Vuvuzela Kabusuna Son

Uzun süredir dört gözle beklediğimiz Dünya Kupası heyecanımızı kursağımızda bırakan Vuvuzela sesinden gına geldiyse aşağıdaki uygulama tam size göre.

Sadece 4 senede bir gerçekleştirilen ve dünyanın birçok bölgesinden birbirinden güçlü takımların maçlarını arka arkaya oynadığı Dünya Kupası hayatımıza bambaşka bir heyecan katıyor. Fakat bu sene eskilerden alışık olmadığımız ve bir o kadarda dayanılması güç başka bir şey daha soktu. Vuvuzela ! Eğer sizde birçok kişi gibi Dünya Kupası maçlarının zevkine ve heycanına gölge düşürdüğünü inanıyorsanız şanslısınız, çünkü tam size göre vuvuzela sesini engelleyen bir eklenti çıkarıldı.

Fakat bu uygulama maç keyfini televizyonlarından yaşamak isteyenleri pek ilgilendirmeyecek. Çünkü Devuvuzelator isimli program sadece Dünya Kupası maçlarını bilgisayarlarından takip edenlerin işine yarıyor. Stardock firmasının Centre For Digital Music firmasıyla ortaklaşa çıkardığı bu program sayesinde bilgisayarınızdan çıkan sesin içerisinden vuvuzela’nın frekansını yok etmeye yarıyor. Eğer maçları internetten veya Tivibu gibi sanal tv platformlarından izliyorsanız Devuvuzelator uygulamasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

http://www.stardock.com/labs/devuvuzelator/

3D Yayını ve Televizyonlar

Geçtiğimiz günlerde Samsung ve Panasonic şirketlerinin 3D televizyonlarının üretimine geçtiği haberi dünyada büyük bir heyecana ve beklentiye sebep olmuştu. Daha sonrasında ise Panasonic ve Samsung’un bu televizyonları birer birer piyasaya sürmesiyle heyecan çok daha fazla yükseldi. En son olarak Sony firmasında bu kervana katıldı ve çok zaman kaybetmeden kendi üretmiş olduğu Playstation 3’ün 3D özelliklerini açıkladı.

Haberin bu bölümüne kadar herşey normal fakat elektronik mağazasından gidip 3D televizyonunuzu satın alıp, evinizin en güzel yerine koyduktan sonra, koltuğunuza geçip ayaklarınızı uzattığınızda birer birer sorunları ortaya çıkmaya başlıyor. Muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaksınız ve sevinciniz kursağınızda kalıcak çünkü 3D olarak seyredebileceğiniz bir kanal veya yayın bulamayacaksınız.

Bu aralar 3D den bahsedilince herkesin aklına bir tek film geliyor; oda hiç kuşkusuz Avatar. Milyar dolar yatırımla çekilen bu filmin Kasım 2010 ayında piyasaya sürülücek olan DVD’si 3D formatında olmayacak. Avatar’ı evinizde keyifle 3D olarak izleyebilmeniz için 2011 senesini beklemekten başka çareniz bulunmuyor. Sinemalarda daha önceleri gösterime giren diğer 3D filmlerde ise DVD konusunda bir açıklama bulunmuyor.