Tablet PC devleşiyor !

Tablet bilgisayarlar küçük olarak kalmayacak! İşte dünyanın en büyük tablet bilgisayarı…

9 inçlik ya da 10 inçlik tabletlerin büyük ve taşınabilir olduğunu düşünmüyorsanız sizi bir de Lenovo’nun 23 inçlik tabletiyle tanıştıralım. Bir tablet için oldukça büyük olan bu ürün, yarı taşınabilir amaçlarla tasarlanıyor.

Lenovo pazarlama yetkilisi William Kai tablet için şunları söylüyor; “23 inçlik tabletler için bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz. Pil ömrünü ve ağırlık konusunu çözmemiz gerekiyor. Tabii ki tam olarak taşınabilir amaçlarla yapılmıyor. Ama evde odadan odaya tam bir klavyeyle beraber ya da televizyon olarak taşıyabilecek veya sehpanın üzerine koyup ailecek oyun oynayabileceksiniz. Umarız bu yıl sonunda piyasada olacak.”

Masaüstü PC’nizde de monitör olarak kullanabileceğiniz 23 inçlik tabletin fikri kulağa ilginç geliyor. Pil ve ağırlık sorunu çözülebilirse bu yılın sonunda dev tablet PC ile tanışmamız mümkün olacak.

LG’den Elektronik Cihazlara 18 Milyar Dolar

Güney Kore’nin elektronik devi LG, yaptığı bir açıklama üzerine 2011 yılında elektronik cihazlar için 18 Milyar dolar yatırım gerçekleştireceğini belirtti.

LG Şirketi Güney Kore’de 4. büyük şirket olarak biliniyor. Güney Kore’nin 4. büyük şirketi yeni yıl için yapacağı yatırımlar üzerinde birtakım açıklamalar yaptı ve bu açıklamanın içeriğinde yeni yıl için yapılacak yatırım tutarının en az 18 milyar dolar olacağı açıklandı. Okumaya devam et LG’den Elektronik Cihazlara 18 Milyar Dolar

Öne Çıkmayan Tablet Pc’ ler

Birçoğumuzun tablet Pc denilince aklında ya Apple İpad yada Samsung Galaxy Tab geliyor. Aslında ön planda göremesekte, bu tablet Pc lerin dışında bu sene içinde 50-60 tane farklı marka tablet Pc üretildi. Biz bunların adını duyamadık çünkü hepsi neredeyse Çin’ de üretiliyor ve sadece Çin sınırları içinde satışa çıkarılıyor. Bu tabletler Çin pazarında 75 gün önce görücüye çıktılar.

Üretilen bu tabletlerin için hepsinin özellikleri neredeyse birbirine benzer. 7” ekran boyutu, Wi-Fi, Bluetooth, Android işletim sistemi gibi ortak özellikleri bulunuyor bu tabletlerin.Çin pazarında satışa sunulan tablet Pc lerin çok fazla bir işleve sahip olmadığı belirtiliyor bazı firma yetkilileri tarafından. Ancak Çin pazarındaki bu firmaların 2011 yılı içinde daha farklı ve gelişmiş ürünleri satışa çıkaracağı gerçeği ise aşikar.

Ayrıca Çin pazarındaki bu tabletlerin Türkiye’ ye gelebileceği diğer bir duyumlar arasında. Böylece ülkemizdeki tablet satışları hem artacak hemde tablet Pc fiyatları beklenenin çokta altına düşebilecektir.

Windows 8 Tabletler Nasıl Olacak ?

Ipad’ e rakip olarak Microsoft tarafından üretilecek olan Windows 8 tabletler neredeyse piyasaya çıkmak üzere. Microsoft tarafından tablet pc ler için böyle bir atak beklenmezken Apple bu duruma hayli şaşırmış gibi gözüküyor.

Önümüzde ki ay gerçekleşecek olan Ces’ te aslında her şey günyüzüne çıkacak. Windows 8 tabletleri ise Dell’ in ve Samsung’ un üreteceği ise duyumlar arasında. Ayrıca tabletlerde Windows 8 yüklü olmayacak. Sadece tanıtım için Ces’ te Windows 8 yüklü tabletler tanıtılacak. Çünkü Windows 8 hala geliştirilme aşamasında. Bu yüzden piyasaya çıkacak tabletlerde Windows 7 yüklü olacak başlangıç itibari ile.

İş kullanımı ağırlıklı olarak tasarlanacak tabletlerde Office, Excel ve PowerPoint gibi yazılımlar olacak. Dokunmatik arayüzü ise Microsoft’ un kendi ürettiği yeni bir arayüze sahip olacak. HTML 5 web uygulamalarına da destek verecek olan tabletlerde rakiplerine benzer bazı özelliklerde yer alacak. Örneğin sistem özellikleri ve tasarım gibi.

Android tabletlere rakip olmaya hazırlanan Windows 8 tabletlerin her zaman ki Microsoft ürünleri gibi piyasaya da eşdeğerlerine göre pahalı olacağı ise bilinen gerçeklerden sadece biri.

iPad’e Rakip Samsung’tan Geliyor

iPad’in piyasadaki tek tablet olduğu zamanlar bundan böyle geride kaldı. Samsung firmasının Galaxy Tab modeli ilerleyen günlerde iPad’in karşısına Android işletim sistemi kullanarak çıkacak fakat fiyatı onu bir adım daha geride bırakacak gibi gözüküyor.

Tabletin net olarak fiyatı belli olmasa da bazı raporlar, Sprint ve T-Mobile gibi servis sağlayacı firmaların Samsung Galaxy Tab’ı iki senelik sözleşmeyle birlikte 400 $’a vereceği yönünde. T-Mobile ve Sprint’in verilerine göre iki senelik sözleşmeyle birlikte tablette 200 $ 2 sene boyunca kullanılacağına dair indirim ve 50$ da fiyatta azalma söz konusu. Bunun anlamı tableti herhangi bir kontrat yapmak istemeden almak isterseniz fiyatı 650$’a denk oluyor.

Özellikleri ve Android işletim sistemi kullanmasıyla birlikte tüm teknolojiyi yakından takip edenlerin ilgisini üzerine çeken cihaz, bu yüksek fiyatı nedeniyle 500 $’lık 16 GB iPad’in gölgesinde kalabilir. Bunun yanı sıra kontrat olmadan iPad 3G’nin de satış fiyatının da 630 $ olduğunu varsayarsak Android işletim sistemi kullanan Samsung’un tabletinin fiyatının piyasanın üzerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Korsanlar Apple’dan Bir Adım Önde

Apple ile korsanlar arasındaki mücadele tam gaz devam ediyor ve her seferinde korsanlar galip çıkıyor.

iPad, iPhone4 ve iPod Touch 4 için olan ve cihazın kırımlasını sağlayan Jailbreak olayı internet üzerinde çok hızlı bir şekilde yayılıyor. p0sixninja takma ismini kullanan hacker tarafından bulunan açık, A4 işlemcinin bootrom bölümüne kendisini yerleştiriyor. Bu daha evveldende iPhone 3GS’in kırılmasında çok önemli bir rol almıştı.

Fakat p0sixninja bulduğu açığı internette yaygınlaştıramadan GeoHot ondan daha önce davrandı ve kendi bulduğu açıktan faydalanarak kendi özel Jailbreak sistemini yayınladı. GeoHOT ismi iPhone’u ilk kırabilen kişi olduğu için size çok yabancı gelmeyebilir.

Limera1n adlı Jailbreak ise, Apple’ın cihazda bulundurduğu tüm yazılımsal engellemeleri yok ediyor. iPhone 3GS, iPod Touch 3G, iPhone 4, iPod touch 4, iPad ve iOS 4.0, 4.1 kullanan ürünlerde çalışıyor.

Son Nesil iPad Tasarımı

En son versiyon olucak olan iPad tasarımının internette paylaşılması, iki yeni özellik olucağına dair çok büyük sinyaller veriyor.

Çin ülkesinde aldığı patentlerden elde edilen bilgilere göre, yeni versiyon iPad sadece dikeylemesine değil, yatay olarakda enine doğru kullanılabilecek. iPad’in uzun kenarında bulunan harici bir 30 pin’lik bağlantıyla birlikte, enlemesine, geniş ekran olarak faydalanabilmek olanak dahilinde olucak.

Bunun yanında bir başka önemli ayrıntı ise Smart Bezel adı verilen özellik, iPad’in kenarlarından bir tanesinin kontrol olarak yararlanılmasına imkan sunuyor. Ekranın dışında kalan bölümde bulunan dokunmatik kontrol ise ses, ekran ayarları, yakınlaştırma veya uzaklaştırmanın yanı sıra oyun kontrollerine de olanak sağlıyor.

Tabiki bu tasarımlar henüz taslak olduğu için resmi olarak kesinleşmiş bir bulgu yok fakat bu değişik özellikler bir sonraki nesil iPad’de olması muhtemel, akıllıca tasarım objeleri olarak dikkat çekiyor.

FaceTime’ın Hedefi Büyük

Apple’ın tasarlamış olduğu FaceTime uygulamasıyla ilgili birçok farklı düşünceler internette geziniyor.

Wifi ağları üzerinden faaliyet gösterebilen bu video konferans uygulaması ile iPhone 4 ve iPod Touch gibi işletim sistemi iOS olan tüm cihazlar yararlanabiliyor. AppleInsider’da yer alan bir habere göre Apple kamerası bulunan bir iPad versiyonu üzerinde de denemeler yapıyor olabilir. Daha az önemsenmesine rağmen bir başka söylentide açığa çıktı. Mac4Ever sitesinde yer alan bir habere görede Apple firması FaceTime’ın Mac PC ve laptoplarda da çalışabilen ve uygulanabilen bir versiyonunu daha çıkartacak.

Steve Jobs geçtiğimiz ay FaceTime uygulamasından yararlanan milyonlarca cihaz satılacağı iddiasında bulunmuştu. Tahmin edilen rakamlara göre Apple yalnızca yılın 4 ayında 11 milyon adet iPhone satıyor. Yani 1 sene içerisinde yalnızca iPhone cihazından bile milyonlarca FaceTime kullanıcısı olucak. Yeni çıkacak ve içerisinde kamerada olacak iPod Touch’un da bir çeyrek içerisined 11 milyon satması hedefleniyor

Samsung’dan Apple iPad’e Rakip

Samsung firması bu yılın ilk döneminde tablet bilgisayar hakkındaki düşüncelerini dile getirmişti. Fakat bundan uzun bir süredir bu düşünceyle ilgili yeni bir açıklama yapılmamıştı. Fakat bugünlerde yeni gelişmeler oldu ve yavaş yavaş özellikleri belli olmaya başladı.

Samsung tablet bilgisayarının en fonksiyonlu yönü güçlü donanıma sahip olması ve Samsung’un büyük beğeni toplamış olan AMOLED ekranı. iPad bugünlerde tozu dumana katarak yoluna devam ederken ve diğer rakipleri henüz piyasada bulunmuyorken, bu Samsung için kaçırılmayacak bir hazine durumunda.

7 inç ekrana sahip olan bu tablet bilgisayar 1.2GHz hızında A8 işlemciye, 16 GB dahili hafızaya ve de en son Android işletim sistemi olan 2.2 Froyo’ya sahip. Ayrıca bu tabletin hafızası 48 GB’a kadar genişletilebilecek.

Samsung’un Galaxy Tab adını koyduğu bu tablet bilgisayarı önümüzdeki günlerde piyasaya çıkarması bekleniyor.

Apple iPad’e Dişli Rakip

Apple iPad’e Dişli RakipApple iPad’in en önemli rakiplerinden biri olacak olan Windows 7 işletim sistemi kullanan Winpad 100 piyasaya girmeye hazırlanıyor.

En son demosunu Haziran ayında piyasaya gösteren Computex konferasında bulunan MSI Winpad 100’ün tasarımı sonunda bitmiş gözüküyor. Berlin şehrinde düzenlenen IFA teknoloji konferasında net bir şekilde teknoloji tutkunlarıyla buluşmaya hazırlanan Windows 7 işletim sisteminden yararlanan tabletin teknoloji dünyasında kazanacağı şöhret ve iPad’e rakip olabileceği sorusu merakla bekleniyor.

Winpad 100 tabletin teknik bilgileri ise şu şekilde; 1.66 Intel Atom işlemci, 2GB RAM, 32GB SSD, HDMI bağlantı, 2 adet USB çıkışı ve MSI’ın dokunmatik dostu WindTouch üst yüzeyi.

Araştırmacılar tarafından Apple firmasının iPad’ine karşı piyasada bulanacak ilk ve ciddi bir rakip olması durumuna kesin gözüyle bakılıyor.