Sony’ den Walkman Açıklaması

Sony Walkman modellerinin üretimine ilişkin kısa süre önce açıklama yaptı.

İşte Sony’ in bu konudaki resmi açıklaması:

“Taşınabilir kasetçalar Walkman®’in üretimini Japonya’da durdurduğumuz haberi, maalesef birtakım yazılı ve online mecralarda “Walkman® markasının küresel çapta sonu” şeklinde, yanlış bir biçimde yansıtılmaktadır. Kasetçalar Walkman® üretimi, sadece Japonya‘da durdurulmuştur. Ancak Japonya’da ve tüm dünyada Walkman® MP3/MP4 çalar satışları yepyeni ürün gamları ile devam etmektedir. Ayrıca Japonya haricinde tüm dünyada Walkman® kasetçalar satışları da devam etmektedir.

Biz Sony olarak, üretim ve satış ile ilgili doğru bilgiyi çeşitli iletişim kanallarımız aracılığıyla tüm kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyoruz.

Sizi de konu ile ilgili olarak aydınlatabildiğimizi umar, görüşlerinizi dinlemekten her zaman memnuniyet duyacağımızı belirtir ve yepyeni ürün gamı ile markamızın en son modellerine göz atmak ve kendi Walkman®’inizi belirlemek için www.sony.com.tr/hub/walkman adlı web sitemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Saygılarımızla,
Sony Eurasia A.Ş.”

Bu açıklamaya göre uzun süredir yanlış anlaşılmalara sebep olan Sony ‘in Walkman kasetçalar konusundaki haberleri, Sony tarafından resimi bir açıklamayla gün ışığına çıkmış oluyor.

6.Nesil iPod Nano’nun Sırrı

Apple firması, altıncı nesil olarak çıkardığı iPod Nano’da bir takım kısıtlamalara giderek cihazın üretim maaliyetini bir hayli azaltmayı başardı. 150 $ gibi bir fiyata satılan iPod Nano’nun fabrikadan çıkış maaliyeti ise yalnızca 45 $. Bu rakamda ürünün raflardaki satış fiyatının yaklaşık %30’una eşit.

Çok yaygın olarak kullanılmayan özellikleri cihazdan çıkaran firma bu sayede maliyeti de bir hayli minumum seviyeye indirmiş oldu. Tek kamera eklemediği ve belleği, bir önceki nesildeki gibi 8 GB olarak sabit tutan firmanın cihazdan kalan karı ise oldukça tatmin edici.

Altıncı nesil iPod Nano’nun son derece kullanışlı olan dokunmatik ekranı iPod’lardaki klasik tıklama devrini kapatıyor. Cihazın pil ömrü ise tam tamına 24 saat. Aralıksız olarak bir gün boyunca müzik dinlemek isteyen ve kullanışı pratik olsun diyenler için çok ideal bir cihaz gibi görünüyor.

Yeni Tasarımıyla Rapidshare

Uzun zamandır tasarımı hep aynı kalan ve kişilerin artık soğuk bir tavır aldığı Rapidshare, kendini kolayca dikkat çeken upload bölümü, yüklediğiniz dosyaları kolayca düzenleyebilmeniz için oluşturulan file mananger, Java Script ve Ajax destekleriyle birlikte kolayca işinizi halledebileceğiniz bir düzene geçmiş.

Bunun yanı sıra Rapidshare, masaüstü uygulaması olan “Rapidshare Manager” programını da değiştirmiş. Bu uygulama, dünyada en çok tercih edilen işletim sistemlerinden Windows, Mac ve Linux için hazır bir durumda.

Yenilenen Rapidshare’da bundan böyle yüklemiş olduğunuz dosyalarınızı panelinizde kategorilere ayırmakta bir hayli rahat.

Aynı zaman dosya barındırma devi dün sevenlerinin karşısına, eski tasarımının son günü olması dolayısıyla ücretsiz “premium account” oluşturma olanağı sunmuştu.

Youtube Paralı Olabilir

Dünyanın en çok bilinen video paylaşım sitesi ülkemizde yasaklı siteler arasında olsada, diğer hizmetlere öncülük edebilir, işte son durum.

Youtube haftaya başlayacağı yeni uygulamasıyla birlikte yeni servisi ile telif hakları dolayısıyla aldığı eleştirileri en aza indirgemek istiyor. Müzik telif haklarını kullanma servisi olan RumbleFish ile yeni bir mülakat yapan Youtube, kullanıcılarına videolarına ekstra olarak ekleyebilmeleri için sanatçıların şarkılarını satacak.

“Friendly Music” ismi verilen bu uygulama RumbleFish’in bünyesinde bulundurduğu şarkıları kapsayacak. Şarkılar MP3 tarzında olacak ve bir tanesi 2 dolardan alınabilecek. Fakat şarkıların olduğu videoların ticari amaç taşımaması gerektiğinin altını çizen Youtube yetkilileri, bu şekildeki videolara eklenecek olan şarkıların bedelinin daha fazla olacağını belirtiyor.

Çok tanıdığımız isimler olmasada şu anda aktif şarkı sayısı 35.000 sınırlarında.

Lime Wire Sona Yaklaşıyor

İnternet üzerinden dosya paylaşımının önemli programlarından birisi olan Lime Wire sıkıntılı günler yaşıyor.

2006 yılında Amerikan Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) tarafından açılan dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı.

Sonuçlanan dava sonucunda Lime Wire sistemi üzerinden yasadışı paylaşım yapıldığı ve telif hakkı ihlali yapıldığı kararına varıldı.

Bu karar neticesinde büyük bir operasyon başlatılmasına ve Lime Wire üzerin3den dosya paylaşımı yapılan noktaların engellenmesine karar verildi.

Bu engelleme sonrasında Lime Wire üzerinden paylaşılan dosyaların neredeyse tamamı kullanıcıların ulaşımına kapanacak. Buda tabi ki sistemin paylaşım yapamamasına ve kapanmasına sebep olacak.

Alınan bu karar aslında emsal teşkil edebilecek bir karar. Çünkü Lime Wire gibi hizmet veren birçok program ve Torrent sitesi mevcut. Bu karar sonrasında bu sitelerin ve sistemlerinde gelecekleri tehdit altına girdi.

Bir noktada korsanın önüne geçileceği düşünülse de bu tarz sistem ve sitelerin önüne nasıl geçebilirler bilemiyorum. Şu aşamada Lime Wire halen çalışır durumda. Ama yakın zaman için pek iyi gelişmeler olacak gibi durmuyor site için.