Blizzard Tam Gaz Devam Ediyor

Blizzard Entertainment, bilgisayar oyunları üreten bir şirkettir. 1994’te Warcraft oyununu çıkardığından beri, dünyanın en başarılı oyun geliştiricilerinden biri olarak görülür. Ürettiği Diablo, StarCraft, Warcraft oyunları ve bunların devam oyunları sayesinde tek-oyunculu ve çok-oyunculu video oyunları alanında büyük hayran kitlesi elde etmiştir.

 1961 yılında UCLA’dan mezun olan üç arkadaşın, kendi oyun şirketlerini kurma kararıyla ortaya çıkardıkları Blizzard, yayıncı olarak da yapımcı olarak da birçok oyuna imza attı. Doğruyu söylemek gerekirse ben oynamasam da online oyunları bugün milyonları arkasından sürüklüyor. Oyun dünyasının en büyük firmalarından biri olan Blizzard, bu yıl 20 yaşına giriyor.

Oyunları :

 • The Lord of the Rings (1991) (Amiga port) – RYO (RPG)
 • Battle Chess II: Chinese Chess (1991) (Amiga port) – Xiangqi simülasyonu
 • The Lost Vikings (1992) – platform oyunu
 • Rock & Roll Racing (1993) – yarış oyunu
 • Blackthorne (1994) – fantastik platform oyunu
 • The Death and Return of Superman (1994)
 • Warcraft (1994) – gerçek zamanlı strateji
 • The Lost Vikings II (1995) – platform oyunu
 • Justice League Task Force (SNES version) (1995)
 • Warcraft II (1995) – fantasy real-time strategy game
 • Warcraft II: Beyond the Dark Portal (1996) – genişleme paketi
 • Diablo (1996) – aksiyon tabanlı rol yapma oyunu (RYO)(RPG)
 • StarCraft (1998) – gerçek zamanlı bilimkurgu oyunu
 • StarCraft: Brood War (1998) – genişleme paketi
 • Diablo II (2000) – aksiyon tabanlı (RYO) (RPG)
 • Diablo II: Lord of Destruction (2001) – genişleme paketi
 • Warcraft III: Reign of Chaos (2002) – gerçek zamanlı fantastik strateji oyunu
 • Warcraft III: The Frozen Throne (2003) – genişleme paketi
 • World of Warcraft (2004) – Warcraft evreninde geçen RYO
 • World of Warcraft: The Burning Crusade (2007) – genişleme pakedi
 • World of Warcraft: Wrath of the Lich King (Kasım 2008) – genişleme pakedi
 • StarCraft II (27 Temmuz 2010) – gerçek zamanlı strateji oyunu
 • Diablo 3 (çıkış tarihi henüz belli değil) – aksiyon tabanlı rol yapma oyunu (RYO)(RPG)
 • World of Warcraft: Cataclysm (7 Aralık 2010) – genişleme paketi
 • StarCraft II: Heart of the Swarm (çıkış tarihi belli değil) yapım aşamasında Stand-alone genişleme paketi
 • StarCraft II: Legacy of the Void (çıkış tarihi belli değil) yapım aşamasında Stand-alone genişleme paketi
 • StarCraft: Ghost (çıkış tarihi belli değil) süresiz ertelendi üçüncü şahış nişancı
 • Warcraft Adventures: Lord of the Clans (çıkış tarihi belli değil) iptal edildi macera oyunu

Microsoft Sosyal Ağ’larla Etkileşime Girdi

Windows Live Messenger’da bulunan oyunları yeni bir versiyonda bir araya toplayan Microsoft firması, oyunseverlere sosyal ağlar ile etkileşim içinde oyun oynama şansı tanıyor.

Windows Live Messenger’ın çıkan yeni sürümüyle beraber oyunseverler Facebook yada Windows Live listelerinde bulunan arkadaşlarına ve sevdiklerine bağlanabiliyor, onlarla sanal dünya üzerinden oyun oynayabiliyorlar.

Microsoft Türkiye Tüketici ve İnternet Servisi Genel Müdürü olan Ebru Çapa, sağladıkları eğlenceli oyun oynama alternatifleriyle birlikte oyunseverlerin oyun esnasında sevdikleri insanlarla beraber iletişim içinde kalmalarını da sağladıklarını dile getirirken sözlerine şu şekilde devam etti: “Windows Live Messenger’da 28 milyon kullanı içerisinden her ay milyonlarca oyun tutkununa ulaşıyor. Biz de bu sayede tüm bu oyuncuları ve sosyal çevrelerini ilk kez bir merkezde yer alan oyunlar etrafında buluşturuyoruz. Öte yandan yeni platformun lansmanının gerçekleştirilmesinin ardından geçen 6 günlük süre içerisinde Türkiye tüm ülkeler arasında en fazla oyun oynayan ülke oldu. Bu gelişme de Microsoft Türkiye olarak oyuna yaklaşımımızın ne kadar doğru olduğunu bizlere gösterdi”

Xbox 360’larda Gamalı Haç Yasaklandı

Microsoft firması, Xbox 360 oyun konsolunda internet üzerinden oynanan ortamında Nazi Almanya’sının simgesi olan gamalı haçı kullanan kişilere hiç tolerans göstermiyor. Call of Duty: Black Ops oyunuyla birlikte meydana gelen bu olay, profil resminde veya oyunun içerisinde gamalı haçı kullanmak isteyen kişilerin Xbox Live girişlerinin karalisteye alınmasıyla son buldu.

Xbox Live mühendislerinden Stephen Tolouse olayı kendi kişisel blogunda şu sözlerle anlattı; “Eğer gamalı haçın, uluslar tarafından yeniden değerlendirilmesini istiyorsanız bu muhteşem bir şey. Ancak Xbox LIVE’daki altına amacınızı yazabileceğiniz bir yeri olmayan profil ya da oyun içi resminiz, bunu gerçekleştirmek için doğru bir yer değil.”

Bu konu hakkında düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum kutusundan bize ulaştırabilirsiniz ve binlerce kişiyle paylaşabilirsiniz. Fakat aklınızdan çıkarmayın Xbox Live’da gamalı haç kullanmadan önce bu haberi aklınıza getirin ve tekrar düşünün.

Spoon, Hayatınızı Kolaylaştıracak

Bulut bilişim çözümleri gün geçtikçe yaygınlaşıyor fakat ne yazik ki kullanıcılar için yeterli sayıda kullanım alanı mevcut değil. Sınırlı kapasiteye sahip olanların da büyük bir bölümü kullanıcıların gündelik yaşamında önemli bir etki yaratmıyor. Bunun yanı sıra arada sırada karşımıza çıkan, kullanışlı programlarda yok değil. Bunun son örneği hiç kuşkusuz Spoon.

Spoon yazılımı, Windows uyumlu programları bilgisayarınıza yüklemeden, direk olarak tarayıcı üzerinden açmanızı sağlayabilecek son derece önemli ve işlevsel bir tarayıcı eklentisi. Bu eklentiyi bilgisayarınıza indirip mevcut tarayıcınız ile ilişkilendirdiğinizde birçok sayıda program ve oyunu rahatlıkla, hiçbir ön yükleme olmaksızın kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bu eklentiyide aktif etmeniz için tek gereken bir üyelik oluşturmanız.

Daha detaylı bilgi ve üyelik işlemleri için Spoon’un kendi sitesine göz atabilirsiniz.

Playstation 3 Korsanla Mücadele Edebilecek Mi ?

Playstation 3 üzerinde yasal olmayan şekilde oyun oynamak için tasarlanan USB aparatı Playstation Jailbreak’te adeta bir çığ açıyor. Daha önceden sölediğimiz gibi Playstation Jailbreak, yazılımı 3.41’in üzerinde olan konsollarda çalışmıyordu fakat yeni yaşanan bir gelişme buna da çözüm üretti.

Playstation Jailbreak’te gerçekleşenen ufak bir oynama, konsolun mevcut sürümünü ne olursa olsun 3.41’e çeviriyor. Tabi yazılımın eski versiyona düşmesi sizi Playstation Network’e girmekten alıkoyuyor. Fakat yeni Playstation Jailbreak sizin daha sonra arzu ettiğiniz zaman konsolunuzun yazılımını tekrar güncellemenize de olanak sağlıyor.

Playstation 3 için Sony firması, 3.42 yazılımını sadece Jailbreak’e yani bir nevi korsancılara engel olmak için piyasaya sürmüştü. Yeni Playstation Jailbreak’i yapanlar ise yazılım sürümünü düşürmenin gelecekte yayınlanacak tüm sürümlerde de işe yarayacağını söylüyor. Bakalım Sony bu duruma bir çözüm üretebilecek mi ?

Mikro Oyun Konsolu Rbox

Konsol dünyasındaki rekabetin hat safhada olduğu günümüzde, yeni bir konsol rakiplerini tedirgin etmiş olmasada birazcık şaşırtmış olabilir. Yalnızca elinizdeki başparmağınız boyutunda olan konsol, Rossum ismindeki bir hacker tarafından tasarlanmış ve üretilmiş.

Rbox isminin verildiği bu konsolda, resimde de farkedebileceğiniz üzere, sağ alt bölümde duran analog kolun düğmesi aynı zamanda konsolun açılıp kapanmasını sağlıyor. 8 bit stereo ses donanımı bulunan konsol, tahmin ettiğinizden daha fazlasını sunuyor. Lityum batarya sayesinde çalışabilen konsol, 180 saniye içerisinde hiçbir hareket olmadığını fark ettiği zaman otomatik olarak kapanıyor.

Önde gelen şirketler bu mikro konsolun üzerinde yoğunlaşırlarsa, gelecek senelerde çok kullanışlı ve taşıması rahat bir oyun konsoluna dönüşebilir.

PlayStation Phone 2011’de Geliyor

En sonunda Sony firmasının konsolu olan PlayStation Phone internete sızdı! İnternette çeşitli sitelerde görücüye çıkan resimlerin kaynağı olan Engadget sitesi, bu resimlerin kesinlikle gerçek olduğunu söylüyor.

Android 3.0 Gingerbread karta sahip ve Sony Marketplace uygulaması olan bu platform sayesinde konsol oyunlarını internetten alıp, oynayabilmek mümkün.

1GHz Qualcomm marka MSM8655 model işlemciye, 512 MB hafızaya ve 1 GB ROM’a sahip olan Playstation Phone’un ekranı ise 3.7-4.1 inç genişliğinde. Geçtiğimiz yazın sonlarına doğru piyasaya çıkan maketlerini çok andıran cihazın dokunmatik ekranı ve PSP’teki gibi tuşları mevcut. Memory Stick için ekstra yeri bulunmayan cihaz MicroSD hafıza kartı destekliyor. Bu telefonun henüz maketten ibaret olduğu ve resmi bilgilerin 2010 senesinin sonunda ya da 2011 senesinin başında aktarılacağı tahmin ediliyor.

Microsoft’un Sanal Oyun Dükkanı

Microsoft firması, Games for Windows Marketplace bölümünü gelecek aydan itibaren tekrar aktif hale getirmek istiyor. Tamamiyle tarayıcı tabanlı olacak bu yeni oyun dükkanının içerisinde şimdiden yüzden fazla farklı oyun yerini almış durumda.

Microsoft firmasını tercih edenlerin oyunları tamamiyle tarayıcıları vasıtasıyla birkaç next işleminden sonra satın alabilecekleri belirtildiği Games for Windows Marketplace’te Halo, Pes 2011, Fifa 2011, Grand Theft Auto III, Deus Ex: Game of the Year Edition, Dead Rising 2 gibi oyunlarda yer alacak.

Şirketten yapılan açıklamaya göre 15 Kasım 2010 tarihinde yayına girecek sanal dükkanda, oyunlar için bazı özel günlerde indirimlerde gerçekleştirilecek. Bunun yanında tarayıcı tabanlı olduğu için oyunlara arzu edilen yerden erişim olacak ve bir kere oyunu satın alan kişi oyunu istediği zaman tekrardan farklı bilgisayarlara dahi kurabilecek.

AMD Radeon HD 6800

AMD firması, PC oyunlarının gerçekciliğini daha da arttırmak için uzun bir süredir büyük bir heyecanla beklenen ekran kartı Radeon HD 6800 serilerini piyasaya duyurdu.

AMD’nin DirectX11 özellikleri mevcut olan ikinci nesil 6800 grafik işlemcileri, başka firmaların ekran kartı modellerine göre oyunlarda %40’lara kadar daha fazla performans sunuyor. Ayrıca yeni ekran kartlarında dikkat çeken tesellation özelliğide bulunuyor.

AMD firması üst düzey yöneticisi olan Eric Demers, TG Daily gazetesine verdiği demeçte mozaiklemein yüksek kullanımının piyasadaki GPU’larda genel olarak kötü performans sergilediğini ve kaba kuvvet yönteminin kaynakları aşırı derece tükettiğini belirtti.

Demers sözlerini “6800 serileri mozaiklemede en etkin kullanılan modellere odaklanıyor ve bu işi doğru şekilde yapıyor. Poligon başına ideal olarak yaklaşık 16 poligon istenir, bu da resim kalitesi ile performans arasında en iyi dengeyi sağlar” şeklinde bitirdi.

Oyunseverler Microsoft’tan Şikayetçi

Oyun konsolları hatırı sayılır sayıda yaygınlaştı fakat peki bilgisayar oyuncuları ne alemde ? Bu sorunun yanıtının farkında olan Microsoft şirketi, son zamanlarda forumlarda ve televizyonlarda bir hayli eleştiriler alıyordu. Özellikle bilgisayar oyunlarına sunduğu ilginin çok azaldığı ve Games for Windows Live servisiyle çok fazla ilgilenilmediği şeklindeki eleştiler, Dave Luehmann’ın MCV televizyonuna verdiği demeçte şu sözleri söylemesine yol açtı :

Luehmann; “Şu anda üzerimize yağan eleştiriler sadece konsol yönünde çalışmalar yaptığımız yönünde. Fakat biz de durumun farkındayız ve elimizdeki kaynakları bilgisayar yönünde de harcıyoruz. Diğer firmalarsa bu konuda Microsoft’un liderliğini benimsemeliler ama öyle yapacaklarını hiç de zannetmiyorum. Bilgisayar oyunculuğunu ilerletmek ve yeniliklerle donatmak bizim işimiz. Bazen bu konuda çok büyük atılımlar gerçekleştiriyoruz, bazen de hiçbir şey yapmıyoruz. Artık toparlanmamızın vakti geldi” diyerek Microsoft’un üzerindeki baskıyı açık bir şekilde dile getirmiş oldu.

Bu tarz eleştirileri piyasadan birazda olsa azaltabilmek için Microsoft ilk adım olarak; Fable 3, Age of Empires Online ve Microsoft Flight Simulator gibi oyunlarını Games for Windows Live servisiyle birlikte oyunculara açacak.