Apple’dan Garip İlan

İphone 4 ile ilgili olan sinyal problemini daha önce sizlere duyurmuştuk. Sol elle tutulduğu zaman antenin kapanmasından dolayı çekiş gücü bir hayli zayıflayan iPhone 4 için tüketiciler, buna “ölüm tutuşu” ismini vermişler.

Engadget firması, Apple’ın internet sayfasındaki insan kaynaklarını tararken çok şaşırtıcı bir iş ilanıyla karşılaştı. 23 Haziran’da girilmiş olan bu ilanda “iPhone ve iPad için anten mühendisi aranıyor.” yazıyordu. Bu tarihi önemli kılan ise iPhone 4’ün anten probleminin insanlar arasında yaygınlaşmasının zamanına denk geliyor olması.

İlanın devamında ise; “Kablosuz taşınabilir aletler için radyasyon dalgalarını normal seviyeye getirmek anten sistem mimarisine karar vermek ve işlev kazandırmak” kelimeleri yer alıyor.

Bu ilanın aynısı Apple sitesinde Ocak ayında da yayınlanmıştı. Yani bu ilanın siteye konulmasının ve gerekli elemanı aramanın üç tane mantıklı açıklaması olabilir; ilki tamamen rastlantı olması, ikincisi Apple’in bu sorunla çok fazla derecede ilgilendiği, üçüncüsü ve en kuvvetli ihtimal olanı ise Apple’ın anten sorununu bu yılın başından beri bildiği fakat bu problemin üzerinde çok fazla durmadığı.

İphone 4’ün Yeni Sorunu

Kaliforniyada yaklaşık 20 sene önce kurulan bir hukuk bürosu, iPhone 4 satın alan tüketicileri Apple firmasına karşı örgütleyeceğe benziyor. Nedeni ise, piyasaya yeni çıkan iPhone 4’lerin az sinyal sorunlardan ibaret.

Sacramento eyaletinde kurulan Kershaw Cutter & Ratinoff avukatlık bürosu sinyalin az gelmesi sorununu yaşayan tüketicileri Apple’a karşı dava açıp, haklarını hukuki yöntemlerle aramaları gerektiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca, “Eğer son zamanlarda sizde bir iPhone kullanıcısı olduysanız ve sinyal sorununuzun azlığından şikayet ediyorsanız, ya da birisiyle telefon konuşması yaparken görüşmeniz bir anda yarıda kalıyorsa, lütfen bizimle irtibata geçin.” sözleri yer aldı. KCR firması şu anda da oluşabilecek farklı iPhone 4 problemlerini bulmaya çalışıyor.

Aslında sinyal seviyesinin düşük olması hiçde önemsenmeyecek bir sorun değil. Özelliklede kişiler arasındaki duygusal, firmalar arası finansal konuşmalar gibi sırasında bir anda kesilen telefon, iş yapmaya çalıştığımız kişiden veya kız arkadaşınızdan bile ayrılmanıza neden olabilecek bir duruma yol açabiliyor.

Geçtiğimiz sene Ocak ayında, Apple firması yine buna benzeyen bir problem yüzünden, tüm iPod Nano kullanıcılarına yaklaşık 23 milyon dolar ödemek zorunda kalmıştı.