Google Scroogle Kapışması Devam Ediyor

Google tartışmasız tüm dünya üzerinde hâkimiyet kurmuş bir arama motoru. Ve bunun verdiği birçok artıyı da sonuna kadar kullanan bir firma.

Son bir kaç senedir google firması sadece arama yapan bir firma halinden çıkarak hemen hemen her sektörde kendisini gösteren bir firma halini aldı. Bununda en önemli etkenlerinden birisi tabi ki halkın arama sonuçlarını doğru okumasıydı.

Yeni nesil sistemler sayesinde google sizin yaptığınız tüm hareketleri bünyesinde toplayarak size ait bir veri bankası oluşturuyor. Bu banka sayesinde sizin için hedefe yönelik reklamlar ve çalışmalar sunuyor. Bu işlemde tabi ki bir noktada kişisel bilgilerin gizliliği konusunda sorun oluşturuyor.

Bu noktada kullanıcıların bir tercihi var oda Scroogle adı verilen arama motoru. Bu sistem Google altyapısını kullanarak çalışıyor ama içerisindeki yazılımlar sayesinde yaptıklarınızın hiçbiri google verisine geçmiyor. Yani google sizin hareketlerinizi izleyemiyor.

Bu iki firmayı devamlı karşı karşıya getiren bir durumdu. Google için önemli olan kullanıcıyı takip etmek iken, bu firma buna engel oluyordu. Yasadışı bir çalışma olmadığı içinde google pek bi rşey yapamıyordu.

Ancak geçtiğimiz günlerde google altyapıda bir çalışma yaparak Scroogle sistemlerinin arama yapmasını engelledi. Verilen hizmeti durdurmadı ama linklerde oynama yaptı.

Firma birçok kez google ile irtibata geçse de cevap alamadı ama bu sefer kullanıcıları yardıma koştu. Bazı kullanıcılar Scroogle firmasının kullandığı eski adresin yenisini bularak firmaya ilettiler ve arama yapılmaya tekrar başlandı.

Şimdi ise google nasıl bir çalışma yapacak merakla bekleniyor…