Google’da Street View Problemi

Bilindiği üzere Google Şirketine ait Street View isimli araçlar sokak, cadde, manzara ve benzeri mekânların fotoğraflarını çekmek için sokaklarda dolanıyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Google dünyayı dolaşan Street View araçlarının sadece manzara fotoğrafları çekmek maksadıyla sokaklarda olmadığını ve daha fazlasını yaptığını resmen kabul etti.

Google Şirketlerinin mühendislik biriminin başkan yardımcısı olan Alan Eustace ise yaptığı açıklamada, Street View araçlarının kişilerin e-postaları, internet adreslerini ve şifrelerini de topladığını kabul etti. Bunun yanı sıra Eustace Google’ın bu Okumaya devam et Google’da Street View Problemi

Yenilenen Arayüzüyle Google Maps

Google firmasının en önemli ve yararlı servislerinin başında gelen Google Maps, rahatlıkla kullanıcıların dünya üzerindeki herhangi bir yeri uydudan çekilen fotoğraflarla ayrıntılı bir şekilde bulmasına yardımcı oluyor. Street View programı ise Google Maps üzerinde araştırdığınız konumun sokak resimlerini bizlere sunuyor.

Google Maps kullananların sayısında her geçen saniye bir artış gösteren Google, bu servis içinde sürümlerini arttırmaya devam ediyor. Diğer rakiplerinin online harita takibi konusunda gelişmelerini yakından takip eden Google, bu teknolojide de zirvede bulunabilmek için, sunduğu servislerin patentini alarak korumayı tercih ediyor.

Google firmasının Maps için başvurmuş olduğu son patent ise navigasyon teknolojileriyle ilgili. Kullanıcıların aradıkları konumu rahat ve pratik bir şekilde bulabilmesi ve takip edebilmesi için güçlü bir navigasyon paneline sahip olmalarını amaçlayan ve bu patent başvurusunun ne zaman neticeleneceği ise hala merak konusu.

Google Street View Her Noktaya Ulaşmış.

Google firması için bilgi toplayan ve bunları online ortamda paylaşan Street View araçları oldukça yüksek bir teknoloji ile donatılmış. Buda bizlerin haklarına göz dikilecek gibi bir duruma sebebiyet vermiş.

Şimdi ne diyor bu adam diyorsanız hemen açıklayayım

Google tarafından sokaklarda dolaşan Street View araçları Fotoğraf ve Video çekerek çevredeki bilgileri merkeze gönderen donanım olarak yüksek bir teknoloji kullanan araçlar.

Avrupa’da birçok ülkede gezerek bilgi topluyorlar ve bu bilgileri sistem üzeriden paylaşıyorlar. Uygun olanları ise Google internet üzerinden kullanıcılara sunuyor.

Ancak bu araçlarla ilgili oldukça ilginç bir detay geçen hafta ortaya çıktı. Hatta google bu durum için özür bile diledi.

Araçlarda bulunan bir yazılım aracın geçtiği bölgede o sırada Wi-Fi üzerinden gönderilen tüm bilgilere ulaşarak saklayabiliyormuş.

Bu bilgilerin neler olduğu önemli değil, tümü hafızaya alınarak merkeze direkt gönderiliyormuş. Kısacası o bölgedeki internet kullanıcılarının tüm işleri, giriş ve çıkışları ele geçirilebiliyormuş.

Bu olay ortaya çıkınca büyük bir baskı oluştu google üzerinde. Zaten birçok yerde araçları taşlanan firma artık ne yapacak bilinmez. Ama araçları için yolculuk her geçen gün daha tehlikeli bir hal almaya başladı.