En çok Güvenilen Bilgisayar Donanımı: İşlemciler

Hardware.fr adlı Fransız donanım inceleme sitesinin yaptığı en sağlam bilgisayar donanımı incelemesine göre, en sağlam donanım olarak işlemciler seçildi. Ürünlerin geri iade edilme yüzdelerini de hesaba katarak yapılan incelemelerde; sabit disklerin geri iade edilme oranı %1.94, SSD disklerin iade edilme oranı %2.05, Ram lerin iade edilme oranı %10 ve işlemcilerin (CPU) iade edilme oranı ise sadece %0.18 olarak belirlendi.

Bu araştırmaya göre SSD diskler ile sabit diskler aynı şekilde güvenilir. Aslında SSD lerin daha güvenilir olması bekleniyor. Sebebi ise sabit diskler deki gibi manyetik ve hareketli parçalar içermemesi. Bu yüzden bozulma olasılıkları sabit disklere göre çok daha düşük.

Ram lerde ise bu oranın yüksek olması normal. Çünkü donanım aşırı zorlandığı zaman (yüksek güç gereksinimi, donanımı zorlayan oyunlar gibi) anakartta zarar gören ilk donanım genelde ram ler olur.Çünkü anlık bilgi depolarlar ve üzerlerindeki voltaj belirli bir seviyeyi geçtiğinde yanarlar. İşlemciler ise daha komplike ve dayanıklı bir donanım olduğu için bozulmaları neredeyse çok zor.

DVD’lerin Sonu Mu Geliyor ?

Zamanın eski devi günümüzün ihtiyaçlarına yanıt veremez oldu. İşte DVD teknolojisinde sona doğru yaklaşırken tüketicilerin değişen istekleri…

DVD olarak film satışları günden güne bir düşüş içerisinde, buna paralel olarakta ünlü firmaların DVD playerlarının da satışları tepetaklak olmuş durumda.

Yapılan bir araştırmaya göre DVD player satışlarının geçtiğimiz son yedi seneye göre en düşük seviyede olduğu belirlenmiş. Teknoloji piyasasını takip edenlere göre yakın bir zaman içerisinde DVD devri kapanıcak.

2007 senesinde DVD Player satışları patlama noktasında olduğu zaman İngiltere ülkesinde yalnızca 8 milyona yakın DVD Player ve yazıcı üretilmişti. Geçen sene ise bu rakam 6 milyona düştü. Bununla birlikte 2014 senesine kadar satışların yarı yarıya azalacağı yönünde tahminler mevcut.

Klasik DVD satın alıp onu izleyenlere karşın günümüzde en popüler olan teknik ise internetten indirilen filmlerin Ev Sinema PC’leri yani HTPC olarak televizyona bağlayarak bu indirilen filmleri izleyebilmek.

Artık günümüzde her LCD televizyonun üzerinde bir USB girişi mevcut. Bununla birlikte taşınabilir harddisklere film atıp direk harddisk üzerinden televizyona bağlayarak kolayca izleyebiliyorlar.

Oyuncular İçin Tasarlanan Yeni Fare

İlk defa 2010 Cebit Teknoloji Fuarı Almanya’da sahneye çıkan ve müşterilerin beğenisine sunulan FireGlider markasının Siyah Oyuncu Faresi, kesinlikle siyah rengini seven ve onun sadeliğini arzu eden oyun hastaları için üretildi.

Sharkoon Rush FireGlider adlı farenin içerisinde 6 adet değişik programlanabilir buton, ağırlık arttırıp azaltabilme özelliği ve DPI değiştirme butonuyla birlikte geliyor. FireGlider tamamen yumuşak kaplı ve farenin kontrolüne yüzde yüz hakim olabilmenize olanak tanıyan maddelerden üretildi.

Önemli özelliklerinden biri ise bilgisayarının başında uzun zaman geçiren kullanıcıları yakından ilgilendiriyor. Kişinin elinin terlemesiyle meydana gelebilecek kaymalara tedbir almak amacıyla başparmağın temas ettiği bölüm özel çizgili bir balıksırtı maddesiyle üretilmiş. Buda size her zaman tam kontrol sağlamanıza olanak sunuyor.

FireGlider, en fazla 3600 DPI çözünürlükte 7080 Frame Rate ile birlikte 20 G hızına kadar çıkabiliyor. 600 ile 3600 arasındaki yapılan farklılıklarda, DPI hızına göre değişim gösteren LED hızı az ışığın bulunduğu bir yerde oyuncunun oluşturduğu değişikliklerde hata yapmasını engelleyecek bir şekilde üretilmiş olması çok önemli bir özellik.

Buna ek olarak son günlerde Microsoft firmasının ürettiği yeni nesil farelerde görmeye alışkın olduğumuz teflon fare ayaklıkları ile en sert ve çabuk değişimleri kolayca yapmanıza imkan tanıyor.

Enyo USB 3.0 Süper Hızlı

SSD USB 3.0 Teknolojisi inanılmaz derecede hızlı !

Genelde tüm insanlar kendi kullandıkları harici harddisklerini yani external harddisclerini çok hızlı zannederler. Fakat OCZ’nin yeni piyasaya sürdüğü modelin hızını görünce buna inanamayacaksınız.

OCZ firması piyasada bulunan mekanik harddisk dediğimiz eski düşük kapasiteli ve yavaş aktarım hızına sahip olanları yok etmeyi amaçlıyor. OCZ firmasının en son çıkarmış olduğu model olan Enyo, solid state disk teknolojisini USB 3.0 arabirimiyle tamamlayarak kullanıcılarına süper bir hız sunuyor.

Oldukça göze hoş gelen bir tasarıma sahip olan ve dışı alüminyum kaplamaya sahip olan Enyo model harddisklerin saniyede yapabildiği okuma hızı tam 260 MB, yazma hızı ise bunun 60 MB altı bir değer olan 200 MB. OCZ şirketinin kendi özel web sayfasında yer alan hız tablosu şu şekilde :

OCZ firması henüz çıkaracağı bu harddisklerin fiyatlarını belirlememiş olsada, tahmin edilen fiyatlar çok yüksek olucağı doğrultusunda.