Youtube Artık 3 Boyutlu

Popüler video sitesi Youtube artık 3 boyutlu. Peki, Youtube içerisinde 3 boyutlu videolar izlemek için ne yapmanız gerekiyor?

Öncelikle Youtube içerisinde 3D videolar izlemek için yapmanız gereken Firefox tarayıcınsa sahip olmanız ve bunun yanında NVIDIA 3D Vision desteği bulunan bir bilgisayara sahip olmanız oluyor. Youtube 3D müdürü Jonathan Yuang’ın konu ile ilgili yaptığı açıklama, şirketin Youtube içerisinde binlerce 3D video sunması, HTML5 ve WebM desteği vermesinden dolayı oldukça büyük gurur duyduğu ve bu gelişmelerin artarak devam edeceği şeklindeydi. Diğer yandan açık kaynak standartların eklenmesi ve 3d videoların Youtube içeriğine sürülmesi ile birçok kullanıcının artık keyifli anlar yaşayacağı ve bu keyfi diledikleri gibi şekillendirebilecekleri ileri sürüldü.

3D videoların izlenmesi için sadece NVIDIA 3D Vision destekli bir sürücüye ve HTML5 video akış desteği veren Mozilla Firefox’a sahip olunması yetiyor. Bu donanım ve yazılıma sahip olunmasının ardından Youtube’a girerek istenilen şekilde 3D video izlenebiliyor.

 

Firefox 6 Alpha mı?

Firefox 6 deyince gözleriniz birden yerinden açılıyor olabilir. Mozilla geliştiricilerinin bir an delirdi mi diye düşünebilirsiniz ya da “Yok Artı! Daha Neler!” diyebilirsiniz ama Firefox 6‘nın temmuz’da yayımlanacağı söylenmesine rağmen şimşek hızıyla Firefox 6 Alpha 1 sürümünü yayımladılar.

Bu yeni sürümde ilk başta gözümün içine batan en önemli özelliği resimden görebileceğiniz gibi yeni bir logo. Firefox altında tüm seçeneklerin artık bir home butonu altına yerleştireleceği tahmin ediliyor. Bu butonu Firefox 4’te Firefox butonu olarak görüyoruz. Artık muhtemelen tüm sürümlerde bunu göreceğiz.

Bu arada Firefox 4’te ki özellikle güvenlik açıkları başta olmak üzere diğer açıklarıda kapatan bir güncelleme mozilla tarafından Mayıs ayında yayımlanacak.