6.Nesil iPod Nano’nun Sırrı

Apple firması, altıncı nesil olarak çıkardığı iPod Nano’da bir takım kısıtlamalara giderek cihazın üretim maaliyetini bir hayli azaltmayı başardı. 150 $ gibi bir fiyata satılan iPod Nano’nun fabrikadan çıkış maaliyeti ise yalnızca 45 $. Bu rakamda ürünün raflardaki satış fiyatının yaklaşık %30’una eşit.

Çok yaygın olarak kullanılmayan özellikleri cihazdan çıkaran firma bu sayede maliyeti de bir hayli minumum seviyeye indirmiş oldu. Tek kamera eklemediği ve belleği, bir önceki nesildeki gibi 8 GB olarak sabit tutan firmanın cihazdan kalan karı ise oldukça tatmin edici.

Altıncı nesil iPod Nano’nun son derece kullanışlı olan dokunmatik ekranı iPod’lardaki klasik tıklama devrini kapatıyor. Cihazın pil ömrü ise tam tamına 24 saat. Aralıksız olarak bir gün boyunca müzik dinlemek isteyen ve kullanışı pratik olsun diyenler için çok ideal bir cihaz gibi görünüyor.

Nokia Music İsim Değiştirdi

Nokia firması pekçok ülkede yayın olan müzik servisi Nokia Music’in ismini değiştiyor ve başındaki Nokia’yı kaldırıyor. Nokia’nın vermiş olduğu bu müzik hizmeti bundan böyle Ovi bünyesinde faaliyet göstermeye devam edecek.

Hafızanızı biraz zorlarsanız Nokia’nın 23 değişik ülkede faaliyet gösteren Music Store’u da, geçtiğimiz günlerde OVi markası altında birleşmişti. En köklü telefon firmalarından bir tanesi olan Nokia’nın bu konuda henüz resmi bir açıklaması bulunmamasına rağmen, bazı blog yazarlarına göre, bir Nokia çalışanı şu sözleri söylemiş durumda; “Yeni isim değişikliği, tüm dünyadaki müzik hayranlarının, kendi dillerine de bu ismi daha rahat sokabilmeleri için yapıldı. Ayrıca kulağa daha da kolay geliyor. Kullanıcılarımıza daha basit ve Ovi markası altında bir deneyim sunuyoruz.”

Ad değişikliğinin, Nokia marka cep telefonu kullananan kişiler için şarkı indirme sırasında hiçbir değişiklik olmayacağı da söylenen arasında.

Youtube Paralı Olabilir

Dünyanın en çok bilinen video paylaşım sitesi ülkemizde yasaklı siteler arasında olsada, diğer hizmetlere öncülük edebilir, işte son durum.

Youtube haftaya başlayacağı yeni uygulamasıyla birlikte yeni servisi ile telif hakları dolayısıyla aldığı eleştirileri en aza indirgemek istiyor. Müzik telif haklarını kullanma servisi olan RumbleFish ile yeni bir mülakat yapan Youtube, kullanıcılarına videolarına ekstra olarak ekleyebilmeleri için sanatçıların şarkılarını satacak.

“Friendly Music” ismi verilen bu uygulama RumbleFish’in bünyesinde bulundurduğu şarkıları kapsayacak. Şarkılar MP3 tarzında olacak ve bir tanesi 2 dolardan alınabilecek. Fakat şarkıların olduğu videoların ticari amaç taşımaması gerektiğinin altını çizen Youtube yetkilileri, bu şekildeki videolara eklenecek olan şarkıların bedelinin daha fazla olacağını belirtiyor.

Çok tanıdığımız isimler olmasada şu anda aktif şarkı sayısı 35.000 sınırlarında.