefonu servis sağlayıcılardan birinden bir hayli önemli derecede bir haber edinildi. Çözümü tamamen yapılmış olan yeni bir iPhone 4 versiyonunun şu anda piyasada bulunan bedava kılıf kampanyası sona erdikten sonra piyasaya çıkabileceği konuşuluyor.

HTC’den Ufak Sır

HTC firmasının Windows Phone 7’li Seon planı da internette kulaktan kulağa yayılmakta. Bu sır dolu telefonun öyle önemli bir özelliği bulunmakta ki…

Konu yeni çıkarılacak bir şeyi gizlemek olduğu vakit, HTC kesinlikle bunu başarabilen şirketler arasında son sıralarda bulunuyor.

Engadget’ten yapılan habere göre; HTC yeni bir akıllı cep telefonunu Windows Phone 7 ile beraber satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Bunun yanı sıra altında bir kızak bulunan telefonun adı, T8788 olarak belirlenmiş gözüküyor.

Yalnız telefonun altındaki kızak sistemi bir klavye için tasarlanmamış gözüküyor. Onun yerine tam performans sağlayabilecek bir ses sistemini barındıran kızak, üst düzey bir multimedya platformu sunuyor.

Telefon hakkında bunun dışında detaylı bir bilgi bulunmadığı gibi bu senenin Ekim ayında piyasada olması bekleniyor.

Duvarınızı iPhone ile Boyayın

Evinizin duvarının renginde ikilemde kaldıysanız, çözümü iPhone sizin için üretebilir…

Evinizin bazı bölümlerinin renginden çok sıkıldınız ve değiştirmek mi istiyorsunuz ? Fakat ne renk kullancağınızı bir türlü belirleyemiyorsanız, bu iPhone uygulaması tam sizin aradığınız tarzda. Uygulamanın ismi Paintingwalls ve iPhone’la çektiğiniz duvarlarınızın fotoğraflardaki rengini değiştirmeye yarıyor.

Uygulama içerisinde birçok farklı renkle birlikte sunuluyor ve kendiniz de yeni renkler ilave edebiliyorsunuz. Denemek istediğiniz renkleri seçmek ve duvarınızda uygulamakta oldukça kolay.

Uygulamanın en son versiyonu olan 2.0’da ise duvarları kendi parmağınız yardımıyla boyayabiliyorsunuz. Yakınlaştırma özelliği de siz bu işlemi yaparken size çok fazla yardım etmiş oluyor.

Platingwalls 2.0’ın deneme versiyonunu bu linkten indirebilirsiniz. Uygulamanın paralı versiyonu ise 2 $.

Nokia Music İsim Değiştirdi

Nokia firması pekçok ülkede yayın olan müzik servisi Nokia Music’in ismini değiştiyor ve başındaki Nokia’yı kaldırıyor. Nokia’nın vermiş olduğu bu müzik hizmeti bundan böyle Ovi bünyesinde faaliyet göstermeye devam edecek.

Hafızanızı biraz zorlarsanız Nokia’nın 23 değişik ülkede faaliyet gösteren Music Store’u da, geçtiğimiz günlerde OVi markası altında birleşmişti. En köklü telefon firmalarından bir tanesi olan Nokia’nın bu konuda henüz resmi bir açıklaması bulunmamasına rağmen, bazı blog yazarlarına göre, bir Nokia çalışanı şu sözleri söylemiş durumda; “Yeni isim değişikliği, tüm dünyadaki müzik hayranlarının, kendi dillerine de bu ismi daha rahat sokabilmeleri için yapıldı. Ayrıca kulağa daha da kolay geliyor. Kullanıcılarımıza daha basit ve Ovi markası altında bir deneyim sunuyoruz.”

Ad değişikliğinin, Nokia marka cep telefonu kullananan kişiler için şarkı indirme sırasında hiçbir değişiklik olmayacağı da söylenen arasında.

Tapsnake Oyunu Tehlikeli Mi ?

Virüs programlarının önde gelen yaratıcısı ola Symantec’ten bir grup araştırmacılar bir Android uygulaması ile ilgili kimsenin aklına gelmeyecek bir sorunu gündeme getirdi. Tapsnake isimli ücretsiz olarak dağıtılan oyun, görünürde telefonlarda yıllardan beri büyük bir zevkle oynanan yılan oyunu aslında fakat bu oyunun Symantec tarafından duyurulan yönü, oyunun her 15 dakika içerisinde oynayan kişinin GPS koordinat bilgilerini kendi sunucusuna göndermesi.

Bu oyun sayesinde sunucuya gönderilen bilgiler ise Tapsnake’i üreten firmanın başka bir uygulaması olan GPS Spy sayesinde rahatlıkla analiz edilebiliyor. Bu uygulamanın satış fiyatı ise sadece 5 $. Symantec firmasının verdiği istatistiklere göre Tapsnake bugüne kadar 1000-5000 kişi tarafından indirilirken GPS Spy ise 100-500 arası indirilmeye sahip.