Nokia geliştirici platformu hacklendi

Nokia modelleri için uygulamalar geliştirilen bir platform olan ve kullanıcıların uygulama paylaşımları yaptıkları internet sayfası henüz kimliği belirlenemeyen hackerlar tarafından saldırıya uğradı. Okumaya devam et Nokia geliştirici platformu hacklendi

Microsoftun Nokia Hedefi

Yapılan açıklamalar doğrultusunda Microsoftun Nokia hedefinde her yıl ortalama 100 milyon cihaz satışı planlanıyor.

Bu yılın başında yapılan ortaklık ile birleşen Nokia ve Microsoft akıllı telefonlar konusunda giderek beklentilerini yükseltiyor ve planlarında değişikliğe gidiyor. Yapılan açıklamalarda ise Redmond merkezli şirketin 100 milyon Windows Phone 7 cihazı satmayı hedeflediği söyleniyor.

Microsoft’un baş yöneticileri arasında bulunan Kevin Turner, Microsoft Dünya Çapında Ortaklar Konferans’ında yaptığı açıklamalarda, şirketin Nokia ile yeni bir yola girdiğini ve yapılan birtakım değişimlerin ardından hedeflerini büyüttüğünü ileri sürdü. Bunun yanında Turner, Microsoft’un HTC, LG ve Samsung gibi oldukça güçlü Windows Phone 7 ortaklılarının olduğunu ancak bu şirketlerin genelde Android cihazlara yöneldiği belirtti. Bu nedenle Microsoft’un aldığı asıl kararın Nokia üzerinde yoğunlaştığını ifade etti.

Diğer yandan tüm ilgisini ve çalışmalarını Windows Phone 7’ye çeviren Nokia’nın ise beklentileri karşılayıp karşılamayacağı ilerleyen zamanlarda ön plana çıkacak gibi göründü.

Nokia CEOsu Stephen Elopdan N9 Hakkında Yorum

Nokia için geçtiğimiz haftanın oldukça hareketli ve bir  o kadar da yeniliklerle dolu geçtiğini söyleyebiliriz. Daha öncede yazdığımız gibi Nokia N9 akıllı telefonunu MeeGo işletim sistemi ile pazara sunmuş ve bu şekilde ilk akıllı telefonlarından birini MeeGo mobil işletim sistemi ile piyasaya sokmuştu.

Yapılan bu yenilik üzerine Nokia CEO’su olan Stephen Elop’dan yeni N9 ile ilgili birtakım açıklamalar geldi. Finlandiya gazetesi Sanımat’a demeç veren Elop, kısa bir zaman içerisinde Linux tabanlı MeeGo’nun sektör dışı kalacağını ve bu alanda diğer mobil işletim sistemlerinin ön plana çıkacağını belirtti. Bunun yanında N9’un çıkmasının ardından Microsoft’un Windows Phone 7 mobil işletim sistemli ve Sea Ray kod adlı telefonunu sektöre sızdıran Elop, adeta MeeGo işletim sistemli N9 modelini bir anda herkese unutturdu.

Elop’un Linux tabanlı işletim sistemi konusunda ki yorumları şimdilik bu şekilde. MeeGo işletim sisteminin ilerleyen zamanlarda nerelerde olacağı ise şimdiden merak konusu. Bu durum için tabiî ki biraz zaman gerekiyor, ancak Elop tarafından yapılan açıklamalara göre MeeGo mobil işletim sisteminin pek de fazla zamanı kalmış benzemiyor.

 

Windows Mobile Kapanıyor

Microsoft tarafından yapılan açıklama üzerine mobil servis ağı Windows Mobile’ın yakın bir zaman içerisinde hizmet hayatına son vereceği açıklandı.

Akıllı telefon pazarında uzun süredir Windows Mobile ile liderliği kimseye bırakmayan Microsoft, pazara giren yeni rakiplerinin ardından uzun zamandır sahip olduğu liderliği kaptırmış ve bunun ardından zor zamanlar geçirmeye başlamıştı. Özellikle Apple, Blackberry ve Google’un pazarda etkin olması ile arka sıralara gerileyen Windows Mobile’ın, alınan son kararın ardından kapatılması ön görüldü.

Diğer yandan Microsoft, geçtiğimiz aylarda Nokia ile bir işbirliği anlaşması yapmış ve akıllı telefon pazarına başka bir cepheden bakmaya başlamıştı. Akıllı telefon pazarına bu cepheden devam edeceği düşünülen Microsoft, tahmin edileni yaptı ve Windows Mobile’ı da kapatarak bunu tam olarak kanıtlamış oldu. Ayrıca Windows Mobile’ın yeni sürümünün gelmemesi ise kapanacağına bir işaret gibi gözüküyordu ve beklenen oldu.

Yakın bir zaman sonra Windows Mobile tamamen kapanacak ve bir daha hizmet veremeyecek. Windows Mobile kullanıcılarına duyurulur.

Apple Nokiaya Tazminat Ödeyecek

Nokia tarafından Apple’a açılan dava sonuçlandı ve davayı Nokia kazandı. Davanın sonucuna göre Apple Nokia’ya tazminat ödeyecek.

İki eletronik devi Nokia ve Apple arasında yaşanan patent hakları nedeni ile uzun zaman önce Nokia tarafından Apple’a patent davası açılmıştı. Beklenen sürenin ardından dava sonuçlandı ve anlaşma sağlandı. Ortaya çıkan duruma göre Apple’ın Nokia’ya tazminat ödemesi kararlaştırıldı.

Diğer yandan Nokia tarafından yapılan konu üzerinde ki açıklamada ise Apple’ın sadece bir defa patent tazminatı ödemesi yapacağı ve bunun ardından davaların tamamının düşeceği belirtildi. Ödenecek rakam konusunda henüz her iki tarafta herhangi bir bilgi vermedi. Ayrıca bu yılın başında Nokia tarafından Apple’dan transfer edilen Stephen Elop, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Apple’ın da lisanslı müşterileri arasına katılmasından dolayı mutluluk duyduğunu bildirdi.

2009 yılında açılan dava uzun bir zaman sonunda sonuçlandı ve sonuç olarak Nokia bu işten karlı çıktı. Nokia’nın Apple’dan ne kadar ödeme alacağı ise oldukça büyük bir merak konusu.

Huawei 2012 Yılında Windows Phone Üretimine Başlıyor

Huawei, ZTE’nin Mango ile Windows Phone işletim sistemini kullanmaya başlamasını yeni bir rekabet alanı olarak görmüş olacak ki, alınan haberlere göre 2012’de Windows Phone cihazları üretimine başlayacağı söylentileri sektör içerisinde giderek yayılıyor.

Diğer yandan bu konuda en dikkat çekici haber ise Huawei yöneticisinin yapılan dedikoduları geçtiğimiz günlerde doğrulaması oldu. ZDNet’e açıklamalarda bulunan Huawei yöneticisi Victor Xu, Microsoft ile görüşmelerin devam ettiğini ve şimdilik ortada kesin bir şey olmadığını vurguladı.

Nokia’nın da geçtiğimiz aylarda yapılan bir anlaşma ile Microsoft’un yeni ortaklarından biri olduğunu daha önce sizlere buradan duyurmuştuk. Ayrıca Nokia’nın Microsoft’un en güçlü ortaklarından biri olmasına rağmen Huawei’nin de bu ortaklığa katılmış olması dikkat çekici diğer bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Huawei’nin yeni açılımla Windows Phone 7 işletim sistemine de olumlu yönde katkılar sağlayacağı söylenenler arasında yer alıyor.

Bakalım ilerleyen günlerde Microsoft ile Huawei arasında nasıl gelişmeler yaşanacak ve Microsoft, Windows Phone 7 cihazları için belirttiği minimum donanım gereksinimlerini Huawei için de ortaya koyacak mı?

Windows Phone 7 Mango Nokiada

Biliyorsunuz ki Windows Phone 7 Mango sürümü kısa bir süre öncesinde tanıtıldı ve Windows Phone 7 kullanan birtakım mobil telefonlar tarafından kullanılmaya başlandı. Bu konuda merak edilen ise Windows Phone 7 içeren Nokia modellerinin yeni sürüm olan Windows Phone 7 Mango versiyonunu kullanıp kullanamayacaklarıydı.

Beklene açıklama geldi ve ilk Windows Phone 7 mobil işletim sistemine sahip olan Nokia modellerinin Windows Phone 7 Mango sürümünü kullanabileceği açıklandı.

Bilindiği gibi Nokia ve Microsoft şirketleri bu sene başında güçlerini birleştirmiş ve yeni bir işbirliği mobil dünyaya giriş yapmışlardı. Bunun üzerine yeni model Nokia’ların Windows Phone 7 mobil işletim sistemi kullanacağı belirlenmiş ve hatta ilk üretimlerin direkt Windows Phone 7 yüklü olarak satışa sunulacağı açıklanmıştı. Windows Phone 7’li modeller henüz üretilmeden Microsoft’un popüler işletim sisteminin Mango sürümü çıktı. Akıllara ise üretilecek olan Windows Phone 7’li modellerin bu güncellemeyi yapıp yapamayacakları geldi. Son olarak bu duruma noktayı koyan ise Nokia oldu ve ilk üretildiklerinde Windows Phone 7 işletim sistemine sahip olacak Nokia modellerinin Windows Phone 7 Mango sürümüne güncelleme yapılabileceği bilgisi verildi.

 

Ovi İsim Değiştiriyor ve Nokia Services Oluyor

Yapılan çalışmaların ardından Nokia’nın Ovi Store isminde değişikliğe gittiği öğrenildi ve yeni isminin ise Nokia Services olacağı haberleri alındı.

Nokia yıllar önce oluşturduğu Ovi Store’un ismini değiştirme kararı aldı ve efsanevi uygulama mağazasının ismini Nokia Services olarak değiştirmek için harekete geçti. Bunun yanında alınan haberlerin arasında Nokia’nın gelişen servis anlayışında yeni bir isimle yer pazara çıkmayı hedeflediği belirtildi. Ayrıca Nokia tarafından yapılan açıklama ile bu isim değişikliğinin Temmuz ya da Ağustos ayları içerisinde duyurulacağı işaret edildi. Diğer yandan duyurunun bu tarih aralıklarında yapılacak olmasının ise Nokia’nın yeni modellerinin bu aylarda tanıtımının yapılacak olması şeklinde algılandı. Bunun yanında dönüşümün tamamlanmasının ise 2012 sonuna kadar devam edebileceği ileri sürüldü.

Son olarak isim değiştirme konusunda eleştirmenlerin yorumu ise Nokia’nın Apple’a karşı rakip olma amacı olarak gösterildi. Nokia’nın yeni uygulama ile Windows Phone 7 cihazlarının uyumsuzluk problemlerini gidereceği de başka bir söylenti olarak belirtilmiş durumda.