Google-Motorola birleşmesine ilk dava

Herkesin bildiği gibi Google ve Motorola arasında bir birleşme yaşanmış ve Google Motorola’yı satın almıştı. Yapılan birleşme üzerine ise şirketler ilk dava ile karşılaştı ve dava içerisinde Motorola CEO’su Sanjay Jha ve 9 yönetim kurulunun mahkemede yargılanması istendi.

 

Google, Motorola’yı 12.5 milyar dolara satın almıştı. Açılan dava ise tekil bir yatırımcı tarafından gündeme getirildi ve yapılan anlaşmanın adil bir fiyat üzerinden olmadığı iddia edildi.

 

John W. Keating adında bir yatırımcı tarafından açılan dava Chicago Eyalet Mahkemesi’nde gerçekleşti. Bunun yanında davada iddia edilen konu ise şirket yetkililerinin görevlerini kötüye kullanmaları şeklinde oldu.

 

Şimdilik davanın nasıl sonuçlanacağı ile ilgili kesin bilgiler bulunmuyor. Bakalım açılan dava sonucunda Google-Motorola nasıl etkilenecek ve nasıl bir yol harita izleyecek? Bekleyip yakından göreceğiz.

Motorola XOOM Android 3.2 Honeycomba Kavuştu

Kısa bir süre önce Motorola XOOM Android tabletin Türkiye’de de satışa sunulmaya başladığını buradan sizlere aktarmıştık. Bu haberin üzerinden fazla geçmeden Motorola, kullanıcılarına bir sürpriz yaptı ve XOOM tabletler için Android 3.2 Honeycomb’ın güncellemesini yayınlamaya başladı.

Diğer yandan sunulan yeni güncelleme ile cihazın SD kart yuvasına bir destek ünitesi eklendi. Ayrıca yeni güncelleme sayesinde XOOM Android tabletler özel bir yakınlaştırma özelliğine sahip oldu. Mobil uygulamaların mevcut ekrana istenen bir şekilde sığdırılmasını sağlayan yeni Android güncellemesi, yeni boyutlandırma konusunda oldukça etkili bir eklenti olarak modele sunuldu.

Tüm bunların yanı sıra Android 3.2 Honeycomb’ın 7 inç ekran genişliğine sahip tabletleri destekleyeceği belirtilmişti. Bunun üzerine Google tarafından yapılan açıklamada ise Android 3.2 kaynak kodun parçaları Android açık kaynak projesi üzerinden yayınlanmaya başlandığı şeklinde oldu.

Eğer siz de Motorola XOOM Android tablete sahipseniz, yeni güncelleme sayesinde yukarı saydığımız özellikleri tabletinizde görebilirsiniz.

Motorola XOOM Türk Telekom ile Türkiye Sınırlarında

Bilişim devi Motorola’nın kısa bir zaman önce üretimini tamamladığı XOOM modeli, Türk Telekom ile Türkiye sınırlarına giriyor.

Geçtiğimiz ocak ayı içerisinde yapılan CES 2011 fuarında tanıtımı yapılan Motorola XOOM, Türk Telekom işbirliği ile Türkiye’ye geldi. Android Honeycomb mobil işletim sistemli tablet, yapılan uzun soluklu çalışmanın ardından kendini Türkiye’de buldu. Bunun yanında haber, Türk Telekom tarafından yapılan lansman toplantısında açıklandı ve Türk Telekom Motorola XOOM tablet satışlarına resmen başlandığını duyurdu.

Motorola XOOM tablete sahip olmak isteyen herkes artık Türk Telekom ile irtibata geçerek bunu gerçekleştirebiliyor. 36 aylık taahhüt karşılığında ayda 55 TL ve 24 aylık taahhüt karşılığında ay da 79 TL paketleri yer alan Motorola XOOM satışlarında, tüm fiyatlar vergilere dahil bir şekilde sunuluyor. Evlerinden ya da iş yerlerinden Türk Telekom abonesi olan kullanıcılar kolaylıkla bu ürüne sahip olabiliyor. Aylık ücretler ise faturalara yansıtılıyor. Bugünden itibaren geçerli olan kampanya Türk Telekom tarafından yapılan açıklamaya göre 30 Eylül tarihine kadar sürecek.

 

Motorola Android Tablet

Alınan bilgilere göre telefon sektörünün dev isimlerinden olan Motorola’nın yeni bir android tablet üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Üzerinde çalışılan yeni tabletin özellikle sağlam bir kasaya sahip olması yönünde çalışıldığı ve dış ortamların zorlu yaşam koşullarına göre etkili sonuçlar ortaya çıkaracağı söyleniyor. Üzerinde çalışmalar yürütülen Motorola android tablet için henüz bir isim bulunmuş değil, ancak model hakkında ki birtakım detaylı grafikler internet ortamına girmiş durumda.

Diğer yandan modelin arka kısmında 8 megapiksel çözünürlükte bir kamera yer alacağı ve önünde ise 1.3 megapiksel çözünürlükte bir kamera bulunacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Ayrıca Motorola android tabletin 1.2 metre yükseklikten dahi düştüğünde herhangi bir hasara uğramayacağı söyleniyor. Bunun yanında 567 gramlık bir ağırlığa sahip olacak modelin bluetooth, WI-FI ve USB gibi bağlantılara sahip olacağı belirtiliyor.

Çoklu dokunmatik ekrana sahip olacak model, bu ekran üzerinde 1024 x 600 piksel çözünürlük sunarken, mevcut ekranın 7 inç ekran genişliği bulundurması bekleniyor. Ayrıca model üzerinde yer alacak olan android işletim sistemi, 2.3 versiyonu ile kullanıcılara sunulacağı ve model 1 GHz hızında 4 çift çekirdekli işlemci bulunduracağı söyleniyor. Ayrıca 5.5 saatlik bir şarj süresi ise Motorola android tabletin özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Motorola Geri Sayımı Başlattı

Motorola Şirketi kısa bir süre önce Apple iPad ve Samsung Galaxy Tab için hazırladığı eleştiri videosunda bir tabletin nasıl olacağı konusunda birtakım bilgiler vermiş ve şirketlere daha iyisini yapmaları konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Motorola’nın şimdi ki atılımı ise kendi sitesine yerleştirdiği geri sayım sayacı oldu. Bu sayacın 2011 CES fuarını işaret ettiğini belirten yetkililer, şirketin 2011 CES’te yeni bir ürün tanıtacağını ve bu ürününde yeni bir tablet PC olduğu ileri sürüldü.

Ayrıca sayacın hemen üstünde yer alan “Ready To Skip A Generation?” yani “Nesil atlamaya hazır mısınız” mesajı ise oldukça ilgi çekiciydi. Bu mesaj ile akıllara gelen Okumaya devam et Motorola Geri Sayımı Başlattı

Tegra 2’li Asus Eee Pad EP101TC

DigiTimes sitesi yine her zamanki gibi yoğun bir trafiğe sahip ve bu seferki haberler NVIDIA ve onun Tayvanlı tedarikçilerindeki kaynaklarından aldığı gelişmeler üzerine.

10 inç’lik Android işletim sistemine sahip olan Asus’un yeni üyesi Eee Pad tablet, diğer adı ile EP101TC Mart 2011’de kullanıcıları ile buluşacak ve NVIDIA’nın Tegra 2 teknolojisini barındıracak şekilde piyasaya çıkması planlanıyor. DigiTimes sitesinin kaynaklarına göre Dell, Samsung, MSI ve Toshiba gibi büyük firmalarda yakın bir zamanda Tegra 2 tabanlı tabletlerle piyasaya girmeye hazırlanıyor. Ve haberler sadece bunlarla bitmiyor aynı zamanda ASUS, Motorola, LG gibi üreticiler de Tegra 2 tabanlı akıllı telefonlar ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyorlar.
Android ve Tegra 2 işlemciler gelişmeler ışığında oldukça başarılı bir uyum sağlamış gibi görünüyorlar. Bunun yanında tablet pclerden, telefon üretimine geçişi düşünen şirketler ise bu konuda sıkı bir çalışma yaparak Android ve Tegra 2 işbirliğini herşeyiyle ortaya koymaya hazırlanıyorlar.

Google’a Dur Durak Yok

Otomotiv sektöründeki robot araçlardan rüzgar enerjisine, mobil işletim sistemlerinden internet dünyasında kadar hiçbir sektörden eksik kalmayan Google, birçok projesi arasında işletim sistemi olan Android için güncelleştirmeler yapmaya devam ediyor.

Daha Android 2.2 Froyo sürümünü piyasaya yeni sürmeye hazırlana şirket, daha şimdide Android 3.0 çalışmalarına başladı bile. Bu konuda mühendislerine tam yetki veren Google, geliştirmelerle yakında ilgileniyor. Okumaya devam et Google’a Dur Durak Yok

Motorola’nın En Yeni Oyuncağı : Droid 2

Geçtiğimiz günlerde Finlandiya’lı telefon devi Nokia’nın çıkarmış olduğu N8’e karşılık Motorola’nın piyasaya süreceği Droid2 büyük bir heyecanla bekleniyor.

Yakından takip edenlerin anımsayacakları üzere geçtiğimiz hafta içerisinde, Nokia firması dört gözle beklenen telefonu olan N8’i resmi olarak tanıttı. Tanıtım, sadece telefon kullanıcılarının yanı sıra telefon üreticilerininide yoğun olarak ilgisini çekmeye yetti. Motorola firmasının N8’e misilleme olarak piyasaya sürmeyi planladığı Shadow takma adlı yeni modeli ile ilgili ufak tefek dedikoduların piyasaya çıkması, smart yani akıllı telefon piyasasında yeni bir tatlı rekabetin başlayacağının habercisi.

İlk olarak Motorola firması telefon ismi olarak Shadow değil, Droid2’yi tercih edecek. Yakın zaman önce Google firmasının ilk defa Android işletim sisteminin son derece popüler hale gelmesinin temelinde yatan Droid’in ikincisinden Motorola firmasının beklentisi büyük.

Şirketten henüz tam olarak resmi bir beyan belirtilmemiş olsada, Droid2’nin beklenen özellikleri içerisinde Anroid 2.2 sürüm işletim sistemi, 4.3 inç boyutunda yüksek hassas dokunmatik ekran ve 512 MB hafıza yer almakta. Henüz Motorola Droid2 için kesin bir çıkışı tarihi belli değil.