USB 3.0 ve Thunderbolt Şaşırttı

Intel’in merak içerisinde takip edilen teknolojisi Thunderbolt’un (eski adıyla Lighpeak) sahip olduğu bağlantı hızıyla beraber USB’nin karşısında bir rakip olarak duracağı düşünülüyordu. Fakat Intel’den Kirk Skaugen’in yaptığı açıklamaya göre; Thunderbolt ve USB 3.0 teknoloji piyasasında hayatlarını rekabet içerisinde değil aksine beraber sürdürecek.

Intel’in “Ivy Bridge” olarak isimlendirilen yeni nesil çip setinde USB 3.0 ve Thunderbolt desteği de olacak. Thunderbolt, şimdiden piyasada oldukça kabul görmeye başladı bile; Western Digital ve LaCie gibi endüstrinin ağır topları Thundebolt taşınabilir belleklerini tanıttı. Hewlett-Packard USB 3.0’ı destekleyeceğini açıklarken, Thunderbolt’u da gelecekteki ürünleri için düşüneceğini söyledi.

Thunderbolt saniye başına 10 gigabyte veri transferi olanağı ile daha şimdiden birçok üreticinin gözdesi durumuna geldi.

PCI Express’te 3.0 Hız Standardında

Önce bluetooth ardından USB ve şimdie PCI Express 3.0 veri transferi hızıyla buluştu. Yıllardır 2.0 veri transfer hızıyla hizmet sunan PCI, ihtiyaçlar doğrultusunda güncelleme gereği duydu ve 3.0 standardına ulaştı.

PCI Express’in yeni standardında 128b/130b kodlama sistemi barındıran standart kullanıcılar için 8 gigatransfer veri hızı ortaya koyuyor. Bunun yanında internet bat genişliğini de PCIe 2.0 standardına göre yaklaşık 2 kat artırmış durumda.PCI Express tarafından artırılan bu veri hızı ile PCIe 3.0 standardına uyumlu olarak geliştirilen Okumaya devam et PCI Express’te 3.0 Hız Standardında

Enyo USB 3.0 Süper Hızlı

SSD USB 3.0 Teknolojisi inanılmaz derecede hızlı !

Genelde tüm insanlar kendi kullandıkları harici harddisklerini yani external harddisclerini çok hızlı zannederler. Fakat OCZ’nin yeni piyasaya sürdüğü modelin hızını görünce buna inanamayacaksınız.

OCZ firması piyasada bulunan mekanik harddisk dediğimiz eski düşük kapasiteli ve yavaş aktarım hızına sahip olanları yok etmeyi amaçlıyor. OCZ firmasının en son çıkarmış olduğu model olan Enyo, solid state disk teknolojisini USB 3.0 arabirimiyle tamamlayarak kullanıcılarına süper bir hız sunuyor.

Oldukça göze hoş gelen bir tasarıma sahip olan ve dışı alüminyum kaplamaya sahip olan Enyo model harddisklerin saniyede yapabildiği okuma hızı tam 260 MB, yazma hızı ise bunun 60 MB altı bir değer olan 200 MB. OCZ şirketinin kendi özel web sayfasında yer alan hız tablosu şu şekilde :

OCZ firması henüz çıkaracağı bu harddisklerin fiyatlarını belirlememiş olsada, tahmin edilen fiyatlar çok yüksek olucağı doğrultusunda.