SIM Kartların Boyutu Değişiyor

Apple geçtiğimiz günlerde Avrupa Telekom Standartlar Kurulu’na yaptığı SIM kartların boyut değişikliği talebine olumlu yanıt aldı ve SIM kartların boyutlandırılmasında yeni bir oluşuma gitmesini sağladı.

Apple kendi ürünleri üzerinde kullanılan SIM kartların boyutlarını zaten değiştirmişti. Yani en son pazara sunduğu iPhone 4 ve iPad 2 cihazlarında konuşlandırılan SIM kartların özel boyutlara sahip olması ve bu boyutlar dışında ki başka bir SIM kartla cihazların kullanılamaması bu durumun en net açıklamasıydı. Bunun üzerine tüm SIM kartların boyutunda değişikliğe gidilmesi ve bundan sonraki cihazların micro SIM kart ile çalışması talebini Avrupa Telekom Standartlar Kurulu’na ileten Apple, kuruldan beklediği cevabı aldı ve SIM kartların boyutlarının belirli bir zamandan sonra değişeceğini bildirdi.

Diğer yandan yeni kararın üreticiler ve operatörler için yeni bir piyasa açılımı olarak görüldüğü belirtildi. Ayrıca uygulamanın tam olarak hizmete sunulması içinse 1 yıl gibi bir sürenin geçmesi gerektiği ifade edildi.