Kaspersky Lab’den KOBI’lere Ozel Fırsat

Kaspersky Lab firması tarafından yürütülen kampanyada, küçük ve orta ölçekli firmalara özel hazırlanan Kaspersky Business Space güvenlik paketleri sadece 1 sene fiyatına tam 3 sene boyunca tam koruma sağlıyor.

31 Aralık 2010 tarihine kadar devam edicek olan bu kampanya ile firmalar yaklaşık 1 senelik paket fiyatını ödedikten sonra yazılımdan 3 sene kesintisiz ve full güncelleme opsiyonuyla yararlanabilecekler.

Yalnızca 15 ve 25 bilgisayarı kapsayan paketler için geçerli olan kampanyada ise fiyatlar; 15 bilgisayar için 500 $ + KDV, 25 bilgisayar için 900 $ + KDV’den başlıyor. Paketler; dosya sunucu, iş istasyonu ve akıllı telefonları içine alıyor ve hangi uç noktaya kurulduğu fark etmeksizin her bir kurulum 1 lisansı kapsıyor.

Daha detaylı bilgi almak isteyenler [email protected] adresine e-mail yoluyla ulaşabilirler.

Zenen’e Dikkat

Scareware olarak isimlendirilen ve bilgisayar kullanıcılarını kandırmaya yönelik bir takım kodlar bulunduran uygulamar için birçok yeni taktikler üretiliyor.

Zeven adındaki kod, kişinin kullandığı internet tarayıcısını bularak görevine başlıyor. Internet Explorer, Firefox veya Chrome gibi farklı tarayıcıda web sayfasının nasıl gözüktüğünü hafızasına alarak, ona göre bir sayfa sunuyor. Bu çok zekice hazırlanmış olan taktik ilerleyen zamanlarda kişilere zararlı yazılım uyarıları göstermeye başlıyor.

Kişiler eğer durumu bilmiyorlarsa bu uyarıları ekranda görünce panik yapabiliyor. Zararlı yazılım olan Zeven’in asıl işi buradan sonra başlıyor. Kod bu sırada sahte bir antivirüs programını ekrana çıkartıyor. Kişiler sitesi Microsoft Security Essentials’a çok benzeyen Win7 AV adındaki bu programı çalıştırdıklarında ise sahte güvenlik programını satın almak üzere dolandırılmaya çalışıyor.

MSN Virüsüne Dikkat

Kısa adı TBGD olan Türkiye Bileşim Güvenliği Derneği, internetle haşır neşir olan insanları ciddi bir virüs saldırısı içeren mesajlara karşı dikkatli olunması için uyardı. Rusya’dan piyasaya sürüldüğü belirlenen ve MSN vasıtasıyla kurbana gönderilmeye çalışan, “Bu resim senin mi? www. designportal. com /resimleri. php?id= murat??? @hotmail.com” isimli ileti, yeni bir internet dolandırılması anlamı taşıyor.

Bilgisayar güvenlik departmanında çalışanlara göre, internete girenleri uyararak, “İletideki linke tıklandığında bilgisayarınıza gizli bir keylogger isimli ajan program geliyor. Siz bilgisayarınızda yanlış bişiy yapmadığınız hale bile, bilgisayarda yapmış olduğunuz her mouse ile tıklama veya klavyeye bastığınız tuşlar, bu kötü niyetli insanların eline geçiyor.

Bazı basit virüslerden daha etkili olan bu trojanlar için internet kullanıcılarının çok fazla dikkatli olmasını talep ediyoruz. Bu trojan sayesinde kötü niyetli kullanıcılar, bilgisayarınızdan gerçekleştirdiğiniz tüm banka işlemlerini takip edebiliyor hatta şifrenizi dahi alabiliyorlar” diye açıklama yaptı.

Xp’de Korkutan Güvenlik Açığı

Internet sektöründe güvenlik profesörü olarakda bilinen Tavis Ormandy, Windows’un çıkarmış olduğu eski sürümlerinde bulunan önemli bir güvenlik açığını buldu.

Windows XP ve Server 2003 kullanmayı tercih edenler açısından durum çok önemli, çünkü bu açık sayesinde bilgisayarınızın kontrolünün daha önceden bu iş için hazırlanmış tuzaklı sitelere geçmesine olanak tanıyor.

Windows Destek ve Yardım Merkezi’nin internet üzerinden teknik destek verdiği dosyalarındaki bir kargaşa, kötü bir amaçla kullanılabiliyor. Windows XP ve Server 2003 üzerinde ise Internet Explorer 8 üzernden ge oluşabilecek bir saldırı çeşidi.

Uzaktan yardım dökümanları çok fazla güvenlik önlemlerine sahip olsalarda, geçersiz heks değerlerinin beyaz liste üzerinde manifesto edilmesi, sitelerin birbirleri arasında çapraz bağlama ve Yardım ve Destek Merkezleri sayesinde açıkları bir arada kullanarak internet browserları üzerinden ele geçirilebiliyor.

Bu açığın su yüzeyine çıkmasının ardından Microsoft bu konunun peşini bırakmayacağını ve araştırmalara başladığını bildirdi. Şimdilik Windows XP kullanıcılarının bilgisayarlarını bu saldırılardan koruyabilmesi için yapması gerek tek şey özellikler sekmesinde bulunan Uzaktan Yardım kategorisini pasif duruma getirmek.

IBM’den Ironik Hata

Teknoloji dünyasının en eski ve prestijli isimlerinden birisi olan IBM firması, bundan sonra uzun bir süre hafızlardan silinmeyecek bir hata yaptı. AusCert isimli bilgisayar güvenlik sempozyumunda bir konuşma gerçekleştiren IBM belkide tarihinde ilk defa bir ilke imza attı.

Avustralya’da yapılan seminerde, katılımcılara bilgisayarlarını kötü yazılımlardan korumanın çok önemli olduğunu gösteren IBM, katılanlara seminerde anlattıklarıyla ilgili dökümanları içeren bir USB hazırladı ve dağıttı.

Buraya kadar herhangi bir sorun olmasada, herşey normal gibi gözüküyor olsada bu konuda IBM yöneticilerinin bile farketmediği çok büyük bir hata var. Zira IBM, dağıttığı bu USB’lere virüs bulaştığını beyan edince, komik bir durum meydana geldi. Bu sayede artık belkideIBM firması güvenlikle ilgili seminerlerde konuşulacak yeni bir konu oldu.

USB bellekleri virüsten korumak çok zor olsada, kötü yazılımlardan korunması gereken en önemli bilgisayar parçlarının en tepesinde yer alıyor. Çünkü bir kere bulaştığı taktirde, o USB’nin takıldığı tüm bilgisayarlara etki edebilecek bir etkiye sahip.