ABD fırtınasına Google Maps uygulaması

ABD, şu sıralar kapısına dayanan büyük fırtına ile cebelleşiyor. New York halkını tedirgin eden ve ölüm oranlarının yükselmeye başladığı son günlerde, Google, ABD halkına destek olmak amacıyla yeni bir hizmet sunuyor. Okumaya devam et ABD fırtınasına Google Maps uygulaması

VDP – Valensas Dergi Platformu

Türkiye’de mobil servis sektöründe önemli bir konuma sahip olan Valensas yeni ürünü ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Özellikle iPhone ve iPad uygulamaları alanındaki tecrübesi ve bünyesinde barındırdığı uzman yazılımcılarıyla tanınan bu firmanın; Sahibinden.com, Yemeksepeti.com gibi e-ticaret sitelerinin iPhone ve iPad uygulamalarını hazırladığını ve referansları arasında Arçelik, DHL Express, Castrol, Ülker, Axess, İddaa, Kuryenet, Turkcell gibi firmaların da bulunduğunu hatırlatmak gerekir.

iPhone ve iPad uygulamaları alanında uzmanlaşan Valensas’ın çok sayıda büyük firma için tamamladığını önemli projelerin haricinde App Store’da da Valensas tarafından yazılan onlarca uygulama mevcuttur. Valensas bu alanda edindiği derin birikim ve tecrübesini kullanarak yeni mobil servisini müşterilerine sunuyor.

Kısaca VDP olarak adlandırılan Valensas Dergi Platformu, iPad için özel hazırlanmış bir dergi paketidir. VDP müşterilerine, dergilerini offline olarak iPad üzerinden sesli ve görüntülü olarak yayınlama imkanı sunuyor. Geleneksel dergi okuma alışkanlığının korunarak kullanıcı dostu şeklinde geliştirilen yazılımlarla okuyucuların bu uygulamaları kolayca benimsemesi amaçlanıyor. “…Ve dergicilik yeniden doğdu!” sloganıyla kullanıcıların beğenisine sunulan VDP dergi paketi sahip olduğu çok sayıda özelliği ile dikkat çekiyor.  Birkaç maddede de bu uygulamanın öne çıkan özellikleri aşağıdaki gibi özetlenebilir:

1. Valensas Dergi Platformu kullanıcıları, iPad için özel olarak tasarlanmış kullanıcı arayüzünü tercih edebilecekleri gibi, değiştirilebilir kullanıcı arayüz tasarımı sayesinde dilerlerse kendi arayüz tasarımlarını da kullanabiliyor.

2. Sosyal medya entegrasyonuyla okuyucular dergide okumakta olduğu yazı, haber ya da fotoğrafları, bir dokunuşla Facebook, Twitter v.b. sosyal medya sitelerinde paylaşma imkanına sahip. Üstelik bu paylaşımlar yeni okuyucu kazanmaya yönelik özel olarak tasarlanmış.

3. İnteraktif içerik ve tam ekran videolarla dergi okumayı daha keyifli hale getirmeyi amaçlayan uygulama, dergi sayfalarına fotoğraf galerisi, video galerisi, web sayfası gibi multimedya öğelerinin dahil  edilebilmesine imkan sağlıyor. Ayrıca yatay ve dikey kullanımda farklı içerik sunuluyor.

4. Dergide yazılardaki interaktif bağlantılar kullanılarak, okuyucuların dergide tanıtılan bir ürünü hemen satın alabilmesi uygulamanın en dikkat çeken özelliklerinden biri.

5. VDP dergi paketi uygulaması; sponsorluk ve reklam alanları ve App Store abonelik sistemiyle de okuyucuların yanısıra yayıncıları da memnun edecek birtakım özelliklere sahip.

Şimdiden THY, LOG dergisi, CNBC-e gibi kuruluşların kullanmaya başladığı VDP dergi paketi uygulaması, Yeni Medya düzeninde dergilerin değişen okuyucu profiline uyum sağlamaları konusunda yayıncı kuruluşların en büyük yardımcısı olacak gibi görünüyor.

Google+ paylaşımları artık Google aramalarında görünüyor

Google, kendi bünyesinde yaptığı birtakım değişiklikler ile sosyal ağı Google+ üzerinde yapılan paylaşımların arama sonuçların görünmesini sağlamaya başladı. Okumaya devam et Google+ paylaşımları artık Google aramalarında görünüyor

Google Realtime Kapandı

Google realtime beklenmedik bir şekilde kapandı ve bu kapanmanın ardında Twitter olduğu söyleniyor.

Google’ın gerçek zamanlı arama özelliği Facebook, Twitter, FrendFeed ve MySpace gibi sosyal ağ ve bloglar üzerinden faydalanarak kullanıcılara beklentilerinin tam olarak karşılandığı arama sonuçları sunuyordu. Ancak Google realtime bir anda sessiz sedasız bir şekilde kapandı ve konu ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Google realtime gerçek zamanlı arama son zamanlarda oldukça yüksek oranda kullanılıyordu. Ancak işler pek de Google’ın istediği şekilde ilerlemedi ve şu an için Google realtime hizmetine ulaşmak isteyenlerin karşısına 404 hata mesajı çıkmaya başladı.

Bu durumun arkasında ise Twitter olduğu belirtildi. Twitter ile yapılan anlaşmanın bozulması ve Facebook ile aranın açılması ise Google realtime hizmetinin kapanması için zemin hazırladı. Ayrıca Google+’ın sosyal ağ sektöründe ortaya koyduğu ilerleme ise bu konu üzerinde oldukça etkili bir hale geldi. Bunun yanında en çarpıcı gelişme ise Twitter’ın Google’dan ayrılarak Microsoft Bing ve Yahoo ile yaptığı anlaşma oldu. Bu anlaşma ile Twitter’ın Google’a büyük oranda kazık attığı ise otoriteler tarafından dile getirilenler arasında yer alıyor.

Google+ Ünlülere Doğrulanmış Üyelik

Sosyal ağ sitelerinde ön plana çıkmaya başlayan Google+’dan yeni bir hazırlık daha. Google+ şimdi de ünlülere doğrulanmış üyelik hizmeti sunmayı planlıyor.

Google+ da Twitter gibi ünlülere doğrulanmış üyelik sistemine geçiyor. Daha 3 haftalık bir sosyal ağ olmasına rağmen yeniliklerini sürdüren Google+, Facebook’tan farklı olma isteğini ilk günden bu yana devam ettiriyor. Ayrıca Google+’ın yeni uygulamasının Twitter’a büyük oranda zorluklar yaşatacağı söyleniyor. Çünkü şu an için doğrulanmış üyelik sistemi yüksek oranda Twitter’da kullanılıyor. Bunun yanında üyeliklerin doğrulanması içinse Twitter’a birtakım belgeler gönderiliyor. Bu sayede de hesabın sahte olmadığı kişinin kendi bilgileri olduğu ortaya çıkıyor ve hesap doğrulanmış oluyor. Son olarak hesabın sağ kısmında yeşil bir onay simgesi yer alıyor, bu simgenin onaylanmasından sonra ise üyelik kişinin kendi tarafından doğrulanmasını sağlıyor.

Diğer yandan Hollywood danışmanı ve sosyal ağ trend uzmanı Brentt Schulte, Google+’ın üyelik doğrulaması için ehliyet belgesinin fakslanmasını isteyebileceğini ileri sürdü.

Twitter Android Uygulaması Güncellendi

Siz de Android cihazlardan birine sahipseniz, şimdi sunacağımız haber sizleri yakından ilgilendiriyor demektir.

Yapılan değişiklikler ile Android Market üzerinden Twitter güncellemesi yayınlandı ve sürüme yeni özellikler eklendi. Yeni güncelleme ile karşımıza çıkan özelliklerden biri push bildirimleri oldu. Genel olarak bakıldığında Android Twitter üzerinde böyle bir hizmet vardı, ancak yeni güncelleme ile gelen uygulamada her dakika güncelleme hizmeti bulunuyor. Bunun yanında yeni sürümde normal bir yazı için dahi bildirim sunuluyor.

Diğer yandan yeni Twitter güncellemesi ile Android cihaz üzerinde birden fazla hesabın kontrolü sağlanıyor. Ayrıca sadece iki hesap değil, yeni uygulama sınırsızca hesap kontrolü imkanı veriyor. Ancak bu konuda uyarmamız gereken durumlardan biri hesaplar arasında karışmaların olabileceği ve bu nedenle dikkatli olmanız gerektiği olmaktadır.

Siz de Android bir cihaza sahipseniz yeni güncelleme ile Twitter üzerinde daha etkili bir kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Yeni güncellemeyi yükleyin ve Twitter üzerinde daha etkili bir kullanıma dahil olun.

Apple Hacker Saldırısına Uğradı

Son zamanlarda yapılan hacker saldırılarına bir de Apple’a karşı düzenlenen hacker saldırısı girdi. Apple’e karşı yapılan saldırının arkasında ise Antisec hacker grubu yer alıyor.

Antisec hacker grubu hedef aldığı Apple’a karşı yaptığı saldırı sonucunda az miktarda da olsa birtakım kullanıcıların bilgilerini ele geçirmeyi başardı. Apple’ın kendi sisteminde bulunan açıklardan faydalanan Antisec hacker grubu, düzenlediği saldırıda beklediğini alamasa da amacına ulaştı.

Diğer yandan dün Twitter sitesinde bir açıklama yapan Antisec hacker grubu, Apple şirketinin sunucularına ulaştıklarını ve az sayıda kullanıcı bilgilerini çaldıklarını yayımladı. Bu bilgiler arasında ise kullanıcıların özel bilgileri ve şifrelerinin yer aldığını duyurdu. Ayrıca Twitter mesajı içerisinde görüldüğü .gibi Apple’ın dahi sistemlerinde açıklar bulunabileceğini, ancak şu sıralar daha farklı işlerle meşgul oluklarından yapılan saldırıyı fazla uzatmayacaklarını dile getirdi.

Konu üzerine Apple tarafından ise herhangi bir açıklama gelmedi.

 

Bir Günde Yarım Milyon Android Aktifleştiriliyor

Google arama motoru Android işletim sistemi piyasada yer aldığı günden bu yana kadar oldukça hızla büyüyerek etkili bir konuma gelme başarısı gösterdi. Bunun yanında her geçen gün büyüyen bir grafik gösteren Android, yapılan açıklamalar doğrultusunda günde yarım milyon seviyesi ile daha da etkili bir hale geliyor.

Android bölüm başkanı Andy Rubin tarafından yapılan açıklamalar sadece bir gün içerisinde ortalama 500 bin adet Android işletim sisteminin aktifleştirildiği yönünde. Andy Rubin Twitter üzerinden yaptığı bu açıklamada, Google’un her gün yaklaşık olarak yarım milyon Android’i aktifleştirdiğini ve Android işletim sisteminin her geçen gün akıllı cihazlarda yer edinme katsayısının arttığını belirtti.

Diğer yandan Android işletim sisteminin aktivasyon katsayısında her hafta yüzde 4,4 oranında bir büyüme gösterdiğine dikkat çeken Rubin, tüm bunların yanında son duyurunun sonrasında 100 bin Android’in aktif hale geldiğini yazdı.

Son zamanlarda yaptığı akıllı atılımlar sayesinde akıllı cihazların tek platformu olarak görülen Android, bu şöhretini biraz da Samsung ve Motorola gibi ünlü elektronik devlerinin tabletlerinde Android Honeycomb işletim sistemini bulundurmasına borçlu gibi gözüküyor. Android2in büyüme oranları daha farklı nasıl karşımıza çıkacak bekleyip yakından göreceğiz.

Twitter Kurucusu Biz Stone İşi Bırakıyor

Bilindiği gibi Twitter, Facebook kadar olmasa da internet üzerinde fark yaratan sosyal sitelerin başında geliyor. Özellikle birçok yönetici ve siyaset adamının, elit kesimin ve birçok ünlünün ilgi gösterdiği Twitter, sahip olduğu özellikleri sayesinde her geçen gün kullanıcı sayılarında artış gösteriyor.

Twitter hakkında alınan son haberler ise kurucusu olan Biz Stone’un işi bırakması şeklinde karşımıza çıkıyor. Alınan haberler Biz Stone’un Twitter’ı bırakarak yeni bir projeye odaklandığı şeklinde ön plana çıkıyor ve Stone’un yavaş yavaş Twitter’dan elini ayağını çektiği belirtiliyor.

Diğer yandan Biz Stone’un odaklanacağı yeni projenin ise bir teknoloji şirketi olarak anılan Obvious’u kurması olarak gösteriliyor. Stone’un son zamanlarda Twitter ile arasındaki bağlantısını oldukça kopardığı ve eskisi kadar şirketle ilgilenmediği ise gelen diğer haberler arasında yer alıyor.

Ayrıca Fortune dergisinde yer alan Stone röportajında Twitter’a karşı bir eleştiri yapıldığı görülüyor. Stone’un Twitter yönetimini eleştirdiği bu röportajında, Twitter ürünlerinin gereğinden hızlı bir şekilde piyasaya sunulduğunu belirtiyor. Şimdilik Twitter cephesinde yer alan haberler bu şekilde. Bakalım Twitter daha farklı ne gibi durumlarla karşımıza çıkacak.