Xmarks İflasın Eşiğinde

Kullandığınız internet tarayıcınızdaki yer imlerini, şifreleri bütünleştirmeye yarayan uygulama Xmarks, 10 Ocak 2011 tarihinde kapanacağını duyurmuştu. Fakat son günlerde ortaya çıkan bir gelişme Xmarks firmasına yeni bir şans yaratabilir.

Kapanma nedeninin para yetersizliği olduğunu belirten şirketin CEO’su James Joaguin, uygulamayı kullanan kişilerden aktif oldukları süre içerisinde hiçbir zaman maddi yükümlülük istemediklerini fakat web sitelerinde 7 dolarlık bir bağış seçeğini koydukları vakit sadece servisi kullananların %0.001’lik bir bölümünün bu bağışa destek verdiğini belirtiyor. Xmarks’ı geri getirebilmenin tek yolunun üye olan kişilerin uygulamayı kullanmak istedikleri zaman yıllık 10 dolar masraf almak olduğunu söyledi.

Bu haberden sonra uygulamayı kullanan 3.371 kişi yıllık ücret olayını kabul etmiş durumda fakat Xmarks’ın iflastan dönebilmesi için bu kişi sayısının 96.629 olması gerekiyor.

HTC – Microsoft Anlaşmazlığı

Daha önceden Teknoloji.Gen.TR adresinden HTC firmasının Windows Phone 7 kullanan telefonlarına ekstradan Sense kullanıcı arayüzünü kullanma imkanı sunabileceğini duyurmuştuk. Fakat HTC’nin bu talebine rağmen Microsoft firmasının bu mobil işletim sistemindeki arayüzle hiçbir şekilde üzerinde oynanmasına izin vermeyeceğini söylemesi de bir çelişki durumu doğurmuştu.

Fierce Wireless sitesine bir demeç veren HTC CEO’su olarak görev yapan Peter Chou, Sense’in Windows Phone 7’nin raflarda yerini aldığı zaman ilk versiyonlarda bulunmayacağını fakat zaman ilerledikçe Sense ile ilgili bilgilerin ve kullanıcıların arzuları doğrultusunda Microsoft’a ileticeğini bildirdi.

Fakat şimdiden karşımıza, içerisinde Senste yazılımından bölümler bulunduran Windows Phone 7 versiyonları piyasada dolaşmaya başlamıştı. Chou’nun bu demecine göre şirket, yakın bir tarihte olacak olan Windows Phone 7 için daha geniş çaplı bir Sense tecrübesine değinmiş olabilir.

Microsoft Phone 7 Geliyor Mu ?

Microsoft firmasının İngiltere ofisinin resmi Twitter sayfasında yer alan bir yazı, akıllara bazı sorular getirdi.

5 Ekim 2010 tarihinde İngiltere’nin başkenti olan Londra’da yapılacak teknoloji haftası süresince, özel bir geliştiriciler fuarıda yer alıcak. Bu fuarda şirket, Windows Azure, Windows 7 ve çok kısa bir süre sonra piyasa girecek olan Windows Phone 7 ve Internet Explorer 9 ile ilgili bilgiler verecek.

Buraya kadar ters giden birşey yok gibi gözüksede işin garip tarafı fuarda açılış konuşmasının Steve Ballmer tarafından gerçekleştirileceği ve bu konuşmanın G20 zirvesinin de düzenlendiği Uluslararası Konferans Salonu’nda yapılacak olması. Steve Ballmer hayatımıza yön vericek derecedeki önemli olaylar dışında açılış konuşması yaptığını düşünecek olursak, hali hazırda Ekim ayının içerisinde raflarda yer almasını beklediğimiz Windows Phone 7’nin Steve Ballmer tarafından net bir şekilde resmiyete dökülmesi bekleniyor.

GTA İnsanları Etkiliyor Mu?

Araba yarışı oyunları kişileri daha hızlı araba kullanmaya yöneltiyor mu ? Daha da önemlisi araba yarışlarının dışında insanların zarar gördüğü bazı oyunlar, daha dikkatsiz araba kullanmaya neden oluyor mu ?

Grand Theft Auto ve Carmageddon gibi piyasada bir hayli popüler olan iki oyun gibi yayaların öldürülmesine dayanan oyunun gençler üzerinde etkileri Belçika’da araştırıldı.

Drive Em Up tarzı olan oyunlar konusunda gerçekleştirilen araştırmaya yaşları 16 ila 18 arasında değişen kızlı erkekli 2000 kişilik bir grup katıldı. Tehlikeli otomobil kullanma olasılığının arttığına dahir bazı veriler olsada bu sonuçlar net bir açıklama yapabilmek için oldukça kuvvetsiz.

Bu tarz istatistiksel araştırmalarda verilerin gerçeklik payıda ayrı bir sorun oluşturuyor. Çünkü kimsenin GTA gibi bir oyunu oynadıktan sonra sokağa arabasıyla çıkıp yayaları öldürmeyi hedeflemediği bir gerçek. Bilgisayar oyunlarının kişiler üzerindeki olumsuz etkileri araştırılsa da gerçekten bir oyunun bir insanı bu derece etkileyip kanunsuz davranışlar içine sokması çok uzak bir ihtimal gibi gözüküyor.

Zenen’e Dikkat

Scareware olarak isimlendirilen ve bilgisayar kullanıcılarını kandırmaya yönelik bir takım kodlar bulunduran uygulamar için birçok yeni taktikler üretiliyor.

Zeven adındaki kod, kişinin kullandığı internet tarayıcısını bularak görevine başlıyor. Internet Explorer, Firefox veya Chrome gibi farklı tarayıcıda web sayfasının nasıl gözüktüğünü hafızasına alarak, ona göre bir sayfa sunuyor. Bu çok zekice hazırlanmış olan taktik ilerleyen zamanlarda kişilere zararlı yazılım uyarıları göstermeye başlıyor.

Kişiler eğer durumu bilmiyorlarsa bu uyarıları ekranda görünce panik yapabiliyor. Zararlı yazılım olan Zeven’in asıl işi buradan sonra başlıyor. Kod bu sırada sahte bir antivirüs programını ekrana çıkartıyor. Kişiler sitesi Microsoft Security Essentials’a çok benzeyen Win7 AV adındaki bu programı çalıştırdıklarında ise sahte güvenlik programını satın almak üzere dolandırılmaya çalışıyor.

Microsoft’un Gözbebeği Silverlight

Microsoft firması geçtiğimiz günlerde kendi servisi olan Silverlight’ın önemini bir kez daha yineledi. HTML5’in gün geçtikçe yaygınlaşmasıyla birlikte firma, Silverlight’ın kişilere sunduğu avantajları yinelemek istedi.

HTML5’in sağladığu multimedya fonksiyonları değer kazanırken, Adobe Flash ve Silverlight spot ışığını kapattı. Fakat Microsoft’ta üst düzey yönetici olan Brad Becker hiçbir zaman Silverlight’ın önemini kaybetmeceği konusunda ısrarcı.

Tasarlayıcıların daha fazla, masaüstüne yakın programları kolayca yaratabilmesine olanak sağlayan bu programın altı çizildi. HTML5’in ötesinde firma programları için kıymetli, medya tecrübesinde kaliteli, programlar ve oyunlar sunmakta Silverlight’ın son derece önemli olduğu; yüksek çözünürlük video, üç boyutlu video ve akıcı görüntü sistemleri konusunda da son derece popüler olduğunu da sözlerine ekledi.

Verilen demeçin kilit noktası ise kuşkusuz HTML5 ile CSS3’ün ilerleyişinde normal uyumluluğun oturmasının biraz süre alabileceği konusunda oldu.

Amiga Efsanesi Diriliyor

Amiga geçmişte çok büyük başarılar elde etmiş bir isimdi. Donanım ve programsal olarak üst düzey gelişim kat etmiş olan Amiga bilgisayarlar, kaliteli ses ve güçlü grafik yetenekleri sayesinde ün kazanmışlardı.

Commodore USA firması bu eski ama klasiklerden olan firmayı yeniden piyasaya çıkartma görevini eline aldı. Yeni bir AMIGA serisini piyasaya çıkarmaya çalışan firma, eski Commodore’larda gerçekleştirmiş olduğu şeyi gerçekleştirecek. Firma uzun zamanın ardından sunduğu klavye içi bilgisayarlarla birlikte Commodore’u eski günlerine getirmişti.

Klavye içerisinde bulunan All in One, AIO sistemler meydana getirecek olan firma bu bilgisayarların AROS ile de uyum içerisinde çalışabileceğini belirtti. Son günlerin modasına uyan ve açık kaynak olarak yazılan Amiga işletim sisteminin sayesinde nostalji yapmak isteyenler eski Amiga oyunlarını da emülatörler kullanarak oynayabiliyordu.

Korsan Playstation 3 Warez Sitelerinde

Oyun konsollarının başında gelen Playstation 3 için çıkan USB bellekteki özel program yetmezmiş gibi Sony firmasının korkularına yeni bir tanesi daha katıldı.

Paralı olarak satılan USB dongle korsan oyunların çalıştırılmasına olanak sunan bir aparat. Bu aparatın yaptığının bir başka benzerini sunan ve Playstation 3’ün kodlarını ortadan kaldıran bir program bu aralar internette warez sitelerinde bir hayli popüler.

Açık kaynak kodlu olarak dağıtılan program korsan oyun oynatabilme yeteneğine sahip olmasa bile, bu potansiyele sahip. Açık kaynak kodlu olarak yayınlandığı için muhtemelen önümüzdeki günlerde hackerlar tarafından geliştirilerek korsan oyun çalıştırabilecek bir hale getirilecektir.  Bu programı da uygun olan USB belleklere yükleyerek kendi dognle’ınızı ücretsiz olarak yapabilmeniz mümkün.

Duvarınızı iPhone ile Boyayın

Evinizin duvarının renginde ikilemde kaldıysanız, çözümü iPhone sizin için üretebilir…

Evinizin bazı bölümlerinin renginden çok sıkıldınız ve değiştirmek mi istiyorsunuz ? Fakat ne renk kullancağınızı bir türlü belirleyemiyorsanız, bu iPhone uygulaması tam sizin aradığınız tarzda. Uygulamanın ismi Paintingwalls ve iPhone’la çektiğiniz duvarlarınızın fotoğraflardaki rengini değiştirmeye yarıyor.

Uygulama içerisinde birçok farklı renkle birlikte sunuluyor ve kendiniz de yeni renkler ilave edebiliyorsunuz. Denemek istediğiniz renkleri seçmek ve duvarınızda uygulamakta oldukça kolay.

Uygulamanın en son versiyonu olan 2.0’da ise duvarları kendi parmağınız yardımıyla boyayabiliyorsunuz. Yakınlaştırma özelliği de siz bu işlemi yaparken size çok fazla yardım etmiş oluyor.

Platingwalls 2.0’ın deneme versiyonunu bu linkten indirebilirsiniz. Uygulamanın paralı versiyonu ise 2 $.

Nokia Music İsim Değiştirdi

Nokia firması pekçok ülkede yayın olan müzik servisi Nokia Music’in ismini değiştiyor ve başındaki Nokia’yı kaldırıyor. Nokia’nın vermiş olduğu bu müzik hizmeti bundan böyle Ovi bünyesinde faaliyet göstermeye devam edecek.

Hafızanızı biraz zorlarsanız Nokia’nın 23 değişik ülkede faaliyet gösteren Music Store’u da, geçtiğimiz günlerde OVi markası altında birleşmişti. En köklü telefon firmalarından bir tanesi olan Nokia’nın bu konuda henüz resmi bir açıklaması bulunmamasına rağmen, bazı blog yazarlarına göre, bir Nokia çalışanı şu sözleri söylemiş durumda; “Yeni isim değişikliği, tüm dünyadaki müzik hayranlarının, kendi dillerine de bu ismi daha rahat sokabilmeleri için yapıldı. Ayrıca kulağa daha da kolay geliyor. Kullanıcılarımıza daha basit ve Ovi markası altında bir deneyim sunuyoruz.”

Ad değişikliğinin, Nokia marka cep telefonu kullananan kişiler için şarkı indirme sırasında hiçbir değişiklik olmayacağı da söylenen arasında.