Teknoloji’nin Kötü Tarafı

Teknolojinin hızla gelişimi insanoğlunun düşüncelerini ve seçimlerini de hızlı etkiliyor. İngiltere’de gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda ortaya çıkan sonuç herkesi düşündürttü.

Yapılan araştırmaya göre İngiltere’de teknolojiyle iç içe yaşayan bir kesim bir hayli fazlalaşmış durumda ve buda beraberinde birçok sorumluluk yaratıyor. Bu öyle bir hal almışki İngiliz vatandaşlar evlerindeki bir yangın esnasında ilk olarak dizüstü bilgisayarlarını daha sonrada kişisel cep telefonlarını yanlarına almaya çalışıyor. Evde bulunan evcil hayvanlar ise bu iki elektronik eşyadan sonra kendilerini kurtarabiliyorlar.

MyVoucherCodes firmasının düzenlediği verilere bakıcak olursak, acil durum esnasında dizüstü bilgisayarlarına koşanların oranı %24, cep telefonlarını almaya gidenlerin oranı %18le ikinci olarak geliyor. Ne yazik ki bizim en yakın dostlarımız olan evcil hayvanların oranı %14 ile üçüncü sırada yer alıyor. Onun hemen ardından ise %12lik oranla oyun konsolları geliyor. Teknoloji bu şekilde devam ederse hayvanların listenin altına doğru inmesi işten bile değil.

Apple’ın SIM Kart Projesi Rafa Mı Kalkıyor?

Telegraph’ta yer alan bir habere göre, Apple firması kendi SIM kartını üretme projesini rafa kaldırdı. Apple, operatör firmaların, şirketi maddi yatırımda bulunmamakla tehdit etmelerinin ardından, dev firma kendine özel SIM kart çıkarma projesini üretmişti. Fakat bu proje hayata geçirilemeden iptal edildi.

Sitede yer alan iddiaya göre ismi basına açıklanmayan bir operatör firmasının çalışanı konu ile şu sözleri söyledi; “Apple uzun zamandır, operatörleri kızdırıyor, operatörleri çevresinden ayırmak istiyordu. Ancak bu sefer kuyruğunu bacaklarının arasına kıstırıp, planlarını gözden geçirmeye geri gönderildiler.”

Bunun yanı sıra yine aynı sitede yer alan bir başka açıklama ise; Apple’ın yinede, sadece iPad cihazı için özel bir SIM Kart üzerinden çalışmalarını sürdürdüğüne yönelik. Firmanın özelliklede Steve Jobs’un basına sızan bu dedikodulara ne şekilde bir cevap vereceği ise büyük bir merak konusu.

Microsoft, Sony Ericsson’u Kaybetti

Sony Ericsson firmasından bir Windows Phone 7 veya tablet bilgisayar bekliyorsanız bu haber sizi biraz üzebilir. Çünkü firmanın Fransa şubesinin CEO’su Pierre Perron, Fransa’nın Les Echos gazetesine Windows Phone 7 işletim sisteminden yararlanan bir telefon yapmak istemediklerini nedenleriyle birlikte açıkladı;

“Telefonlarımız standart hale gelme riskini taşıyor. Yalnızca tasarım ve fiyat açısından rakiplerimizle yarışmak zorunda kalacaktık, bu da istediğimiz bir şey değil.” Daha öncede birçok haberde belirttiğimiz gibi Windows Phone 7, işletim sisteminin tasarımı konusunda üretici firmalarına çok katı kurallar koyuyor.

Tablet bilgisayar konusunda ise Perron, açık ve net konuştu. Sony Ericsson firmasının piyasaya tablet bilgisayar çıkaran 24. şirket olmak istemediklerini bu nedenle en azından bu sene içerisinde böyle bir planlarının olmadığını söyledi.

iPhone 4’e Yeni Bir Aksesuar

iPhone 4 kullanan ve yanında ekstra olarak bir klavye taşımak isteyen kullanıcıların isteklerini BoxWave karşılayacak. Telefonlara ekstra olarak alınan aksesuar klavyelerin kalınlığından veya kullanışsız olmasından dolayı problem yaşayan kullanıcıların tüm şikayetlerini giderebilecek olan bu klavye tasarım ve incelik bakımından oldukça güzel.

BoxWave Keyboard Buddy Case, cihazın altına takılabilen ve aşağı doğru kayarak açılan bir bluetooth klavye. Fakat bu diğer alternatifleri olan TK-421 gibi ne iPhone 4’te sürekli dışarda bulunuyor nede Nuu Mini Key gibi telefonu çok fazla kaba ve kalın gösteriyor. BoxWave firmasının tasarlamış olduğu klavye iPhone 4’ün mevcut görünüşüne çok az bir ekleme yapıyor.

Aralık ayında raflardaki yerini alıcak olan ürünün fiyatının ise 70 dolar civarında olması bekleniyor.

PlayStation Phone 2011’de Geliyor

En sonunda Sony firmasının konsolu olan PlayStation Phone internete sızdı! İnternette çeşitli sitelerde görücüye çıkan resimlerin kaynağı olan Engadget sitesi, bu resimlerin kesinlikle gerçek olduğunu söylüyor.

Android 3.0 Gingerbread karta sahip ve Sony Marketplace uygulaması olan bu platform sayesinde konsol oyunlarını internetten alıp, oynayabilmek mümkün.

1GHz Qualcomm marka MSM8655 model işlemciye, 512 MB hafızaya ve 1 GB ROM’a sahip olan Playstation Phone’un ekranı ise 3.7-4.1 inç genişliğinde. Geçtiğimiz yazın sonlarına doğru piyasaya çıkan maketlerini çok andıran cihazın dokunmatik ekranı ve PSP’teki gibi tuşları mevcut. Memory Stick için ekstra yeri bulunmayan cihaz MicroSD hafıza kartı destekliyor. Bu telefonun henüz maketten ibaret olduğu ve resmi bilgilerin 2010 senesinin sonunda ya da 2011 senesinin başında aktarılacağı tahmin ediliyor.

Microsoft Hayranları Tepkili

Haber portalı olan TG Daily sitesinin başı Windows Phone 7 için hazırladıkları bir haber yüzünden takipçileriyle belaya girdi.

Windows Phone 7 temalı yayınlanan bir haberde Microsoft’un kendi ekibinden 90.000 kişiye bu cep telefonlarını hediye ediceği belirtiliyoru. Fakat haberin devamında Windows Phone 7 işlemcili telefonları kimsenin talep etmeyeceğine yönelik yorumlar büyük dikkat çekti.

Bu gelişmenin ardından haber sitende yer alan diğer bir haberde “Microsoft hayranlarının nesli hala devam ediyor” sözleri yer aldı. 24 Saat içerisinde yüzlerce kızgın geri bildirim gelince yayınlanan haberde Microsoft takipçilerine çok daha ağır eleştiriler yöneltildi. Haberin orjinaline aşağıdaki linkten ulaşabilir ve sizde konu hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

http://www.tgdaily.com/mobility-features/52050-tg-daily-overrun-by-rabid-microsoft-fanbois?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+tgdaily_all_sections+%28TG+Daily+-+All+News%29&utm_content=FeedBurner

Windows Phone – LG İşbirliği

Önde gelen telefon firmaları Windows Phone 7’i beğendi. İşte yeni ufak Windows 7 ailesinin son bireyi…

Bundan böyle akıllı telefonların ne kadar fazla tüketileceğini bildiren teknik donanımlarının yanında, son zamanlarda yeni bir özellik olarakda kullanılan işletim sistemleri de önemli bir rol oynamaya başladı. Android, iOS, Windows Phone gibi işletim sistemleri müşteri deneyimini maksimum seviyeye çıkartabilmek amacıyla birbirleriyle ciddi bir rekabet içerisindeler.

Windows Phone 7’de bu rekabette söz sahibi olabilmek için LG firmasıyla bir anlaşma imzaladı. LG firmasından gelen açıklamada; “Microsoft’la derin ilişkilerimiz var, yani bu yıl sonunda Windows Phone 7 kullanan birkaç LG telefonu piyasada görebilirsiniz.” ifadesine yer verildi.

Tabii bu açıklama bundan sonra LG’nin üreticek olduğu tüm modellerde Windows Phone 7 kullanacağının kanıtı değil, nitekim şirket aynı zamanda diğer işletim sistemleri içinde çeşitli yatırımlarda bulunucaklarını bildirdi.

Mobil İlkyardım Uygulaması

Anadolu Sağlık Merkezi, kişilerin toplumsal olarak sağlık bilincini geliştirmek için acil zamanlarda yararlanılmak üzere “Mobil İlkyardım Uygulaması”nı yayınladı.

Anadolu Sağlık Merkezi doktorları tarafından tasarlanan “Mobil İlkyardım Uygulaması”nı cep telefonlarının modeli iPhone olan kullanıcılar ücretsiz olarak indirebiliyor.

Yayınlanan uygulamanın içerisinde, temel ilkyardım bilgisi ve yaşam belirtilerinin yanında, bilinç kayıpları, böcek ısırmaları, solunum yolu problemleri, kırık ve çıkıklar, göze – kulağa ve buruna yabancı madde kaçması, kanamalı yaralanmalar, havale, zehirlenma, aşırı derecede yanıklar ve donmalar, güneş çarpmalarında ilk yardım konularında en ince ayrıntılar bulunuyor.

Uygulamanın arayüzü, ilk yardım gerektiren önemli zamanlarda konuya hemen sıcağı sıcağına ulaşılabilecek şekilde ve rahatça anlaşılabilir bir dil seçilerek resimlerle beraber yer alıyor.

Nokia Tutunmaya Çalışıyor

Nokia şirketi uzun zamandır kaybettiği koltuğunu geri almak istiyor. Tüm umudu ise yeni çıkaracağı telefona bağlı…

Nokia firmasının CEO’su olan Olli Pekka Kallasvuo, N8’in piyasaya çıkacağı zaman şirketin üzerindeki kara bulutların dağılacağını düşünüyor. Pekka’ya göre; Symbian 3 işletim sistemine sahip olan ilk telefon olucak olan Nokia N8’in satışına geçilmesiyle beraber, Nokia, Apple ve Blackberry’ye kaptırdığı koltuğunu geri alacak.

“Nokia N8’i kullanıcısıyla buluşturarak yenilenme sürecimizi başlatmak istiyoruz. Potansiyelimize kavuşacağız ve endüstrideki liderliğimize tekrardan yükseleceğiz.”

Symbian 3 işletim sistemi kullanan yaklaşık 50 milyon tane telefonu tüketicilerle buluşturacaklarına inanan Pekka, N8’in resmi çıkış tarihini ise ikinci çeyrekten üçüncü çeyreğe çekmelerinin sebebinin mükemmel ve sorunsuz bir telefon ortaya çıkarmak istedikleri için olduğunu belirtti.

Hızlı Şarjlar Yakında

Amerikan Enerji Bakanlığı tarafından üretilen bir teknolojiyle birlikte elektrikli arabaların karşılaştığı en büyük problemlerden birisi tarihe karışıyor, cep telefonu gibi elektronik cihazlar da bu en büyük sorunu bundan sonra geride bırakıyor.

Son zamanlarda uzun şarj zamanı yüzünden hibrit versiyonlar ön plandaydı fakat kullanılan yeni malzemelerle birlikte saatlerce şarj edilmesi beklenen cihazların devri kapanmak üzere.

Ticari olarak yeni kullanılmaya başlanan teknoloji sayesinde şu anda yaygın olarak kullanılan lityum-iyon pillere az miktarda grafin maddesi eklenmesiyle oluşuyor.

Yüksek kalite grafin olarak piyasaya sunulan malzemenin bilimsel ismi de VOR-X ve içerisine eklendiği bataryanın şarj süresini minumum seviyeye çekmesine rağmen bataryanın kapasitesinde hiçbir düşürme meydana getirmiyor. Princeton Üniversitesi profesörleri tarafından geliştirilen bu malzeme sayesinde bundan böyle sadece elektrikli arabaların yanı sıra, cep telefonları, laptop bilgisayarlar ve diğer taşınabilir cihazlar süper hızlı bir şekilde, birkaç dakika içinde şarj işlemini gerçekleştirebilecekler.